Header Ads

Evinizin güzelliği için en güzel süs bitkileri

ROMEN SARI PAPATYASI

Otsu yer örtücülerdir. Gösterişli çiçekleri vardır. Romen Sarı Papatyaları çimenliğin istenmediği durumlarda çok ideal yerörtücü olurlar. Kısa biçildikleri takdirde boylanmaz ve yeri sararlar. Üzerlerinde yüründüğü takdirde bundan zarar görmezler. Basamak taşları arasında, kenarlarda şeritler halinde ve çiçek yataklardan oluşur. Çiçekler elde ezildikleri takdirde çok güzel ve keskin bir koku verirler. Kış Çiçeği ve Kadeh Çiçeği adlarıyla da bilinen Kış Tatlıları 3 m. kadar boy ve bir o kadar da yayılım yaparlar. Henüz yapraklanmamış dallarda açan yoğun ve hoş kokulu çiçekleri ile kaldırım ve pencere kenarlarında ya da avluda çok gösterişli olurlar. Yapraklar sonbaharda çok güzel renklenmeler yapar. Ilıman sahil kesimlerimiz için uygun olan bu tür Çin kökenlidir. Rüzgardan korunaklı ve hafif gölge kısımlara dikin. İyi süzülen derin topraklarda iyi gelişirler. Düzenli olarak sulayın ve ilkbaharda gübreleyin. Çiçek açması bittikten hemen sonra şekillendirmek ya da küçültmek için budayın. 
ORMAN ASMALARI 
250 kadar türü bulunan, yaprak döken ya da herdemyeşil sarılıcı bitkilerdir. Gözalıcı çiçekleri vardır. 

Harikulade gösterişli çiçekleri ve güzel formları ile Orman Asmaları, doğrusu "Sarmaşıkların Kraliçesi" tanımlamasını hakederler. 100 ün üzerinde hibridi ile çok değişik boy ve renkte çiçek seçmenize imkan sağlarlar. Çiçeklerin çok değişik formları vardır. Pembe, mor, leylak, mavi, lavanta ve beyaz renklerdeki çiçekler uzun ömürlü kesme çiçek olarak da kullanılabilirler. Tüylü tohum zarfları da güzel bir görüntü sağlar. 

Çardak, duvar ya da çitlerde yahut elektrik direklerini kaplamak için kullanılabilir. Kenar kısımlarda güzel yer örtücü olabilir. Evinizin bol güneş alan kısımlarından ve saksılarda da başarıyla yetiştirebilirsiniz. Orman Asmaları Akasma olarak da bilinirler. 

Birkaç mühim şeye dikkat ederseniz çok sağlıklı ve güçlü bir sarılıcı elde edebilirsiniz. Önce seçtiğiniz Orman Asmasının bulunduğunuz bölgede yetişebileceğinden emin olun, daha sonra bitkiyi organik maddeden zengin, derin bir toprağa dikin. Bitkinin tepesini de 5-6 cm. derine gömün ve hihayet üzerine yaprak ya da samanla malçlama yapın. Bitki tuttuktan sonra hafif bir kafes yaparak dallarını bu kafese bağlayın. Gelişme mevsiminde gübreleyin ve sık-sık sulayın. Yaz sonunda alınan çeliklerle üretilebilirler. 

Clematis armandii Parlak, koyu yeşil herdemyeşil yaprakları ile bütün yıl boyunca güzel bir fon ve vurgu bitkisi olurlar. Yapraklar 10-15 cm. uzunluğunda, sert ve dardır ve göze çarpan 3 damara sahiptir. Beyaz, kokulu çiçekleri 3-5 cm. genişliğindedir ve ilkbahar başında açarlar. Uzun ve dolgun tohum zarfları yazın oluşurlar. Ilıman iklimler için uygun bir sarılıcıdır. Anavatanları Çin'dir. Kıyı bölgelerde güneşe, daha içerlilerde hafif gölge yerlere dikin. Çiçek açtıktan hemen sonra budayın. "Apple Bloom" sıcak bölgelere uygun, pembe çiçekli ve bronz-yeşil yapraklı bir kültivardır

MÜGE 
Otsu yer örtücülerdir. Gözalıcı çiçekleri vardır. Mügeler ilkbahar sonunda çan şeklinde ve çok güzel kokulu çiçekler açarlar. Kesme çiçek olarak kullanılabilirler. Yeraltı dalları ile çabucak yayılan bu bitki yerden direkt olarak yapraklarını çıkarır. Sonbaharda yapraklar solarsa da, soğuğa çok dayanıklı olan kökler İlkbharla birlikte yeniden sürerler. Yurdumuzun bütün kısımlarında rahatlıkla yetişebilecek olan yerli bir türdür. 

Kısmen gölgeli bahçelerde, çalı altlarında ya da evin. Kuzey yahut Doğu kısımları boyunca kalın bir halı olarak kullanın. Başka bitkilerin istilasına uğrayabilir, bu yüzden özellikle çimenlik yanlarına ekildiğinde uzun, ince kenar şeritleri ile korunmalıdır. Pip denilen yeraltı dalları kümelerini 30-60 cm. arayla ya da tek pipleri 10-15 cm. aralıkla ve 3-5 cm. derinlikte dikin. Kısmi gölge kısımlar ve zengin toprak sağlayın. Kıraç bölgelerde ve ılık kışlarda dikkatli olun. Toprağı gübreleyin ve sürekli nemli tutun. 

"Excellenta" kültivarı iri çiçeklidir. "Rosea"nın pembe çiçekleri vardır. Bitkinin her yanının zehirli oldğu akıldan çıkarılmamalıdır. Vadi Zambağı adıyla da bilinen mügeler ülkemizde daha çok kesme çiçek olarak yetiştirilmektedir

GÜNDÜZ SEFASI 
Herdemyeşil çalıdır. Gösterişli çiçekleri vardır. 250 den fazla türü bulunan Gündüz Sefaları genelde Akdeniz kıyılarında olmak üzere, yurdumuzda tabii olarak yetişmekte ve yer Sarmaşığı, Tarla Sarmaşığı, Kahkaha Çiçeği gibi adlarla adlandırılmaktadırlar. 

Çabuk büyüyen bu bitkiler yaklaşık boyları kadar yayılım yaparlar ve 1 m. ye kadar boylanırlar. Bir kaç santim olan çiçekleri çok büyük olmamalarına rağmen ilkbahar sonundan sonbahar başına kadar uzun süre açık kaldıklarından değerlidirler. 

Bol güneşli ve iyi süzülen topraklara dikin. Kaya bahçelerd ve kenar kaplama için mükemmel olurlar. Bitki çok hızlı büyüdüğünden dolayı şekil vermek için kuvvetlice budayabilirsiniz. 

Haziran-Temmuz aylarında alınan çeliklerle kolaylıkla ürerler

KIZILCIKLAR
40 kadar türü bulunan, yaprak döken, ağaç ve çalılardır. Tek, tek örtü elemanı ve çit bitkisi ya da koruma elemanı olarak önemli olan Kızılcıklar değişik form ve büyüme karakterlerine sahiptirler. Beyazdan panaşe sarıya, sarıdan koyu yeşile, hatta kırmızıya değişen yaprak renkleri vardır. Erken ilkbaharda açan çiçekler salkımımsı ve bazı türlerde çok gösterişlidir. Tam güneşi seven Kızılcıklar, sıcak Güney bölgelerimizde öğleden sonra güneşinden korunan kısımlara dikilirlerse yerinde olur. Her tip toprakta gelişirlerse de asit reaksiyonlu, iyi drene olan topraklarda daha sağlıklı olurlar. 

Siyah, sarı ya da kırmızı, Kiren adıyla da bilinen yenebilir meyveleri vardır. Cornus mas, sanguinea ve Cornus australis yerli türlerimizdir. Üretilmeleri; tohum ya da yeşil çeliklerle olmaktadır.
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.