Header Ads

Ev döşerken yapılan sık hatalar

Ev dayayıp döşerken en sık yapılan hatalar ve çözüm önerileri.
1- Halıların ölçülerini doğru alın. Parça halılar oda zemininin kenarlarından ortalama 30-38 cm daha içeride olur. Bundan daha az yer kaplayan halılar fazla küçük olabilir.

2- Mobilya almadan önce oda ölçülerini öğrenin. Sonrasında mobilyaların küçük veya büyük kalması sorunu yaşamazsınız.

3- Duvarda pastel renkler her zaman iyi durmaz. Mekan büyükse renk geçişleri ve tonlamalarla derinlik kazandırın. Ana pastel rengi seçtikten sonra bir iki ton koyu rengiyle imkan tanıyın.

4- Yatak başı odanın odak noktasıdır. Yatak başınız yoksa duvara sanatsal resimler veya dekoratif objeler asabilirsiniz. Odayı daraltmayacaksa duvarı tamamen renge boyayabilirsiniz.

5- Aksesuarları zamanla beğenmeyebilirsiniz. Bu nedenle koleksiyonlarınız dışında aksesuar ve dekorastif objeye çok para vermeyin. Sıkıldığınız aksesuarlarınız varsa onlardan kurtulmaya balın.

6- Fazlaküçük objeleri iki yılda bir değişitirin.

7- Tablonun alt kenarı kanepe ya da büfenin 20-25 cm üstünden olsun. Koridor duvarlarında ise tablonun tam orta kısmından ilk basamak ya da zemin ortalama 168 cm olmalı.

8- Kirişleri vurgulamalı. Kornil, pervaz, süpürgelik gibi yapı elemanlarını beyaza boyayarak görünmez kılmaya çalışmayın. Ancak 0.5-8 cm daha inceyse duvarla aynı renge boyayabilirsiniz. Böylecedaha geniş göstermiş olursunuz.

9- Her mekanda birden fazla odak noktası vardır. Bu TV bölümü, şömine ya da manzaraya bakan bir pencere olabilir.  Neyi seviyorsanız o nokta odak noktasıdır.

10- Mekanı canlı veya yapay bitkilerle canlı gösterebilirsiniz. Eski moda çiçek düzenlemeleri mekanı demode gösterir.

11- Bir odanın dekorasyon alışverişini bir günde tamamlamak kolay. Kendi tarzınıza uygun ürünler bulmak için biraz daha harcayarak, uyumu ve bütçenizi düşünmenizi öneriyoruz.

12- Bir odada üç farklı doku ve renkten fazla ahşap kullanmayın. Zemin, mobilyalar ve dolaplar. Eğer birbirinden farklı mobilyalar kullanıyorsanız bir kaçının kendi içinde uyumlu durmasına dikkat edin.

13- Mobilya, koyu renk duvarlar, büyük çerçeveler, desenli halı ile büyük birvitrin küçük bir salonda kötü durmaz. Kanepenin yanında sehpa için yer varsa ölçüsü aykırı kaçmaz.
14- Eşyaları bir arada kullanmak. Birbirine uymayan pek çok şeyi bir arada kullanmanınen kolay yolu odanın yerleşiminden sonra aksesuarların bir kısmını çıkartmaktır.

15- Duvarlarda birkaç farklı ton kullanacaksanız en iyisi üstte açık ve altta koyu ton kullanmaktır. Zemin genellikle koyu, duvarlar derinlikli tonlar ve tavan açık renk olmalı.

16- Kullanmanız gereken doğru avize ölçüsünü bulmak için odanın ayak ölçüsüyle genişliğini bulun ve 2 ile çarpın. Odanız 12 ayak ölçüsüyse kullanacağınız avize çapı 24 inç olur.

17- Mobilyalarınızı sıra sıra dizmektense odanıza hareket katın. Odanın üçte ikisini oturma, üçte biriniokuma, çalışma köşesine ayırmak iyi fikir.

18- Uzun yıllar kullanacağınız mobilyalara doğru renkte döşemelik kumaş ve perde seçin. Lime yeşili gibi parlak renklerin modası çabuk geçer.

19- Dekorasyon için profesyonel fikir yerine sizi tanıyan dostlerin görüşlerine değer verin.

20- Özel dikim perdeleri tercih edin. Ucuz perdeler bekar ve öğrenci evleri için daha ideal
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.