Header Ads

Ten renginize göre bronzlaşın

Ten renginize göre bronzlaşın

Güneş her cilt tipini farklı şekilde etkiler. Kızıl ve sarışınların güneşe karşı çok daha dikkatli olması gerekirken esmerler bronzlaşma konusunda daha şanslıdır.
Tatil mevsimi geldi çattı. Tatil deyince de akla ilk önce deniz ve güneş geliyor. Ancak uzmanların da her yıl hatırlattığı gibi uzun süre güneşte kalmak, güneş yanıkları ve güneş çarpmasına yol açarken yıllar boyu tekrarlayan sürelerle yoğun güneş ışınlarına maruz kalmak ise, güneşe bağlı deri yaşlanması, çil ve lekelere yol açıyor. Çamlıca Medicana Hastanesi'nden Dr. Serpil Uysal cilt tiplerine göre güneşlenmeyi anlatıyor.
Kızıllar ve sarışınlar
Bu tür ciltler, güneş altında korunmasız kaldıklarında toksik bir melanin salgılayarak deri hücrelerini zehirler. Bu durum ciddi hastalıklar ve yanıklar ortaya çıkarabilir. En iyisi sabahları erkenden veya akşamları güneş batarken güneşlenmeyi tercih etmektir. Başınızdan ayaklarınıza kadar özellikle ilk günlerde koruyuculuğu yüksek ürünlerle, özenle kremlenmeyi ve kreminizi sık sık yenilemeyi unutmayın.

Kumrallar
Sarışınlar kadar olmasa da güneşin zararlı ışınlarından kolayca etkilenir. En iyi strateji, bronzlaşmanıza yardımcı olacak karoten içeren yiyecekleri (havuç, kavun, kayısı) planladığınız tatil gününün birkaç hafta öncesinden bol bol yemektir. Güneşin tepede olduğu saatlerde gölgede kalmalısınız. Yüzünüz için yüksek koruma faktörlü bir ilaç seçmelisiniz yoksa güneş uzun vadede kırışıklara sebep olabilir.

Koyu kumrallar
Açık veya koyu renk saçlı olsanız da kolayca karamel bronzluğa kavuşabilirsiniz. Yine de ilk günlerde güneş altında fazla kalmayın. En iyi strateji ilk günlerde, 15 koruma faktörlü bir kremi iyice sürerek, öğle saatine kadar güneşlenmektir.

Esmerler
Kolayca dikkat çekici bronzluğa kavuşabilir ve bronzluğu uzun süre koruyabilirsiniz. Ama ne yazık ki UV ışınları sizin için bile tamamen güvenilir değil. En iyi strateji ilk günlerde 8 koruma faktörlü bir ürün kullanmaktır.
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.