Header Ads

Adet gecikmesinin sebepleri nedir

 Adet kanamasının beklenen tarihte olmaması, gecikmesi durumudur. Adet gecikmelerine tıb dilinde “amenore”  denilir. Eğer adetler her ay gecikerek seyrekleşirse, buna seyrek adet görme, yani “oligomenore” adı verilir.
Normal bir kadında, bir adet dönemi (adet siklusu) 21 ile 35 gün arasında sürer. Adetin 35 günden daha uzun sürmesi, adet gecikmesi olarak tanımlanır. Adet kanaması, rahim içi zarının dökülmesi demektir.
Gebelikte, emzirme periyodunda ve menopoz durumlarında adet kanaması olmaz. Bu dönemlerde yumurta olmadığı için adet görülmez.
Adet Gecikmesinin Nedenleri, Adet Gecikmesi Neden Olur?
Adet gecikmesinin, üreme çağındaki bir kadında ilk muhtemel sebebi gebeliktir. Normal olarak adet gören bir kadında adet kanamasının gecikmesi durumunda, gebelik testi yapılmalıdır. Gebe değilse, diğer faktörlerin araştırmasına gidilir.
Adet gecikmesinin sebepleri arasında, en sık görülen sebep, yumurtanın geliştiği folikülün çatlamamasıdır. Aslında kadınların bir çoğunda yılda bir defa siklüs yumurtanın çatlamaması durumunu yaşanmakta, ama pek çok defa bir kaç günlük gecikmeye sebep olduğu için fark edilmemektedir.
Gebelik haricinde adet gecikmesinin pek çok sebebi olabilir.  Bunlar arasında hormonal faktörler ( polikistik over sendromu PCOS, tiroid bezi fonksiyon bozuklukları ve prolaktin hormonu salgı bozuklukları), üreme organları ile ilgili çeşitli problemler, stres, mevsim değişiklikleri, mekan değişiklikleri, ağır yapılan egzersizler, beyin tümörleri, yemek yememe bozukluğu (anoreksi nevroza), aşırı zayıflık ya da dengesiz beslenme gibi çeşitli sebepleri sayabiliriz.
Adet Gecikmesinin Sebepleri ( Hormonal Sebepler)
Adet görmek, hormonlarla ciddi biçimde alakalıdır. Beyinden salgılanan bazı hormonlar  (GnRh,FSH,LH gibi),  yumurtalıkları uyarır ve östrojen hormonu üretilir. Yumurtlama olursa progesteron hormonu üretilir. Progesteron östrojeninin etkilerini dengeleyerek düzgün, normal bir adet görülmesine neden olur. Beyin ,yumurtalık, rahim arasındaki hormon mekanizmasının bozulması adet düzensizliklerine ( adet gecikmesi, erken adet görme, uzun-kısa adet görme) sebep olur.
Beyindeki hormonları etkileyen çeşitli sebepler adet düzensizliklerine sebep olabilir. Stres, iş veya eş değiştirmek, sıkıntılar, üzüntüler gibi bazı sebepler düzenli hormon salgılanmasını bozabilirler. Bu da adet gecikmesine sebep olabilir.
Tiroid bezi hastalıklarından olan hipotirpid-hipertiroid (tiroid bezinin az-çok çalışması) adet gecikmesine sebep olabilir.
Prolaktin hormonu yüksekliğine (hiperprolaktinemi) neden olan hipofiz bezi hastalıklarında da şikayetler adet gecikmesi ve göğüslerden süt gelmesi olarak görülmektedir.
Yoğun yaşanan stres, mevsim değişiklikleri, mekan değişiklikleri, ağır yapılan diyetler de hormonal dengesini bozabilir. Bu da adet gecikmelerine sebep olabilir.
Adet Gecikmesinin Nedenleri: Diğer Sebepler
Rahim içi yapılan operasyonlar ve özellikle kürtaj, rahim içi dokuyu zedeleyelerek adet gecikmesine sebep olabilir.
Kadınların egzersiz ve spor konusunda aşırı çalışmaları da sebep olabilir. Ağır yapılan egzersizler adet gecikmesine sebep olabilir. Sporcu bayanlar ve balerinlerde rastlanmaktadır.
Adet Gecikmesinin Nedenleri: Polikistik over sendromu (PCOS)
Polikistik over sendromunda, ilk ortaya çıktığı andan itibaren adet gecikmeleri görülür. Adet gecikmeleri ile beraber yoğun ve düzensiz kanamalar da görülür. Aşırı sivilcelenme ve tüylenme sorunları varsa Pcos durumundan şüphelenilmelidir.

Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.