Header Ads

Atatürk ve çağının kadınları

Bugün 19 mayıs 2011 Atatürk'ün Samsuna çıkıp kurtuluş mücadelesini başlattığı 92.yıl dönümü.Bütün milletimize kutlu olsun.
Bu 19 mayıs bayramı vesilesiyle bende bir kadın olarak Atatürk zamanındaki kadınların durumunu araştırıp günümüz Türkiyesine bir hatırlatmak istedim.
Atatürk'ün zamanında kadınlara verdiği önemi burada bir kez daha herkese göstermek istiyoruz.Herkesin özellikle günümüzdeki insanların analarımıza kızlarımıza bacılarımıza kardeşlerimize karşı davranırken Atatürk zamanındaki kadınlarımızın durumunu Atatürk'ün kadınlara verdiği değeri kıyaslayıp ona göre davranmasını istiyoruz.
Her sosyal faaliyetinde Atatürk kadınlara önem verirdi.Kadın her zaman ön saflarda yer alarak mesajlar verilmiştir.O, istikbal göklerdedir derken önce kadınların bilinçlenmesi gerektiğini bildirmiş ve ilk pilotlarımızdan birninde kadın olmasıyla kadına olan önemini vurgulamıştır.Atatürk tören ve her gittiği ziyaretlerinde kadının toplumla bütünleşmesine özen gösterirdi kadının geride kalmasını toplumdan dışlanmasını bu şekilde engelleyerek kadının hak ve hürriyetlerini korumuş ve kadını ön olana çıkarmıştır
Bir sözünde "Bu toplum modern olmaya devam edecekse bu kadınlar sayesinde olacaktır. kadınlar özgürlüğünüzü ve ruhunuzu baskılardan kurtarın" diyerek kadının toplumdaki önemini vurgulamıştır.Tabiki tüm bunlar günümüz Türkiyesinin çok ama çok ilerisindedir demek istediğim Kadının önemi konusunda malesef geri gitmekteyiz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.