Header Ads

Evde A'dan Z' ye saç boyama klavuzu


Saçınızı evde boyuyorsanız size bir kaç öneri
Piyasada birbirinden farklı saç boyası markaları bulunmaktadır. Tercihinizikaliteli boyalardan yana kullanın. Kalitesiz boyalar saçlarınızın yıpranmasına ve dökülmesine neden olur. Arkadaşlarınızın tecrübelerinden yararlanarak kullandığı ve memnun kaldığı markalar hakkında bilgi alabilirsiniz.


Doğru Rengi Bulun
Saç boyamaya başlamadan önce ten renginize ve yüz ifadenize en uygun saç boyası rengini bulmanız gerekir. Saçınızdaki beyazları kapatmak için boyamak istiyorsanız doğal saç renginize uygun tonları tercih etmelisiniz. Koyu tenliyseniz; siyah kızıl kestane gibisıcakrenkler açık tenliyseniz; sarı küllü kumral gibi soğuk renkleri kullanabilirsiniz.
Saçlarınızı Kirliyken Boyayın
Boya yapmadan önce saçlarınızı yıkamayın çünkü kirli saçta boya işlemi daha başarılı sonuçlar vermektedir. Saçlarınızı hafifçe ıslatmanız boya yapmak için yeterlidir. Günler geçtiğinde saç diplerinizde beyazlar çıktığında saçlarınızı tamamen boyamayın. Sadece beyaz saçın olduğu bölgeye boyayı uygulayın. Sık sık boya yapmak saçların canlılığını yitirmesine neden olabilir.
Pamuklar Yanınızda Olsun
Saç boyası hassas cildi tahriş edebilir. Bu nedenle saçınıza boya sürerken cildinize bulaşan boyayı hemen pamukla silip temizleyin. Hızlı müdahale edebilmek için pamuğu boya yaptığınız alanda bulundurun.
Tarayın
Saçlarınıza sürdüğünüz boyanın her alana eşit oranda yayılmasını sağlamak geniş aralıklı bir tarakla saçlarınızı tarayın. Boyanın içindeki kremsi madde saçlarınızınkolayca taranmasını sağlayacaktır.
Masaj Yapın
Boya kutusunun içinde çıkan eldivenleri elinize geçirerek saçlarınıza yuvarlak hareketlerle masaj yapın. Bu işlem hem boyanın tüm saçlara dağılmasını hem de rahatlamanızı sağlar.
Ilık ve Soğuk Su İle Yıkayın Saç boyasının üzerinde yazan süre boyunca boyayı saçlarınızda tuttuktan sonra önce ılık su yıkayıp ardından soğuk ile iyice durulayın. Yıkama işlemi sırasında koruyucu özelliği bulunan şampuanlar ve saçınızayumuşaklıkveren saç kremleri kullanın. Saç kremini yalnızca saç uçlarına uygulamaya özen gösterin. Aksi durumda saçlarınız dökülebilir.
Saçlarınızı boyamadan önce, yüzünüze sürülebilecek saç boyasına önlem almak için; alın kısmınıza ve yüzünüze, kulak çevrenizenemlendiriciyağ oranı yüksek bir krem sürün. Kazara dökülen saç boyasını cildinizden çıkartmak için ise sigara külünü bir peçeteye bulaştırıp bu peçeteyi, boyalı cildinize sürün.
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.