Header Ads

Emzirme döneminde annenin beslenmesi

Emzirme dönemi, annelerin beslenme anlamında yoğurı baskılara maruz kaldığı, kilo alımının da gereksiz yere yüksek olduğu bir dönemdir. Bebek gelişiminde yeri doldurulamaz değere sahip olan anne sütünün daha kaliteli ve bol olması için annelerin doğru beslenmesi çok önemlidir. Kulaktan dolma bilgilerle, bolca şekerli içeceklerin, yüksek kalorili tatlıların tüketilmesi yanlıştır. Emzirme, annenin vücudunun tekrar hamilelik öncesi görüntüye dönmesine yardımcı olur, çünkü anne sütü şahmını ile enerji kaybı söz konusudur. Bu nedenle doğru bir beslenme planı ile emzirirken düzenli ağırlık kaybı görülürken, anne sütünün üretimi etkilenmez.


Emzirme döneminde salgılanan süt, annenin aldığı besinlerin bir ürünüdür. Bu dönemde salgılanan sütün yeterliliğini ve verimliliğini artırmak, dolayısıyla bebeğin normal büyüme ve gelişmesini sağlamak kadar, annenin besin depolarını dengede tutarak sağlığını korumak da son derece önemlidir.

Emziren annenin yeterli süt salgılaya-bilmesi için günde, normal gereksinimine ek olarak 700 kaloriye ihtiyaç vardır. Bu miktarın ortalama 500 kalorisi, annenin yediği besinlerden, 200′ü ise hamilelikte kazanılan besin depolarından karşılanır. Bu durum, emziklilik döneminde bulunan birçok kişi için, hamilelik süresince kazanılan ağırlığın kaybedilmesinde büyük etkendir.
işte emzirme döneminiz boyunca beslenmenizde dikkat etmeniz gerekenler…
Sıvı alımına dikkat edin!
Süt üretiminin devamlılığı için olmazsa olmaz ilk kural sıvı alımıdır. Günde ortalama 3 litre sıvı tüketimi ve bebeğinizi sık aralıklarla emzirmeniz, sütün devamlılığın-

da en önemli faktörler arasında yer alır. Su dışında ıhlamur, nane, papatya gibi bitki çayları, az şekerli veya şekersiz komposto suları, meyve suları, limonata ve süt gibi hafif doğal içecekler de tercih edilmelidir.

Protein ve kalsiyum
Emzirme dönemi boyunca özellikle protein ve kalsiyum ihtiyacı artar. Yeterli düzeyde kalsiyum tüketilmediği takdirde, kemiklerdeki kalsiyum depoları kullanılacaktır. Bu da zamanla osteoporoz oluşumu için büyük bir risk oluşturacaktır. Bunun için kalsiyumdan zengin (süt, yumurta ve peynir gibi) besinlerin tüketimine dikkat edilmelidir. Öte yandan vücut hücrelerinin yenilenmesi ve doku sentezinin devamı için elzem olan protein tüketimi de yeterli ve dengeli miktarlarda alınmalıdır. Protein ihtiyacınızın karşılanması için her gün mutlaka yumurta veya etli sebze yemeği veya kurubaklagil yemeği beslenme programınızda yer almalıdır.

Mineraller
Bunlar dışında magnezyum, çinko, B vitaminleri, folik asit ve manganez, bakır gibi minerallere olan gereksinimler de artan ihtiyaçlar arasında yer alır. Bolca Ome-ga-3 yağ asitlerinden zengin deniz ürünleri ile beslenmek anne sütünün bu yağ asitleri içeriğini artırır. Özelikle balık, protein değeri ve Omega-3 içeriği bakımından zengin bir besindir ve bu dönemde tüketimine ağırlık verilmelidir. Öte yandan civa ile kirlenmiş balıkları tüketmemeye dikkat edin, doktorunuza danışın.

Vitaminler
Vitamin ve minerallerin zengin kaynağı olan taze meyve ve sebzeleri her öğünde düzenli olarak tüketin.
Kuru fasulye, nohut, mercimek ve bulgur karışımı yemekleri, portakal, mandalina, domates, maydanoz, yeşil biber, taze soğan gibi C vitamini yönünden zengin sebze . ve meyvelerle birlikte tüketmeye özen gösterin.

Demir
Demirden zengin gıdalar tüketin. Et, tavuk, balık, yumurta, karaciğer, dalak böbrek gibi sakatatlar, ceviz, badem gibi kuruyemişler, üzüm, kayısı, erik, pestil gibi kurutulmuş meyveler, kuru fasulye, nohut, mercimek, barbunya gibi kuru baklagiller, pekmez ve yeşil yapraklı sebzeler demir yönünden zengin yiyeceklerdir.

Demir yönünden zengin yiyeceklerle birlikte C vitamini kaynağı olan domates, biber, maydanoz, kıvırcık gibi taze sebzeler ve portakal, greyfurt, çilek gibi meyvelerin alınması demir emilimini artırır.
Yağ tüketimine dikkat!
Yemeklerde kullanılacak yağ tüketimine dikkat edilmelidir. Kalori değerini yükselten kızartma ve kavurma türü besinlerden uzak durulmalı, genellikle besinleri pişirme yöntemi olarak haşlama, fırında ya da ızgara yöntemi kullanılmalıdır.
Sakıncalı besinler
Salam, sosis ve sucuk gibi katkı maddesi (dayanıklılığını artırmak amacı ile eklenen) içeren besinlerden mümkün olduğu kadar uzak durun.
Çay ve kahveyi günde 2 kez tüketebilirsiniz. Fazla içilen çay, kahve ve koladaki kafein süte geçerek bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkiler.
Sütün bollaşması için...
Emzirme dönemlerinde sütün bollaşması için annenin iyi beslenmesi, stresten uzak ve yeterince dinlenmiş olması ve ce-beğini sık aralıklarla emzirmesi önemlidir.
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.