Header Ads

İşten ayrılanlara öğütler

 İş tekliflerinin nereden çıkacağı belli olmaz. Bu yüzden kendinizi bir kurban gibi göstermektense, tercih yapan kişi olarak konumlandırmayı seçin. 
“Nektarin.com” adlı web sitesindeki “İşten Ayrıldığınız İlk 72 Saat” başlıklı yazıda, işten ayrılmak zorunda kalanların hayatlarında yeni bir döneme girdikleri vurgulandı. Bu yeni dönemin özellikle geçindirilmesi gereken bir aile, işten ayrılma şekliyle ilgili kötü hisler ve baş edilmesi gereken meraklı insanlar nedeniyle iyice zorlaştığı, bunların yeni bir iş aramak için gerekli sağlıklı ortamı ortadan kaldıracağı dile getirildi. İşin en zor kısmı olan ilk 72 saatin doğru değerlendirmesi gerektiği belirtilen yazıda, işinden ayrılanların sakin düşünmesi ve panikle yanlış bir adım atmamaları tavsiyesinde bulunuluyor.

Yanlış yargıları önlemek için, işyerinden pek de hoş olmayan bir şekilde ayrılınmış olsa bile tüm tanıdıklara ayrılma sebebinin anlatılması gerektiği ifade edilen yazıda, böylece dedikoduların bertaraf edilebileceği kaydedildi.

"Tercih Yapan Kişi Olun"

İşinden ayrılanların kendileriyle görüşmek isteyenlere vakit ayırmaları da öğütlenen yazıda, şöyle deniliyor: “Haberi alan arkadaşlarınız sizinle buluşup bir kahve içmek ya da yemek yemek isteyebilirler. Onlara en kısa zamanda vakit ayırın. Ne olursa olsun yaşadıklarınız onlara ilginç gelecektir. İş tekliflerinin nereden çıkacağı belli olmaz. Bu yüzden kendinizi bir kurban gibi göstermektense, tercih yapan kişi olarak konumlandırmayı seçin.” Bir tavsiye de, işinden ayrılanların kendilerine zaman tanımaları.

İşten neden ayrılındığı, aslında ne yapmak istenildiği ve yönelinecek kariyer hakkında karar verilmesi gerektiği vurgulanıyor. Böylece, bundan sonraki işyerinde “yağmurdan kaçarken doluya tutulmaktan” kurtulunabileceği dile getiriliyor. İşten ayrıldıktan sonra yapılan ilk teklifin cazip olsa bile panik içinde kabul edilmemesi gerektiği belirtilen yazıda, “Bu sebeple birkaç teklifi aynı anda değerlendirdiğinizi ve bir iki gün içinde kendilerine geri döneceğinizi belirterek, teşekkür edebilirsiniz.

Birkaç gün bakarsınız ve bu sizin için iyi bir teklifse kabul edersiniz. Mantıklı bir şekilde düşünmeye başladıktan sonra işin size uygun olmadığına karar verirseniz, sonu yine hüsranla bitebilecek bir yolculuğa çıkmamış olursunuz” deniliyor.

"Eski İşyerlerini Kötüleme"

Ne olursa olsun eski işveren veya işyerinin kötülenmemesi gerektiği ifade edilirken, hiç kimsenin sürekli başkalarının neyi kötü yaptığını anlatan birini işe almak istemeyeceği hatırlatılıyor ve hiç beklenmeyen bir şekilde çevredeki insanlardan bir teklif gelebileceğine dikkat çekiliyor. Ve en sonunda klasik bir öneri: “Tatile çıkın”. İşinden ayrılanların, yaşadıkları yerden uzağa gitme imkanları olmasa bile kısa da olsa bir tatil yapmaları tavsiye ediliyor.

Balık tutmak, ya da bütün bir günü tembellik yaparak geçirmek gibi önerilerin yanı sıra insanların hep yapmak istedikleri, ancak zaman ayıramadıkları hobilerle de uğraşabilecekleri dile getiriliyor.

İşinden ayrılanların son zamanlarda sayıları gittikçe artan çeşitli hobi kurslarına yazılabilecekleri, bu yolla hem becerilerini geliştirecekleri, hem de kafalarını dinlendirebilecekleri anlatılıyor
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.