Header Ads

Adet sancısını azaltan gıdalar nelerdir?

Adet sancısı birçok bayanın ortak derdidir. Her ay belirli günlerde belkarın ve yumurtalık bölgelerinde oluşan spazm şeklindeki dayanılmaz ağrılar yüzünden kimi işiyle ilgili önemli bir toplantıya katılamazken...

Balık yumurta tavuk ve süt adet sancılarını önlerken elmaincir ise sinirlilik ve gerginlik gibi adet öncesi sendromuna iyi geliyor. Adet sancıları çoğu kadının ortak derdidir. Her ay belirli günlerde belkarın ve yumurtalık bölgelerinde oluşan spazm şeklindeki dayanılmaz ağrılar yüzünden kimi işiyle ilgili önemli bir toplantıya katılamazken kimi de günler öncesinden biletini aldığı konsere gidemez. 

Sıkıntı sinirlilik halsizlik gibi adet öncesi sendromlar da dikkate alındığında kadınların yaklaşık on günü regl döneminin sıkıntılarıyla başbaşa geçer. İşin acı tarafı bu ağrılı ve sıkıntılı süreç bazı kadınlar tarafından adeta bir kader gibi görüldüğü için hiçbir önlem almayı akıllarına getiremezler. 

Bazı kadınlar ise adet sancılarını geçirmek için ağrı kesicilerden medet umar. Oysa yenilen gıdalara dikkat ederek adet sancılarına dur demek mümkün.

BALIK VE YUMURTA ADET SANCISINI HAFİFLETİYOR

Yapılan araştırmalar tuz yağ ve şeker miktarını azaltıp protein bakımından zengin olan balık ve yumurtayı fazla yiyenlerdelifli besinleri sofrasından eksik etmeyenlerde adet sancılarının daha hafif olduğunu gösteriyor.

Deniz mahsullerinde soya fasulyesinde sütte ve susamda ağrıyı azaltmak yanında kişiye mutluluk hissi de veren “trytophan” isimli bir çeşit amino asit bulunduğunu hatırlatan uzmanlar bu gıdalar sayesinde adet döneminin ağrısız geçirilebileceğini belirtiyorlar. Adet öncesi vücut su toplamaya göğüsler hassaslaşmaya başlar.

İştah ya kapanır veya kişide aşırı tatlı yeme isteği ortaya çıkar. Bunların yanı sıra depresyonalınganlık gerginlik endişeuyum güçlüğü gibi duygusal değişiklikler de görülebilir. Kadınların yüzde 10’u adet öncesi sendromu (PMS) diye bilinen bu dönemi çok şiddetli yaşarlar. Daha çok 20’li ve 30’lu yaşlarda görülen adet öncesi sendromunun en önemli sebebi hormonal dengesizliklerdir.

KAFEİNLİ İÇECEKLERDEN UZAK DURUN

Hormonlar üzerinde etkileri olan bazı besinler iseadet öncesi sendromunu önler. Örneğin adet tarihinden birkaç gün önce tuz azaltılırsa şişme ve ödemin önüne geçilebilir. Kafeinli içeceklerden uzak durulması isehuzursuzluk hissini ve göğüslerdeki hassasiyeti azaltır. 

Diyetisyenler bu konuda şöyle diyorlar : “Stres aşırı alkol tüketimi beslenmede doymuş yağ oranı fazlalığı adet öncesi sendromunu hızlandırıcı faktörlerdir. Şeker hastalıklarında da sendrom daha ağır seyreder. Bu dönemi hafif geçirmek için karbonhidratlı gıdalardan uzak durmak gerekir. Adet döneminde ve adet öncesi sendromunda kalsiyumun önemi büyüktür. 

Kalsiyumun yüzde 99’u kemiklerde geri kalanı da kandadır. Kandaki kalsiyum kas ve sinir iletimini sağlar. Kandaki kalsiyumun seviyesi düştüğünde bundan kas ve sinir sistemi olumsuz yönde etkilenir. Böyle bir durumda adet öncesi sendromu daha yoğun yaşanır. 

Kalsiyum B vitamini E vitamini çinko ve magnezyum bakımından zengin gıdalar almak gerekir. Yani bol bol siyah üzümyumurta kabak patates kavun ay çekirdeği fındık ceviz muz ciğer deniz ürünleri ve balkabağı yenilmelidir"

ADET ÖNCESİ SENDROMUNU AZALTAN GIDALAR

B vitamini : Ciğer böbrek yumurta sarısı yapraklı sebzeler. Kalsiyum : Süt balık ayçekirdeği soya fasulyesi yerfıstığıceviz somon. Magnezyum : Mısır fındık maydanoz elma incir limon portakal un
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.