Header Ads

Hangi gıdalar anne sütünü artırıyor

Tahin helvası: Anne sütünü artırır.
 incir: Anne sütünü artırır.
 Dereotu: Anne sütünü artıran mucize gıdalardandır.
 Ada çayı
 Amber kabuğu
 Anason (20 gram susam, 10 gr anason ve 500 gr bal karıştırılır ve macun haline getirilir. Bundan günde 3 çorba kaşığı yenir)


 Antep fıstığı
 Civanperçemi
 Çemen
 Çörek otunun bal ile karıştırılması
 Dereotu
 Deve dikeni salatası
 Enginar
 Erik kaynatılarak balla karıştırılması
 Fesleğen (Fesleğen çiçeği, tohumu ve yaprakları kullanılır. Bunların çayı demlenir. Bundan 1- 2 bardak içilir)
 Geven
 Havuç
 Salatalık
 Hurma
 Kimyon
 Kişniş
 Kuşkonmaz
 Lahana
 Marul (tohumundan günde 4- 5 gr yenirse etki gösterir)
 Maydanoz
 Melek otu
 Nane
 Rezene
 Salep
 Taze üzüm
 Yer elması
Zencefil


Bu öneriler annenin sütünü artırıyor!
Emzirme döneminde sağladığınız sütteki enerjinin büyük bir kısmı, yediklerinizden karşılanıyor. Aldığınız tüm enerji tam olarak süt enerjisine dönüşmüyor, çünkü vücut dokuları da bir miktar enerjiyi emiyor.
Sağlıklı bir annenin günde ortalama 700–800 ml süt salgıladığı esas alındığında, emzirme döneminde günlük ortalama ekstradan enerji gereksinimi 750 kaloriyi buluyor. Bu miktarın 500 kalorisi yediklerinizden sağlanırken, 250 kalorisi hamilelikte depoladığınız yağlardan karşılanıyor. Bu da emzirme sırasında aldığınız fazla kiloların, enerjiye daha hızlı dönüşmesine katkıda bulunuyor.


International Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin ve Acıbadem Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak, annelere sütlerini artırma konusunda şu önerilerde bulundu:


♦ Hızlı kilo vermeyi vadeden diyet ve ilaçları uygulamayın.
♦ Sütünüzü arttıran en önemli besin sudur. Günde en az 2,5 – 3 litre su içmelisiniz, çünkü sütün önemli bir kısmı sudur.
♦ Kalsiyumdan zengini olan süt, yoğurt ve peyniri düzenli olarak tüketmelisiniz. Her gün 1 adet yumurta veya 1 porsiyon etli sebze veya kurubaklagil yemeği yemeye özen göstermelisiniz.
♦ A Vitamininden zengin havuç, yeşil yapraklı sebzeler, kayısı gibi besinleri, beslenme programınızda sık bulundurmalısınız.
♦ Vitaminlerin zengin bir kaynağı olan taze sebze ve meyveleri her gün düzenli olarak tüketmelisiniz.
♦ Yediğiniz yiyeceklerin besleyici değerini korumak ve özellikle anemiyi (kansızlığı) önlemeniz açısından, yemeklerinizle birlikte çay içmemelisiniz.


Alinti
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.