Header Ads

İyi yaşamanın 10 şifresi

vücudunuzu koruyan önerileri şöyle sıralıyor :
Haftada 1100 Kalori Yakın
Duke Üniversitesi’ndeki bilim insanları,haftada 1100 kalori yakacak kadar egzersiz yaparak,damar tıkanmasına ve hipertansiyona yol açan karın bölgesindeki yağ birikmesine engel olunabileceğini belirtiyor.

Yılda Bir Diyabet Tahlili
Tip 2 diyabet,damar duvarının esnekliğini bozuyor,kanda pıhtılaşmayı artırıyor ve damar iç yüzeyindeki hücre hasarını kolaylaştırıyor.Amerikan Diyabet Derneği,kalp sağlığı için açlık kan şekerinin 100 mg/dl’nin altında olmasına dikkat çekiyor.Şikayeti olmasa bile 20 yaşın üzerindekilerin yılda bir diyabet testi yaptırmasını öneriyorlar.

250 Gram Magnezyum
Fransız bilim adamları,kanlarında yüksek düzeyde magnezyum bulunan erkeklerin,düşük olanlara kıyasla herhangi bir sebepten ölme risklerinin yüzde 40 daha düşük olduğunu bilgisini verdiler.Bu nedenle günlük öğününüze 250 miligramlık bir magnezyum hapı eklemenizde fayda var.

Günde 2-3 Litre Su İçin
Su,hücrelerin ve organların yaşaması için şart.Dolayısıyla her gün bol bol su içmeyi asla ihmal etmeyin.Eğer 60-70 kilo arasındaysanız günlük içmeniz gereken su miktarı 2 litredir.90 kiloysanız bu rakam 3 litreye çıkar.

15 Dakika Gülme Molası
15 dakikalık komik bir videoizleyerek,kalbinize giden kan akışını yüzde 50 artırabilir,damar hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Flor Alımı Dişleriniz İçin Önemli

0-3 yaşta yeterli flor alımının yeterli olmasının gelecekte oluşacak diş çürümelerini önlediğini ispatlayan yayınlar bulunmaktadır.Flor alımı suyla gerçekleşmektedir, bu dönemde yeterli alınan flor dişlerin çürüğe karşı direncini artırmaktadır..Bunun dışında koruyucu diş hekimliği tedavisinde , jel veya gargara şeklinde kullanılarak,bakterilerin asit üretmesini engelleyerek , diş çürümelerini azaltmaktadır.

15 Dakika Güneşlenin
Güneş iki ucu keskin kılıç gibidir… Fazlası cilt kanserine neden olabiliyor, diğer taraftan da vücudumuza gerekli olan D vitaminin oluşmasında anahtar rol üstleniyor. Bu nedenle her gün düzenli olarak 10-15 dakika güneşten faydalanın. Ayrıca sabah güneşe çıkmanız, gece rahat uyumanıza da yardımcı oluyor.
Belde Sınır 88 Santimetre
Bel çevreniz kadınsanız 88,erkekseniz 98 santimi geçmesin. Çünkü bu tip yağlanma, metabolizmada ciddi değişikliklere neden oluyor. Kalp damar hastalığı, hipertansiyon, kolesterol vediyabet riski kayda değer derecede artıyor.

40’dan Sonra Check-Up
Efor testi,check-up’da başvurulan yöntemlerden biri.Test, ritim ve ileti bozukluklarını araştırmak amacıyla yapılıyor.Bu,sayede kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları da ciddi boyutlara ulaşmadan tedavi edilebiliyor.40 yaşından itibaren yılda bir kez kardiyolojik check-up’tan geçmeniz,kalp sağlığınız açısından önem taşıyor.

Dişlerinizin Temizliğine Özen Gösterin
Ağız sağlığınız kalp sağlığıyla birebir ilgili. Gündelik fırçalama ve diş ipi kullanımı ömrünüzü 6-7 yıl uzatabilir.
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.