Header Ads

Mutsuz ilişkilere girmemek için kritik ipuçları

Mutluluktan ayaklarımızın yerden kesilmesini, bambaşka biri olmayı, tutkumuzun bizi sürüklemesini hatta ayrılınca yataklara düşmeyi arzulayabiliriz. Acımız büyük olsun, sevdamız kocaman olsun da ne olursa olsun! 

Maalesef bu arzumuz o kadar yoğun olur ki yarattığımız bu kocaman aşk balonu, karşımızdaki erkeğin önünü kaplar ve onun tam olduğunu net olarak görmemizi engeller. Peki, şimdilik aşkı bir kenara itelim ve duruma biraz gerçekçi bakmayı deneyelim. Bakalım, gerçekte kiminle, nasıl bir ilişkiye sürükleniyoruz? 

İlk tanışma anına dikkat!

İster onu görür görmez aşka tutulun, ister kendinizi zamanla kaptırın, her iki durumda da onunla ilk kez tokalaştığınızda ya da ilk kez merhabalaştığınızda anlık bir hissiniz olmuştur. Arkadaşlıklarda bile bazen birine hemen kanımız ısınır, kimilerine karşı ise sebebi belirsiz bir uzaklık, soğukluk hissederiz.
Eğer bu ilk hissinizi anımsarsanız; ilişkinin seyrinde de güzel günlerin sizi bekleyip beklemediğini, sizi iyi hissettiren biriyle mi yoksa tekinsiz hisler doğuran bir erkekle mi yakınlaştığınızı anlayabilirsiniz. 
Hesabı size mi ödetti? Son anda randevuyu mu iptal etti? Sizi yeterince dikkatle dinlemedi mi? Aşırı kıskançlık mı yaptı? İlk günlerde ya da ilişki öncesi dönemde ilk sinir olduğunuz tavrını görmezden gelmeyin. Heyecanın sarhoşluğu ile bunları geçiştirebilirsiniz ya da onun zamanla değişeceğini düşünebilirsiniz. Ancak yine de yaşadıklarınızın farkında olun.
Ne kadar sinir oldunuz bu tavrına? Bu hissinize 1'den 10'a kadar bir not verin, ilişkinin ilk ayları için bu rakamı beş ile, ilk yılları için ise on ile çarpın. Katlanabileceğiniz ve idare edebileceğiniz bir düzeyde mi yoksa hayat onunla katlanılmaz mı olur? 
Önceki ilişkilerinizi aklınızdan geçirin. Eski sevgilinizle yürümeyeceğini ilk ne zaman anlamıştınız? Hemen mi, üç ay sonra mı yoksa ilişkide önemli değişiklikler olup ayrılık çanları net olarak çalmaya başladığında mı?
Anladığınız andaki ayrıntıları yeniden gözden geçirin. Yeni tanıştığınız ve ilişkiye başlamak üzere olduğunuz kişide, benzer bir durum söz konusu mu? Bu ilişkinin yürümeyeceğine dair düşünceleriniz olası bir korkudan mı ibaret yoksa deneyimle sabit güçlü tahminlerden mi? 
Eski sevgiliniz; sizi terk edip acılara sürükleyen kişi veya aşkınıza karşılık vermeyen o unutulmaz şahsiyet... Acaba bu yeni aday onlardan birine mi benziyor?
Bu yeni adayda, onlarla yaşayamadığınız, yarım kalmış ya da acı vermiş ilişkiyi tamamlamaya mı çalışacaksınız? Aman dikkat, temiz bir sayfa açın ve yeni sevgili adayınızı geçmişteki kişilerle ilintilendirmemeye çalışın. Aksi takdirde bu ilişkiniz de aynı kötü kaderin ve kötü sonun kurbanı olabilir. 
Tam aradığınız gibi birini bulabilmek için öncelikle ne aradığınızı bilmeniz gerek. Elbette kendinizi kesin şartlarla sınırlandırmayın ama az çok ne beklediğinizi mutlaka düşünün. Bu ideal erkek tanımına ulaşmak güç olabilir. Bu nedenle işe "ne istemediğinizi'' tespit ederek başlayabilirsiniz.
Çok yüksek bir egoya sahip, dünyanın kendi çevresinde döndüğünü düşünen, size değer vermeyen ve hep kendini düşünen bencil bir erkek istemediğinizden kesinlikle eminsiniz mesela. Ya da gözü hep dışarıda olan ya da çapkınlık yapan bir erkek... O halde neden yine böyle biriyle ilişkiye giriyorsunuz? Bildiğiniz yerden, tanıdık bir yerden geldi soru ama yine yanlış seçim yaparak sınıfta kaldınız maalesef... 
Yakın arkadaşlarımız bizi çoğu zaman bizden iyi tanırlar. İki kişiye dışarıdan bakan bir göz olarak, bize uygun biri olup olmadığını da ilk görüşte anlarlar. Ailemizdeki gibi belirli kıstasları ve yaşla birlikte oluşan bir evlilik beklentileri de olmadığı için "evlenilecek çocuk değil" gibilerinden daha samimi ve doğru tespitlerde bulunabilirler.
Ancak sorun şu ki, çoğunlukla bunu dile getirmemeyi tercih ederler. Sizi daha önce hiç görmedikleri kadar mutlu görmüşlerdir, mutluluğunuzu bozmak istemezler, birlikte olduğunuz erkekle yeni tanıştıkları için kendi hislerinden yeterince emin olamazlar. Sonuç olarak bu konuda derin sohbetler yapmaktan bir şekilde kaçınırlar... Bu nedenle arkadaşlarınızı ilişkiniz konusunda her fırsatta konuşturmaya çalışın, sizin zorunuzla da olsa yapacakları birkaç yorum, dile getiremediğiniz negatif hisleri göz önüne almanızı ve bu ilişkiyi gerçekten isteyip istemediğinizi ya da doğru kişiyle olup olmadığınızı görmenizi sağlar. Durumla yüzleşmekten korkmayın...

Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.