Header Ads

güneş kremi alırken nelere dikkat etmeliyiz?


Yaz aylarında güzel bir görünüm için bronzlaşma hevesi aynı zamanda zararlı güneş ışınlarına direkt maruz kalan cildin çabuk yaşlanmasına neden oluyor. Bu nedenle yazın kısa zamanda bronzluğa kavuşmak yerine, uzun vadede kalıcı bir bronzluk sağlamak için güneş kremi kullanmalı.

Cildin çabuk yaşlanmasını önlemek için kullanılacak güneş kremlerinde bazı özelliklere dikkat etmek gerekir. Güneş kremi alırken UVA ve UVB ışınlarına karşı mutlaka etkili olması gerekir.

UVA, uzun dalga boylu güneş ışığıdır ve cildin derinlerine nüfuz edebilir. UVA ışınları güneş yanığı yapmamasına karşın, uzun vadede cilt kanseri ve deri yaşlanmasına neden olabilir.

UVB, kısa dalga boylu güneş ışığıdır ve bu ışınlar güneş yanıklarına ve deri kanserlerine yol açabilir. Bu nedenle güneş kreminiz hem UVA hem UVB ışınlarına karşı koruyucu olmalı.

Güneş koruyucularında en önemli kriter ‘faktör’dür ancak çok yüksek faktörlü bir güneş kremi, 20 faktörlü güneş kreminden daha fazla yarar sağlamaz. Bu nedenle 20 faktörlü koruyucu yeterli olacaktır çünkü 20 faktörlü bir krem de sizi güneş ışınlarından %80-90 oranında korur.

Ancak, güneş kremi 2-3 saatte bir mutlaka yenilenmeli, deniz ve havuz sonrası yeniden sürülmeli.

Beyaz tenlilerin dikkat etmesi gerekenler
  • Beyaz tenliler, renk hücreleri az olduğundan güneş yanığına ve uzun vadede zarara daha açık.
  • Ten rengi açık kişiler güneş kremini kış aylarında da kullanmalı.
  • Açık tenliler güneş kremlerini daha sık yenilemeli.
  • Havuz ve deniz sonrası mutlaka koruyucu sürmeli.
  • Beyaz tenlilerin yaz aylarında şemsiye altında oturmalı, tişört giymeli ve her zaman şapka takmalı.
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.