Header Ads

Kadına yönelik şiddete hayır


 Dün "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'' olarak bütün kadınlar erkek şiddetini protesto edip sorguladılar.Bu günü sizler duydunuzmu ?buda diğer günler gibi sadece bi kaç yetkilinin soruna yapacağız ve edeceğizlerle bitti.Çeşitli etkinlikler yapıldı dün ancak sanırım kimse özelliklede basın kayıtsız kaldı.

25 KASIM'IN ÖNEMİ
Bu günün tarihi, Dominik'te diktatörlüğe başkaldırınca öldürülen Mirabal kardeşlere dayanıyor.

Dominik Cumhuriyeti’nde Rafael Trujillo’nun dikta yönetimine karşı mücadele veren Mirabal Kardeşler olarak tanınan üç kızkardeş Patria, Minerva ve Maria Teresa, 25 Kasım 1960’ta öldürüldü. Diktatörlük karşıtı mücadeleleri nedeniyle baskıya maruz kalan Mirabal Kardeşler, Trujillo tarafından Kilise ile birlikte ülke için tehdit olarak gösterilmişti. Faşist yönetimin emrindeki kolluk kuvvetleri, dikta yönetimin iktidarına karşı direnen bu üç kadını öldürmeden önce tecavüz etti. Ancak, ölümleri, “trafik kazası” olarak kayıtlara geçmişti. Dikta, erkeği hakim özne kılan siyasi iktidarı elinde bulundurmaktan aldığı güce dayanarak Mirabal kardeşleri öldürmeden önce onlara tecavüz etmekle siyasal yaşamda kadına yer olmadığını gücün erkeğin tekelinde bulunduğunu göstermeyi amaçlıyordu. Bundan 39 yıl sonra, 1999’da, Birleşmiş Milletler, 25 Kasım’ı “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele Günü” olarak ilan etti. Aradan geçen onca yıla rağmen kadın, kamusal alanda veya özel hayatında yani yaşamın her alanında şiddete maruz kalmaya devam ediyor.
Kısaca günün hikayesi bu erkekler mutlak güç olduklarını masum ve savunmasız kadınlara dayak atarak tecavüz ederek şiddet uygulayarak ıspatlamaya çalışıyorlar ama bu onların güçlü olduklarını göstermiyor tam tersi zavallı olduklarını gösteriyor.Ülkemizde malesef bu şiddet hergün her dakika ve saniye var artarakda devam etmekte şiddetin sebebide aile içi mesele kimse karışamaz denilerek dayağı meşru hale getirmeye çalışıyorlar.
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.