Header Ads

K.maraş dondurmasıK.maraş memleketim yaşadığım şehir yada Dünyada madalyalı tek şehir.Ancak bunun kıymeti biliniyormu yada K.maraş Türkiyede yeterince tanınıyormu deseniz hayır deriz.İstiklal madalyasının yanında k.maraşı K.maraş yapan ünlü dondurması


MARAŞ DONDURMASI:Üç Yüz Yıllık Lezzet
Bugün dünyada adı dondurma ile yanyana anılan iki şehir var: Biri İtalya'nın Roma şehri, diğeriyse Türkiye'nin Kahramanmaraş şehri. Roma Dondurması uzun yıllardır birçok dünya ülkesinde biliniyor, tüketiliyor ve çoğu ülkede taklit ediliyor.
Son on yıldır Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinde tüketilmeye ballanan Türkiye'nin ünlü Maraş Dondurması'nın taklit edilmesi ise mümkün değil. Çünkü bu dondurma, tamamen Anadolu topraklarına özgü üç yüz yıllık köklü bir lezzet kültürünün ürünü ve sadece Maraş'ta üretilebiliyor.
Maraş'ı bir cennet bahçesi gibi kuşatan efsanevi Ahir Dağı'nın eşsiz flora ve faunası bu dondurmayı benzersiz kılan temel etmenlerdir; bu coğrafyaya özgü kekik, keven, sümbül ve çiğdem gibi çiçeklerle beslenen keçilerin eşsiz kıvam ve aromaya sahip sütleri ve olağanüstü bir cömertlikle topraktan fışkıran yabani orkide çiçeklerinin yumru köklerinden elde edilen mucizevi salep Maraş Dondurması'na taklit edilmesi imkansız olan bir lezzet, aroma ve kıvam sağlar
Dünyada çatal ve bıçakla yenilen tek dondurmadır.
K.MARAŞ DONDURMASININ TARİFİ:

Nişastalı ve yumurtalı dondurmalara göre lezzeti oldukça farklı olan Maraş dondurması birçoğumuzun neredeyse tek tercihi.
Hakiki Maraş dondurması keçi sütünden ve salepten yapılıyor. Ancak Maraş dondurmasını diğer dondurmalardan ayıran en önemli özelliği döverek soğutulması.
Bu tarifi adım adım izleyerek evde kolayca lezzetli Maraş dondurması yapmanın tadını çıkarabilirsiniz.Malzemeler
2 su bardağı süt
1 su bardağı süt kreması
1 yemek kaşığı salep
1 su bardağı şeker
Yapılışı
Bir tencereye tüm malzemeleri alın ve çırpma teliyle karıştırın.
Kısık ateşte kaynayana kadar pişirin.
Akışkan ve yoğun bir karışım elde edince ocaktan alıp soğumaya bırakın.
Tamamen soğuduktan sonra bir kaba koyup buzluğa yerleştirin.
Ara sıra buzluktan çıkarıp mutlaka karıştırın. Bu işlemi karıştırılamayacak kadar sertleşene kadar sürdürün.
Buzlukta bir süre beklettikten sonra servis yapabilirsiniz. Uzun süre bekletirseniz kıvamını daha iyi alır.
Dondurmayı 1 hafta içinde tüketin.AFİYET OLSUN
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.