Header Ads

"Açım hamileyim ne yesem"

Sağlıklı bir bebek için dengeli beslenme şart. Peki hamile kalmaya çalışırken, hamilelikte ve hamilelik sonrasında ne yemelisiniz, hangi besinlerden uzak durmanız doğru olur? İşte cevaplar!


Çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, hamilelik öncesinde, sırasında ve sonrasında ne yiyip ne yemeyeceğinizi öğrenmeniz gerekecek. Tabii bir anda böyle bir bilgi yüklemesi, hem zihninizi karıştırabilir, hem de yorucu ve stresli olabilir. Öte yandan beslenmenize dikkat etmeniz, sadece sizin değil, bebeğinizin de sağlığını etkiler. Bu nedenle bu konuyu atlamayın.

İyi beslenmek
Dengeli beslenmek hayatın her anında önemlidir, ama hamileyseniz daha da önem kazanır. Doğru gıdalarla beslenmek sadece bebeğinizin gelişimini değil, sizin de formda ve sağlıklı kalmanızı sağlar. Eğer çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, özel bir diyet yapmanıza gerek yok, ancak her gün ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri almak için farklı besin gruplarından besinler yemelisiniz.

Bunlardan bol bol yiyin:
Ekmek, makarna, pilav ve patates gibi nişastalı besinler. Bunlar zengin birer vitamin ve lif kaynağıdır.
Meyve ve sebzeler. Vitamin, mineral ve lif açısından zengin sebze ve meyvelerden günde en az 5 porsiyon tüketmeye çalışın. Bunlar sindiriminize yardımcı olurken, kabızlığın önüne geçmenize de yardımcı olurlar.
Folat açısından zengin yeşil sebzeler, mercimek, esmer pirinç ve vitamin takviyeli ekmekle mısır gevreği tarzı kahvaltılıklar.
*Proteince zengin yağsız et, tavuk, balık, yumurta ve baklagiller (mercimek, nohut, fasulye). Bunlar aynı zamanda da iyi birer demir kaynağıdır.
Balık. Haftada en az iki porsion balık yemeye ve bunlardan en az birinin yağkı bir balık olmasına özen gösterin. Ancak haftada iki kezden fazla yağlı balık yemeyin.
Süt, peynir, yoğurt gibi süt ve süt ürünleri yiyin, bunların taze olanlarını tercih edin. Bunlar özellikle kalsiyum açısından zengindir.
Dikkatli yemeniz gerekenler:
Sağlıklı beslenmek isteyen herkes için geçerli kurallar hamileler için de geçerlidir: Yani bol yağ, tuz ve şeker içeren gıdalarla içecekleri ne kadar az tüketirseniz o kadar yararınıza.


Hamileliğinizi planlarken...
Folik asit takviyesi
Folat, spina bifida gibi nöral tüp defekti riskini düşürmede önemli rol oynar. İhtiyacınız olan folatı sadece yediklerinizle karşılamanız zor olduğundan, hamile kalmayı planlıyorsanız ya da hamileyseniz, günde 400 mcg'lık folik asit takviyesi almalısınız. Doğum kontrolünü bıraktığınızda hemen kullanmaya başlamanız gereken bu tabletleri gebeliğin 12. haftasına dek almaya devam edin. Eğer diğer vitaminleri de içeren bir folik asit tableti almayı planlıyorsanız, o zaman bu tabletin A vitamini ve balık yağı içermediğinden emin olun.

Folat
Hamile kalmaya çalışırken de folat içeren gıdalar yemelisiniz. Bu esnada folik asidi doğal yollardan alabilirsiniz, yani bol meyve, sebze ve folik asitçe güçlendirilmiş ekmek ve kahvaltılık mısır gevreği tarzında gıdalar yiyerek.

Alkol
Hamile kalmaya çalışırken ya da hamile kaldığınızda alkolden tamamen vazgeçmek zorunda değilsiniz. Ancak haftada bir iki kez, bir veya iki ünite alkolden fazlası da alınmamalıdır. Bir ünite küçük bir bardak biraya, bir kadeh şaraba veya 25 ml'lik ispirtolu bir içkiye denktir.

A vitamini
Hamilelikte A vitaminine ihtiyacınzı olacak ama fazlası bebeğinize zarar verir. Bu nedenle hamile kalmayı planlıyorsanız fazla A vitamini tüketmemeye dikkat edin. En iyisi, A vitamini açısından zengin ciğer ve pate gibi ciğer ürünlerinden uzak durmak. Ayrıca balık yağı ve A vitamini içeren vitamin takviyelerini de almamalısınız.

Hangi balık?
Balık hem sizin sağlığınız, hem de bebeğinizin gelişimi için değerli bir besindir. Bu nedenle haftada en az iki kez tüketmeye çalışın. Tonbalığı, uskumru, sardalya ve alabalık gibi yağlı balıkları da mutlaka tüketin. Bunun sebebi bu balıkların omega 3 yağ asitlerince zengin olmasıdır. Ancak hamile kalmaya çalışıyorsanız, haftada iki kezden fazla yağlı balık yemeyin;
çünkü yağlı balıklarda az miktarda toksik madde bulunabiliyor. Bu da vücutta birikerek doğmamış bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebiliyor. Ayrıca köpekbalığı, kılıçbalığı ve marlin de içerdikleri cıva nedeniyle uzak durulması gereken balıklardandır. Bunlar da bebeğinizin gelişmekte olan sinir sistemine zarar verebilir.

Fındık ve allerji
Eğer sizde, bebeğin babasında ya da diğer çocuklarınızda saman nezlesi, astım ve/veya egzama gibi rahatsızlıklar varsa, bebeğinizde fındık allerjisi görülebilir. Eğer bebeğinizin risk grubunda yer aldığını düşünüyorsanız, hamile kalmaya çalışırken ve gebelik esnasında fındık, fıstık gibi gıdalardan uzak durmanız iyi olabilir.Kaynak:Mynet
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.