Header Ads

Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenler

Bayanlar yaz geliyor artık güneş gözlüğü olanlar yenileriyle olmayanlarda güneş gözlüğü almak için satılan yerlerde soluğu alacaklardır.Ancak öyle her siyah camlı gözlükleri almayacağız ya hangilerini almalıyız işte size güneş gözlüğü alırken dikkat etmemiz gerekenler:
Yaz mevsiminin vazgeçilmez aksesuarı güneş gözlüğünü alırken modaya uygun olması dışında gözlerinizi güneşten koruması, yüzünüze yakışması da gerekir.Trendler her yıl değişse de, yüze uygun doğru model ve cam-çerçeve rengi bulunduğu zaman o gözlüğün modası kolay kolay geçmiyor. İşte gözlüğünü alırken dikkat etmen gerekenler...

1. Pazardan alınan ucuz etin yahnilerinden tez zamanda kurtul! İyi güneş gözlüğü demek, kaliteli cam demek! Ayrıca camın rengi, ya her yerinde aynı olmalı ya da iki renkliyse camın üstü koyu, altı açık tonda, iki renk arası geçiş de yumuşak olmalı.

2. Gözlüğün üzerinde mor ötesi ışınları kestiğine dair bir tescili ve Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmış sertifikası mutlaka bulunmalı, camları UV filtreli olmalı.

3. Cam renkleri, eskiden kahverengi ve siyahla sınırlıyken, bugün her türlü renge ulaşmak mümkün. Mavi, turuncu, mor, eflatun… Bu renkler kişisel zevklere hitap ediyor gibi görünse de, aslında her birinin asli birer görevi var. Örneğin gri ve kahverengi, özellikle araba kullanırken tavsiye ediliyor, çünkü iki renk de ışığı mükemmel süzüyor. Oysa mavi ve yeşil, ışığı keskinleştiriyor ve renkleri algılamayı zorlaştırıyor. Yani trafik ışıklarını düşünecek olursak araç kullanırken son derece sakıncalı. Ancak mavi ve yeşil camlı gözlüklerle de çok iyi, spor karşılaşmaları izlenebiliyor, hatta spor yapılabiliyor.

4. Gözlük, yüzüne tam olarak oturmalı, yoksa yanlardan ışık alır ve gözlük takmanın hiçbir anlamı kalmaz. Bunun için taktığın gözlüğü her iki tarafından tutmalısın. Kolay hareket etmiyorsa yüze tam oturmuş demektir.

5. Sapları, kulak arkasını sıkmamalı, yoksa kısa süre sonra gözlük takmak bir işkenceye dönüşebilir.
6. Eğer numaralı gözlük veya lens kullanıyorsan, güneş gözlüğü almadan önce doktora danışmanda fayda var.
7. Ten rengi açık olanlar, açık gül ve amber gibi açık renk ve hafif çerçeveleri seçmeli, çünkü yeşil, mavi gibi koyu renkler yüzü soluklaştırabilir. Koyu tenlilerde ise, gümüş, altın ve şeffaf çerçeveler mükemmel duruyor.
8. Çerçeve, yüzün büyüklüğü ile orantılı olmalı. Büyük suratlarda büyük, küçük suratlarda ise küçük çerçeveler daima iyi durur. Yüzün biçimiyle zıt modeller ise, oluşacak kontrastla daha şık olacaktır.
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.