Header Ads

Hayalinizdeki memeye kavuşun

Plastik cerrahi sayesinde istediğiniz gibi bir memeye kavuşmanız hayal değil
OP.DR. NURİ BATTAL ANLATIYOR:


Protezler yardımıyla memelerinizi büyütebilir, büyüklüğünden yakınıyorsanız dilediğiniz gibi küçültebilir ya da dikleştirebilirsiniz. Bu ameliyatlar kadının psikolojisini düzeltiyor, özgüven problemini ortadan kaldırıyor...
Kaç çeşit meme ameliyatı var?
Op. Dr. Nuri Battal: Meme büyütme ameliyatlarını 3’e ayırabiliriz. 1) Meme büyütme. 2) Meme küçültme 3) Meme dikleştirme. Yani meme ameliyatlarında memeyi büyütebiliyoruz, küçültebiliyoruz, dikleştirebiliyoruz.

Meme büyütme ameliyatları kimlere yapılıyor?
Op. Dr. Nuri Battal: Bu ameliyatı memelerinin yeterli büyüklükte olmadığını düşenen kadınlara yapıyoruz. Meme büyütme, genetik veya hormonal sebeplerle memelerinde yetersiz büyüme olan, memelerinde asimetrik farklar olan veya hamilelik ya da fazla kilo kayıpları sonucu memeleri küçülmüş kişilere uygulanabilir. Meme büyütmenin tek yolu o bölgeye bir protez koymak.
Kaç çeşit meme protezi var?
Op. Dr. Nuri Battal: Protezlerin birkaç tipi var. En eskisi jel protezler ama artık çok tercih edilmiyor. Jeli dışına kaçırdığı için pek kullanmıyoruz. Kesildiği zaman dağılmayan koezif jel denen protezler var. Bir de serum fizyolojikli olanları var. Boş bir torba düşünün, içinde tuzlu su var. Kılıfı silikon ama içi su dolu. Uzun süredir Amerika’da plastik cerrahlar serum fizyolojik olan protezleri tercih ediyordu. Bir de hastanın kendi yağı kullanılarak yapılan ameliyatlar var. Ama tıbbi sakıncaları olabiliyor ve pek tercih edilmiyor. Konulan yağ zamanla taşlaşarak meme filminde meme kanserini taklit eden görüntülere neden olarak doktoru yanıltabiliyor. Bu da teşhiste hataya yol açabilir. Konulan yağ zamanla vücut tarafından eritildiği için, memenin 6 ay gibi kısa bir zamanda tekrar eski haline dönme riski var. Bu nedenle çok güvenilir bir teknik değildir.

Hasta takılacak protezi kendi mi seçiyor?
Op. Dr. Nuri Battal: Evet, biz hastaya meme protezini ve çeşitlerini anlatıyoruz. Sonra da en uygun olanına birlikte karar veriyoruz.

Meme protezi ameliyatı nasıl yapılıyor?

Op. Dr. Nuri Battal: Hastadan ne kadar büyütmek istediğini öğreniyor, işaretliyoruz. Eğer memeye katı silikon yerleştireceksek meme ucu ya da meme altında kesi yapıyoruz. Bu protezlerin esneme kabiliyeti yok, bu yüzden büyük bir yer açmak zorundayız. Protezi kasın ya da memenin altına yerleştiriyoruz. Katı olan protezler ellediğiniz zaman normal memeyi çok iyi taklit edemiyor. Memenin yapısı yumuşaksa gerçekten sert duruyor, hissi de biraz daha sert.

İz kalıyor mu?
Op. Dr. Nuri Battal: Evet, meme altından yapınca meme altında 5 santimlik bir iz kalıyor.
Yırtılma riski var mı?
Op. Dr. Nuri Battal: Meme protezlerinin her zaman yırtılma riski vardır. Eğer yırtılma olursa yine oradan girip yenisi takmak mümkün oluyor. Jel olan protezlerin 6 ya da 8 yılda bir değiştirilmesi öneriliyor.

Serum fizyolojikli olan protezler nasıl yerleştiriliyor?
Op. Dr. Nuri Battal: Koltuk altındaki kıllı bölgeden 2 santimlik kesi yapıyoruz. O kesiden hiçbir şeyi kesmeden bir tünel açarak kasın arkasına giriyoruz, orada tam güvenli bir bölge var. O adalenin altına girip protezi yerleştiriyoruz. Ameliyat 15-20 dakikada bitiyor. Kanama riski çok az. Meme başını kesmediğiniz için meme ucuna gelen sinirleri zedeleme olasılığı çok düşük. Bu protezler yumuşak oluyor ve patladığı zaman riski az. Serum fizyolojikli olan protez patladığında siz 1 bardak tuzlu su içmiş gibi oluyorsunuz. Başka bir yan etkisi yok. Serum fizyolojik olanlar patlamazsa bir ömür boyu kullanılabilir. Ameliyatta dikişleri içeriden yapıyoruz, dışarıda iz kalmasını istemiyoruz. Diğerlerini de dışarıdan yapıştırmayla kapatıyoruz. Bu ameliyatta mümkün olan en az iz kaldığı için hastanın cinsel hayatında sorun çıkmıyor, kendini psikolojik olarak da iyi hissediyor

Hasta ne kadar sürede iyileşiyor?

Op. Dr. Nuri Battal: Sabah ameliyat olan hasta akşam evine gidebilir. Aktif yaşama 4-7 gün arasında döner. Ameliyattan sonraki 2-3 gün hastanın ağrısı olur.

Ameliyat sonrası nelere dikkat etmek gerekiyor?
Op. Dr. Nuri Battal: Hasta meme büyütme ameliyatı sonrası özel sütyeni 2-4 hafta süre ile takar. 2-3 hafta kadar ağır spor ve egzersiz yapılmaz. Protez meme dokusu altında olduğu için hasta rahatlıkla çocuk doğurabilir ve süt verebilir.

Dilediğiniz kadar küçültebilirsiniz

Büyük meme birçok kadın için ciddi sorun. Üstelik estetikten de öte sağlık sorunu. Taşıdıkları ağır yük ciddi olarak omuz, bel, sırt ağrısı yapar. Spor yapmanın koşmanın zorluğundan yakınan iri memeli kadınlar için incecik askılı şık sütyenler, bikiniler ya da daracık bluzlar giymek hayaldir.

Yaş sınırı var mı?
18-19 yaşından sonra bu ameliyatlar hastanın kalp, kanser, şeker gibi hastalıkları yoksa yapılabilir. 30-35 yaşından sonra ameliyat olmak isteyen hastaların mutlaka meme ultrasonu ve mamografi çektirmesi gerekiyor. Memenin şekli değiştiği için bir şey varsa önceden mi vardı, sonra mı oluştu onu görmek istiyoruz.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılıyor?
En çok kullanılan iki teknik var. Bir tanesi ters T şeklinde olanı. Burada meme ucunun etrafında aşağı doğru inen ve memenin altında giden bir kesi yapılır. Bu en eski yöntemlerden biri. Diğeri ise daha sık kullanılan Vertikal mammoplasti denilen dikey tek çizgiyle yapılanıdır. Meme başı etrafında ve aşağı dönülen bir şekildir. Plastik cerrahide en az izi bırakmak amaç olduğundan dikey olanda daha az iz kalır. Bir de dikey tek çizgiyle yapılanda memenin görüntüsü ve projeksiyonu daha güzel oluyor. Dev memelerde çok daha farklı teknikler uyguluyoruz. Dikey kesi fizik kurallarına aykırı. Meme derisi yana doğru çeker. İzlerin genişlememesi için bandajlamak ve hastayı takip etmek gerekiyor. Meme küçültme ameliyatlarında memeyi istediğimiz kadar küçültebiliyoruz. İçerideki dokuyu istediğimiz boyutta çıkarıyoruz. Kalan kısım şekillendirdikten sonra memeyi tamir ediyoruz.

Hasta çok ağrı çeker mi?
Hayır, bu ameliyat meme protez ameliyatına göre daha ağrısızdır.

Ne kadar sürede iyileşiyor?
İyileşmesi ve yaraların kapanması için zaman gerekir. Memenin şeklini alması, oturması 6 ay ile 1 yılı bulur. Ağrı yoktur. Bu ameliyatta da dikişleri içeriden yaparız. Dikişler de kendiliğinden erir. Kadın sabah ameliyat olup akşam evine gidebilir. Ameliyat 2 saat sürer. Uygulanan bandajlar 15 gün kadar sonra açılır ve hasta özel sütyeni 3-6 ay kadar takar. Hastanın zorlayıcı kol hareketleri yapması, cinsel aktivitede bulunması 3-4 hafta yasaktır. Çünkü şişme veya kanama, şişme ve yara açılması gibi problemlere neden olabilir. En önemlisi sigara içmesi yasaklanır. Uyurken sırt üstü yatmak, memelerin baskı altında kalmasını önler. Meme başlarının ve kesi yerlerinin hissizleşmesi normaldir. Bu durum ortalama 1 yıl içinde düzelir.
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.