Header Ads

Tek taş pırlanta alırken bunlara dikkat


Tek taş pırlanta yüzük alırken taşın kalitesini anlamak için ağırlığına, parlaklığına, rengine ve kesimine bakmak gerekir.Pırlantanın ağırlığı karat birimiyle ölçülür. Ağırlık taşın
büyüklüğü arttıkça daha pahalı hale geli Örneğin toplam ağırlığı 0,70 karat olan 7 tane pırlanta ile aynı ağırlıktaki tek taşın fiyatı farklıdır.

Tek taşın parlaklığı, elmasın iç kısmının ne kadar kusurlu olduğunu işaret eder ve
parlaklık derecesi farklı harflerle gösterilir.

Kusursuz taşlar çok nadir bulunur ve çok pahalıdır. VVS1, VVS2, VS1 ve VS2 parlaklığındaki taşlar çok az iç kusura sahip olduğundan tercih edilmeli.

Pırlantanın rengi de fiyatını oldukça etkiler. En kaliteli pırlantalar ekstra beyaz (renksiz) görünümlüdür. Pırlantada renk belirginleştikçe değeri düşer.

D, E ve F ölçüsünde renkli taşlar neredeyse renksiz, mükemmel kalitededir. Renkliliği K, L, M ve Z’ye kadar giden taşlar oldukça düşük kalitede ve ekonomik fiyatlıdır.

Pırlantanın kesimi ışığı nasıl yansıtacağını belirler. Yuvarlak, prenses, oval, damla, kalp vb. kesim çeşitleri vardır ancak en yüksek parlaklığı yuvarlak kesim sağlar. Taş ne kadar iyi kesilmişse değeri o ölçüde artar.
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.