Header Ads

Hangi leke nasıl çıkartılır

Mürekkep - tükenmez kalem lekesiLeke akıtılabildiği kadar soğuk suyla akıtılmalı. Daha sonra 40-70 derece arasında Omomatik'le kumaşa uygun en yüksek sıcaklıkta yıkama yapılır. Hiçbir koşulda çıkmayan mürekkep türleri de vardır.


Yağlı lekeler
Yağlı lekeler yüksek sıcaklık ister. Yüksek sıcaklık ve uzun program veremeyeceğimiz durumlarda bulaşık detarjanı ile ön işlem yapıp Omomatik'le kumaşa uygun en yüksek sıcaklıkta yıkama yapın.


Küf
Yoğun, beklemiş lekeleri çıkartmak güçtür. Omomatik'le kumaşa uygun en yüksek sıcaklıkta yıkayınız. Yoğunluğuna göre lekeler 2-3 yıkamada da çıkabilir. Kumaş beyaz pamuklu ise 1 çorba kaşığı çamaşır suyu, 1 çorba kaşığı sirke, 1 lt su karışımında biraz bekletip, duruladıktan sonra Omomatik ile 60 derecede yıkama yapılabilir.


Pas
Hafif pas lekesi limon ve tuzla ovulup, 1 saat bekletilir. Bu işlemi yapmadan önce giysinin görünmeyen bir yerinde kumaş boyasının limona karşı hassas olup olmadığının test edilmesinde fayda vardır. Daha sonra Omomatik'le kumaşa uygun en yüksek sıcaklıkta yıkanır. Sabitleşmiş pas lekesi ise çıkmayabilir.


Mum
Lekenin fazlası kumaşa zarar vermeden alınır. Leke üzerine ve altına emici türden kağıt konularak (kağıt havlu da olur) lekenin tersinden ütülenir. (Ütüyü sadece kumaşın lekeli katına sürmeye dikkat edilmeli.) Lekeli bölge makinede yıkanmadan önce sıvı bulaşık deterjanı ile çitilendikten sonra kumaşa uygun yüksek sıcaklıkta Omomatik ile yıkanmalıdır. Yüksek ısı ile yıkanamayan kumaşlarda veya renkli mum lekelerinde, lekeyi çıkarmak zor olacağından kuru temizleme de önerilebilir.


Oje
Leke hafif ve açık renkli ise ve kumaş uygunsa aseton ile silinip yüksek sıcaklıkta Omomatik ile yıkanabilir. Eğer renkli veya narin bir kumaş ise kuru temizleme önerilir.


Sakız
Sakız yapışmalarını en iyi dondurarak yok edebilirsiniz. Sakız lekesi olan kumaşınızı, buzdalabında yaklaşık 1 saat bekletip veya üzerine torba içinde buz sürüp sakızın donmasını sağlayınız. Böylece sakız kolaylıkla çıkacaktır. Çıkmayan kısımlar için lekeli kısmı kumaş müsaitse sirke ile çitiledikten sonra Omomatik'le yıkayınız.


UhuYıkamakla çıkan bir leke değildir. Kuru temizleme tavsiye edilebilir.


Çay & kahve

Leke tazeyken lekeyi soğuk suyla akıtın. Omomatik'le kumaşa uygun en yüksek sıcaklıkta yıkama yapılır.

Çikolata & dondurma
Lekeyi suda akıtıp, Omomatik ile kumaşa uygun en yüksek sıcaklıkta yıkayınız.


Meyve
Leke tazeyken soğuk suyla akıtılmalı, daha sonra 40-60 derece arasında kumaşa uygun en yüksek sıcaklıkta yıkama yapılmalıdır.


Elmaİnatçı bir lekedir. Hava ile temas edince renk alır ve zor çıkar. Leke olur olmaz soğuk suda akıtın. Kumaş müsaitse 90 derecede Omomatik'le yıkamak sonuç verecektir. Beyaz pamuklu çamaşırda çamaşır suyu da kullanılabilir.
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.