Header Ads

Sevgiliniz sizi dinlemiyor mu?


Sizi dinlemiyor diye, sizi sevmediğini düşünmeyin!
Bu halinin sebebi  biyolojik bir rahatsızlık olan “Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu” olabilir!
20 yılı aşkın süredir yapılan çalışmaların sonucu olarak, genetik ve biyolojik  rahatsızlık olduğu ortaya çıkartılan Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB); kişinin iş hayatı ve sosyal hayatının yanı sıra özel hayatını da olumsuz yönde etki eden bir rahatsızlıktır.
DEHB bulunan kişi, sizi dinleyemez, sorumluluk alamaz ve bunu yaparken de bilinçli değildir.
DEHB’li kişi sürekli suçlanır ve ilişkisinin sona ermesi ihtimaliyle yüz yüze gelir. Sert tepkilerle karşılaşması halinde DEHB’li kişinin farkındalığı artar, değişmeye çalışır ancak değişime nasıl ve nereden başlayacağını bilemez.
DEHB’li kişinin ayrılma noktasına gelinen ikili ilişkisi, kendisinin rahatsızlığı ile ilgili sorumluluk alıp bunu değiştirmek istemesi ve sevgilisinin kendisine yardım etmesiyle sürdürülebilir bir hale gelebilir.
DEHB’li kişinin ilişkiyi düzene sokmaya çalışan karşı tarafa elinden gelen uyumu göstermesi büyük bir adımdır. Şikayet eden tarafın ise, sorun yaratan tavırların biyolojik bir rahatsızlık sonucu ortaya çıktığını ve sevgilisinin bunları kendisini umursamadığı için yapmadığını anlaması gerekmektedir. Böylece ona anlayış gösterecektir ve DEHB’li kişinin çabalarını da saygıyla karşılayacaktır.
Ne Yapmalı?
Profesyonel Dikkat Eksikliği Koçluğu sertifikalı, Psikoloji Yüksek Lisanslı S. Tana Alalu ve Eda Aydoğan tarafından kurulan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Koçluk Akademisi (DEHBka); bu durumdaki çiftlere bazı öneriler sunuyor:
- Koçlar; çiftlerin konuşmalarına dikkat etmelerini, birbirlerini yargılamamalarını, aşağılamamalarını, savunmaya geçmeden önce düşünmelerini, birbirlerini kalpten dinlemelerini ve araya duvar örmeden problemlerini konuşmalarını öneriyor.
- Koçlar ayrıca; DEHB’li kişilerin; vücut dillerine dikkat etmelerini, fiziksel streslerini tespit ederek azaltmaya çalışmalarını, barışma girişimlerinin sonuçsuz kalması ve birlikteliklerle ilgili sürekli olumsuz düşünceleri olması halinde yardım almaları gerektiğini belirtiyorlar.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.