Header Ads

Uzun yaşamanın 10 şifresi

Sağlıklı ve uzun ömrünüz olsun kim istemez ama bunun için acaba ne yapıyoruz hiç birşey işte sağlıklı ve uzun yaşamınn 10 şifresi burada.
HAFTADA 1100 KALORİ YAKIN Duke Üniversitesi’ndeki bilim insanları, haftada 1100 kalori yakacak kadar egzersiz yaparak, damar tıkanmasına ve hipertansiyonayolaçan karın bölgesindeki yağ birikmesine engel olunabileceğini belirtiyor... Grup egzersizi yapanlar ise haftada 500 kalori daha fazla yakmayı başarıyor
YILDA BİR DİYABET TAHLİLİ Tip 2 diyabet, damar duvarının esnekliğini bozuyor, kanda pıhtılaşmayı artırıyor ve damar iç yüzeyindeki hücre hasarınıkolaylaştırıyor . Amerikan Diyabet Derneği, kalp sağlığı için açlık kan şekerinin 100 mg/dl’nin altında olmasına dikkat çekiyor. Şikayeti olmasa bile 20 yaşın üzerindekilerin yılda bir diyabet testi yaptırmasını
250 GRAM MAGNEZYUM Fransız bilim adamları, kanlarında yüksek düzeyde magnezyum bulunanerkeklerin, düşük olanlara kıyasla herhangi bir sebepten ölme risklerinin yüzde 40 daha düşük olduğunu buldu. Bu nedenle günlük öğününüze 250 miligramlık bir magnezyum hapı eklemenizde fayda var.
GÜNDE 4 FİNCAN KAHVE Dinlenmeye ihtiyacınız olduğunuzda kahve içmenizde fayda var. Çünkü günde dört fincan kahve, kalp hastalıklarından kaynaklanan ölüm riskini yüzde 53 oranında düşürüyor.
Uyku, hayatımızda her şeyin düzene konduğu, tamir ve tedavinin yapıldığı son derece önemli bir süreç... Ayrıca uyku sırasında gençlik hormonları olarak lanse edilen büyüme hormonu ve melatonin salgılanıyor.sağlıklı yaşam için günde yedi ile dokuz saat arası uyumaya özen gösterin.
GÜNDE 2-3 LİTRE SU İÇİN Su, hücrelerin ve tüm organların yaşaması için şart. Dolayısıyla her gün bol bol su içmeyi asla ihmal etmeyin. Eğer 60-70 kilo arasındaysanız  günlük içmeniz gereken su miktarı 2 litredir. 90 kiloysanız bu rakam 3 litreye çıkar...
15 DAKİKA GÜLME MOLASI 15 dakikalık komik bir video izleyerek, kalbinize giden kan akışını yüzde 50 artırabilir, damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilirsiniz. İyisi mi, evde sık sık komedi filmleri izleyin veya sanal dünyada dolaşan komik videolara göz atın.
2 KÜÇÜK PARÇA ÇİKOLATA Hollanda’da yapılan 15 yıllık bir çalışma sonucunda; günde sadece 4 gram kakao tüketen erkeklerin,  kalp krizi geçirme olasılığının yarı yarıya düştüğü tespit edildi. Siz de kalp sağlığınız için günde iki küçük parça çikolata yiyebilirsiniz.
15DAKİKA GÜNEŞLENİN Güneş iki ucu  kılıç gibidir... Fazlası cilt kanserine neden olabiliyor, diğer taraftan da vücudumuza gerekli olan D vitaminin oluşmasında anahtar bir rol üstleniyor. Bu nedenle her gün düzenli olarak 10-15 dakika güneşten faydalanın. Ayrıca sabah güneşe çıkmanız, gecerahat uyumamıza da yardımcı oluyor.
VKİ’NİZ 24.9’U GEÇMESİN Başta kalp sağlığınız olmak üzere pek çok hastalıktan korunmak için ideal kilonuzukorumanız şart! Bu nedenle, vücut kitle indeksiniz (VKİ) 18.5-24.9 arasında olmalı. Vücut kitle indeksi; vücut ağırlığının, boyun karesine bölünmesiyle elde ediliyor. Vücut ağırlığınız 70 kilo, boyunuz da 1.60 ise VKİ’niz: 70 (1.60 x 1.60) = 27.34’tür.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.