Header Ads

Ev işlerinde organize olmanın 20 yolu

Hayatta ya da ev işlerinde daha iyi organize olmak için, profesyonellerin önerdiği bu 20 yolu deneyebilirsiniz
1. Depolama alanları açın


Evinizde rahatça hareket edebilmeniz için eşyaların uygun yerlerde durması gerekir. Yaşam alanınızdaki eşyaların bazılarını belki de her gün ve sıklıkla kullanıyor olabiliriz. Bazı eşyaları ise örneğin giysiler, battaniye, yorgan, pile gibi tekstil ürünlerini yılın belli dönemlerinde kullanırız. Bu eşyalar ortalıkta durduğunda gerektiğinden fazla yer kaplayabilir. Bu durumda yapmanız gereken onları belli alanlarda depolamak ve ihtiyacınız olduğunda çıkarmaktır. Böylelikle hem evinizi düzenli tutmuş, hem de eşyalarınıza kolayca ulaşmış olursunuz.
2. Hayır deyin
"Hayır demeyi öğrenmek önemli bir adım. Size yardımcı olanların her isteğine "evet" demek zorunda değilsiniz. Kendinize bir program yapın ve programa uymaya çalışın. Zorunlu olmadıkça programınızı bozacak kişilere de "hayır" demeyi öğrenin.

3. Toplayın ve kurtulun
Çalışma masanızın üzeri evraklar ve postalarla dolduysa onlardan kurtulmanın yollarını arayın . Masanızın yanına koyacağınız bir geri dönüşüm kutusu sorunlarınızı çözebilir. Açtığınız postaların zarflarını, işinize yaramayan kağıtları bu kutu içerisinde toplayabilirsiniz.

4. Bir gece önceden hazırlayın
Sabahları ortalıkta koşuşturup durmak istemiyorsanız, bazı şeyleri bir gece önceden hazırlayın. Örneğin ertesi gün ne giyeceğinizi seçin. Bu büyük kolaylık olacaktır. Aynı şeyi çocuklarınızın kıyafetleri içinde yapabilirsiniz. Ayrıca kahvaltı masanızı da akşamdan hazırlayabilir, kahve makinesini otomatik çalıştırıcıya ayarlayarak sabahlara mis gibi kahve kokusuyla uyanabilirsiniz.

5. Eskileri atın
Eskimiş, solmuş, kırılmış bir şekilde kullanılamaz hale gelmiş eşyalarınızdan bir an önce kurtulun. Başkalarına verebileceğiniz eşyaları verin, atılacakları atın. Böylelikle hem eviniz, hem de zihniniz boşalacak.

6. Hatıra kutusu yapın
Hepimiz bir şekilde anılarımızla yaşıyoruz. Ama onları ne kadar biriktirebilirsiniz ki? Evinizi anılarla doldurursanız başka şeylere yer kalmayacaktır. Bu nedenle kendinize hatıra kutuları yapın. Bir iki tane büyük kutu alın. Bunlar sizin hatıra kutunuz olsun. Sonrasında evinizde ve hatıralarınızda gerçekten neleri tutmak istediğinize karar verin ve onları bu kutulara yerleştirin. Ancak kendinize şöyle bir söz de verin, bu kutular dolduğunda başka bir kutuya geçmeyin. Kutunuzdan bir eşya seçip onu çıkarın ve yerine yeni anınızı ekleyin.

7. Yüzde 50 kuralını uygulayın
Eğer yolculuğa çıkacaksanız mutlaka yüzde 50 kuralını uygulayın. Yanınızda götürmek istediğiniz eşyaların tümünü yatağınızın üzerine serin. Ve bunların arasından seçim yaparak yarısını dolabınıza geri kaldırın. Böylelikle yolculuk boyunca gereksiz eşyaları taşımaktan kurtulacaksınız. Bir kıyafeti iki kez giyebilmek için onlarla miks yapabileceğiniz alt ve üstleri yanınıza almanız da çok eşya taşımanızı engelleyecektir.

8. Ruh halinize göre ayarlayın
Evinizi organize edeceğiniz saatleri kendi ruh halinize göre ayarlayın. Ama bunun için enerjinizin en yüksek olduğu saatleri seçin. Eğer sabahları daha enerjik oluyorsanız günün ilk saatleri organize edeceğiniz işler için daha uygun olacaktır. Ama ben bir gece kuşuyum diyorsanız işlerinizi buna göre ayarlayabilirsiniz.

9. Yazın, hatırlayın
Çoğumuz gün içinde bir şeyleri yapmayı unutuyoruz. Bu da bazen bizi zor duruma düşürebiliyor. Küçük bir defter edinin ve aklınıza, unutmamanız gereken bir konu, fikir geldiğinde bu deftere not edin. Arada bir defterinizi kontrol ederek her şeyi zamanında yapmayı başarabilirsiniz. Ne kadar kolay değil mi?

10. Aman unutmamam gerekiyor!
Eğer ofisteyken evinizde yapmanız gereken bir şey aklınıza gelirse onu unutmamak için yapmanız gereken şey çok basit. Çevirin evinizin telefon numarasını ve telesekreterinize not bırakın. Eve gidip telesekreterinizi dinlediğinizde yapmak istediğiniz şey aklınıza gelecektir.
Evinize yönelik büyük ve önemli işleri gözünüzde çok fazla büyütmeyin. Yapacağınız işi bölümlere ayırarak yapın. Örneğin hurçlarınızı mı düzenleyeceksiniz, hepsini aynı günde düzenlemek yerine her gün bir tanesi yapmayı hedefleyin. Böylece bir iki saat ayırarak işinizi yapmış olur ve kendinize de gezmek, kitap okumak gibi etkinlikler için zaman ayırmış olursunuz.

12. Motive olun
Yakın arkadaşlarınıza, akraba ya da iş arkadaşlarınıza yapacağınız işleri hangi gün ve nasıl organize edeceğinizden bahsedin. Onlardan bunu zamanı geldiğinde size hatırlatmalarını ve motive etmelerini isteyin. Bu işlerinizi toparlama konusunda size çok yardımcı olacaktır.

13. Kendinizi ödüllendirin
Günlük işlerinizi yaptıktan sonra hemen arkasından çok sevdiğiniz bir şeyi yaparak kendinizi ödüllendirin. Kendinize en sevdiğiniz diziyi seyretmek yerine dosya ve kağıtlarınızı toparlamak için 15 dakika ayıracağınıza dair söz verdiyseniz bu sözü yerine getirin. Asla hile yapmayın. İşinizi bitirdikten sonra istediğiniz her şeyi daha keyifle yaptığınızı göreceksiniz.

14. Fatura klasörü oluşturun
Ne yaparsanız yapın ama ödemeniz gereken faturaları tek dosyada toplamayın. Faturalarınızı, kredi ekstrelerinizi, sigortalarınızı ayrı ayrı şeffaf dosyalara yerleştirip bir klasörde toplayın. Böylece onları daha kolay bulabilirsiniz.

15. İş yaparken fit olun
En beğendiğiniz televizyon programını seyrederken pedal çevirin, yürüme bandında yürüyün ya da jimnastik yapın. Telefondayken basit jimnastik hareketleri yapın. Çamaşır ya da bulaşık makineniz çalışırken bir kenarda oturup onların bitmesini beklemek yerine spor yapın. Çünkü bu zamanlar kendinize ayırabileceğiniz en güzel anlar.

16. Oyun haline getirin
Aile ve çocuklarınızla güzel bir oyun oynayabilirsiniz. Oda toplama, kirli çamaşırları düzenlemek gibi işleri çocuklarınızla oyun haline getirerek yaparsanız onlar da bundan keyif alacaktır. Onlara 10 dakika zaman tanıyın ve bu sırada odalarını düzenlemelerini isteyin. Eğer işlerini zamanında tamamlarlarsa, mesela onları sizinle birlikte kurabiye yapmalarına izin verin.

17.Hedef kartlarını unutmayın
Bir yabancı dil öğrenmek ya da bahçenizde bir şeyler yetiştirmek gibi hobileriniz varsa hedeflerinize kitlenmek için küçük kartlar alın. Bu kartlara yapmak istediğiniz şeyleri yazın ve bunları önem sırasına göre dizin. Hedeflerinizin arasına bir tarih yazın. Ve yapmak istediklerinizi o tarihe kadar gerçekleştirin. Her gerçekleşen iş ardından hedef kartınızı yırtıp atmak oldukça keyifli olacaktır.

18. Her gün birazını yapın
Evinizi bir seferde temizlemek ya da düzenlemek yerine her gün biraz zaman ayırarak bunu başarabilirsiniz. Küçük kartlar alıp bunların üzerine temizleyeceğiniz yerleri ve tarihleri yazın. Örneğin kart 1: banyoyu temizle, kart 2: elbiseleri yıka, gibi... Sonra yapılacak iş kartlarını bir kutuda toplayın ve iş bittikçe kartları atın, ancak bunu yaparken kutuya bir kaç tanede boş kart atmayı unutmayın. Bu, o günün size ait olacağını gösterecektir. Bütün kartlar bittiğinde işe yeniden başlayabilirsiniz. Bu sistemi çocuklarınıza da uygulatabilir, alışkanlık edinmelerini sağlayabilirsiniz.

19. Yaptığınız plan işlemezse...
Yaptığınız plan işlemezse hemen ikinci bir plan geliştirin. Mesela trafik çok mu sıkıştı, kaza mı oldu, hava şartları mı sizi engelliyor, önemli değil. Eğer siz bunlar için alternatif bir plan geliştirdiyseniz günlük işlerinizi de çok kolay halledebilirsiniz. Önemli olan ikinci planınızın olması. Ancak işlerinizi halletmeden önce mutlaka ikinci bir planı da düşünmenizde fayda var. Böylece olumsuz bir şeyle karşılaştığınızda ikinci bir plan hazırlamak için zaman kaybetmezsiniz.

20. Zamanı doğru kullanın
Programınızın içinde 5 dakika ya da da az zamanda halledebileceğinizi düşündüğünüz işler olabilir. Örneğin maillerinizi kontrol etmek sizin için 5 dakika gibi gözükse de, aslında bu iş çok daha fazla zamanınızı alabilir. Çünkü maillerinizi bir kere okumaya başladığınızda cevap yazmanız ya da telefon etmeniz gerekebilir. Ve bu durumda gerçekten de 5 dakika sürebilecek bir iş uzayabilir.
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.