Header Ads

hAMİLELİKTE HANGİ YİYECEKLERDEN UZAK DURULMALI

Mayo Clinic'te yer alan habere göre, bebeğiniz için her zaman en iyisini istersiniz. Bu nedenle özellikle hamilelik döneminde uzak durmanız gereken yiyecekler var. İşte sizin ve karnınızdaki bebeğiniz için tehlikeli olabilecek yiyecekler:

Çok fazla civa içeren deniz ürünleri: Deniz ürünleri protein ve bebeğinizin beyin gelişimini destekleyen Omega-3 yağ asiti içerir. Ancak bazı balık türleri tehlikeli seviyelerde cıva içeriyor. Çok fazla miktarda cıva bebeğinizin gelişen sinir sistemine zarar verebilir.

Daha büyük balıklar daha fazla cıva içeriyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Çevre Koruma Ajansı (EPA) kadınların bu balıklardan uzak durmasını istiyor: Kılıçbalığı, köpekbalığı, Kral uskumru, tilefish gibi büyük balıklar.

Peki hangi balıklar güvenilir? FDA ve EPA, hamilelerin konserve ton balığından haftada 340 gram olmak şartıyla güvenle tüketilebileceğini belirtiyorlar. Ayrıca konserve diyet ton balığı, somon balığı, kedi balığı, morina, tilapi balığı tüketilebileceğini ifade ediyorlar.

Bunun yanında uzmanlar, hamilelerin çiğ balıkla temas etmemesini öneriyorlar. Çünkü balık üzerinde zararlı bakteri ya da virüsler bulunabilir.

Gıda zehirlenmelerine dikkat: Hamilelik döneminde vücudunuz gıda zehirlenmesine karşı daha hassastır. Gıda zehirlenmesi bebeğinizi de etkiler. Bu nedenle yemeden önce et ya da kümes hayvanlarını iyice pişirin. Eğer sosis gibi işlenmiş et yiyecekseniz bunları da pişirin ya da buharda ısıtın. Dondurulmuş balık ve et ürünlerinden uzak durun. Konservesini ya da raf ömrü sabit olanları tercih edebilirsiniz. Çiğ kümes hayvanlarından uzak durun. Bunları mümkünse sizin için başkası hazırlasın. Yumurta yemeden önce sarısını ve beyazını iyice pişirin. Çiğ yumurtaya zararlı salmonella bakterisi bulaşmış olabilir. Pastörize edilmemiş yiyeceklerden uzak durun. Az yağlı süt, Mozarella peyniri ve köy peyniri gibi birçok az yağlı süt ürünü sağlıklı bir seçim olabilir.

Yıkanmamış sebze ve meyveler: Zararlı bakterileri yok etmek için tüm çiğ sebze ve meyveleri iyice yıkayın.

A vitaminin fazlası zarar: Çok fazla A vitamini doğum kusuruna yol açabilir. Tıp Enstitüsü, 19 yaş ve üstündeki hamile kadınların günde 2,565 IU A vitamini almalarını öneriyor. Örneğin, 85 gram pişmiş sığır ciğeri 27,185 IU A vitamini içerirken 85 gram tavuk ciğerinde ise 12,325 IU A vitamini bulunuyor.

Aşırı miktarda kafein: Kafein plasentadan geçebilir ve bebeğinizin kalp atışlarını etkiler. daha fazla araştırmagerekmesine rağmen, bazı çalışmalar hamilelikte fazla kafein tüketiminin düşük miktarını artırdığını gösteriyor. Gelişmekte olan bebek üzerindeki potansiyel etkilerinden dolayı, hamilelik boyunca günde 200 miligramdan daha az kafein tüketin.

Bitki çayları: Gelişen bebek üzerinde spesifik bitki çaylarının etkileriyle araştırmalar henüz az. Sonuç olarak, doktorunuz önermediği sürece bitki çaylarından uzak durun. Bu gruba piyasada bulunan hamilelere özel bitki çayları da dahil. 
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.