Header Ads

Hayat kurtaran 14 garip ipucu

Yaşamınızı kurtaracak bazı küçük ipuçlarını sizin için topladık. Bunları hiç zorlanmadan uyguladığınız takdirde hayatta kalabilirsiniz.

Büyük tıbbi araştırmalar medyada çok ilgi görüyor ama bazı sağlık problemlerine en iyi çözümler basit, küçük ve genellikle alışagelmedik şeyler olabiliyor. Bu listeyi okuyun ve kendinizi tedavi edebilmenin ne kadar kolay olduğunu görün. 

Adınızı değiştirin

Pozitif baş harfi olan insanlar – A.Ş.K veya İ.Y.İ gibi hecelenenler – nötr baş harfleri olanlara göre neredeyse 4.5 sene daha fazla yaşıyorlar. S.S.S gibi aşağılayıcı ve negatif başharfi olanlar ise 3 yıl daha az. 

İlk kabini kullanın


51 umumi tuvaleti analiz ettikten sonra uzmanlar kapıya en yakın kabinin en az bakteriye ve en çok tuvalet kağıdına sahip olduğunu buldular. İlk kabin büyük ihtimalle insanların özel alan isteğinden dolayı daha az kullanılıyor. Ve sifonu çekmeden önce ayağa kalkın çünkü sifonu çektiğiniz zaman bakteri dolu bir su buharı havalanıyor. Bundan hastalık kapma ihtimaliniz var. 

Dergiyi kırık tahtası olarak kullanın

Doğaçlama bir alçı yapmak için avucunuz aşağı bakarken bileğinizi kalın bir derginin üzerine koyun. Dergiyi U şeklinde olan bir beşik haline getirin ve bantlayın, bandajla veya ince uzun koparılmış tişörtle sağlamlaştırın. 

Anahtarlarını aldıkları için başkalarını suçlayın

Araştırmaya göre genç ve yaşlı insanlar araba anahtarlarını kaybettiklerinde algılamalarının değişik olunduğu bulundu. Genç biri genelde başkasını suçlar: “Anahtarlarımı kim aldı?” yaşlı bir adam ise genelde kendini suçlar: “Yaşlanıyor olmalıyım. Anahtarlarımı yine kaybettim.” Asla yaşınızı böyle birşey için bahane etmeyin – ve genç kalın. Etkili bir zeka numarası. 

Öbür bacağı kaşıyın


Alçı altında kaşınan deri için öbür bacağınızdaki veya kolunuzdaki aynı yeri kaşıyın. Bu numarayla beyniniz aynı yeri kaşıdığınızı düşünecektir. 

Yüksek ateşi indirin

38.8°C ateş orta seviyededir ve bol likitle geçebilir. Ama hızlı bir şekilde indirmek için kolunuzun altına veya kasığınıza buz torbası koyun. Bu noktaları soğutmak vücut ısınızı düşürecektir. Biraz rahatsız edici olsa bile hızlı bir sistemdir. Sonra doktora gitmeyi unutmayın ama. 

Yeşil elma mucizesi

Metro, asansör ve dolap gibi küçük yerlerde klostrofobik duygular yaşıyorsanız manava gidin. Yeşil elmayı koklamak bu hislerinizin geçişmesinde yardımcı olabilir. Yanınızda taşıyın. Ayrıca eğer evinizi satıyorsanız masaya bir sepet dolusu yeşil elma koyun ve ziyaretçilere ev daha büyük gözükür. 
Antibakteriyel sabunu atlayın

American Medical Association’a göre antibakteriyel sabun almanın hiçbir anlamı yok. Bu sabunların normal sabunlardan farkı olduğunu kanıtlayan sağlam hiçbir kanıt yok. Hatta bir gruba göre antibakteriyel sabunlar size yarardan çok zarar sağlıyor olabilir – bakteriyi daha güçlendirerek ve mikrop öldürenlere göre daha dayanıklı yaparak. 

Araba kullanışınızı düzleştirin


Uzun yola mı gidiyorsunuz? Birinin sırtınıza soğuk bir su döktüğünü düşünün – omuzlarınızın geriye ve omurganızın nasıl kıvrıldığına dikkat edin. İşte otoyolda araba kullanırken bu pozisyonda olmalısınız. 

Bir yarayı balla dezenfekte edin

Kesiğe bir miktar bal koyun ve bandajla kapatın. Balın çok kuvvetli antibakteriyel özellikleri var. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre en sık görülen bulaşıcı bakterilerin neredeyse hepsini yokedebiliyor. 

Biberi çağırın

Mutfakta elinizi kestiğiniz zaman karabibere uzanın. Yaranızın üzerinden soğuk su geçirerek temizleyin – eğer etle uğraşırken kestiyseniz sabunu unutmayın. Sonra biraz biber serpin ve baskı uygulayın. Çok kısa bir zaman içinde kanama duracaktır. Karabiberin ağrı kesici, antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahip olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca karabiber yakmıyor da. 

Bıyığınızı kesin ve daha az burnunuzu çekin

Eğer alerjiye meyilli bir bünyeye sahipseniz ve bıyığınız varsa, günde sıvı sabunla bıyığınızı iki kere yıkayın. Bir araştırmaya göre bunu yapan hastalar daha az antishistamin ve dekonjestan ilaçları kullanmış. Nedeni: Temizlik bıyığınıza yapışan polenlerden kurtardı sizi. 

Yüksek tansiyonunuzu okşayarak indirin

Kalp krizi riskinizi azaltmak için köpek edinin. Birçok araştırmaya göre bir köpeği okşamak stres altındayken yüksek tansiyonu kontrol ediyor. 

Derdinizi sifonla gönderin


Sifonu çekmenin ne kadar rahatlatıcı ve memnun edici olduğunu hiç farkettiniz mi? Özellikle de havaalanlarında olan canavar sifonların? Biraz garip ama etkili bir ipucu: Yatmadan önce tuvalete atılabilecek kağıt ve kalem koyun banyonuza. Bir sonraki gün oturun ve sinirinize neden olan bütün insanları veya durumları kağıtlara yazın. Sonra bunları atın ve sifonu çekin. Bunun nasıl hissettirdiğine çok şaşıracaksınız. 

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.