Header Ads

Hangi doğum kontrol yöntemlerini seçmelisiniz

Burada anlatılanlarla, bu yöntemlerin her birinin nasıl etki gösterdiği ve yan etkilerini öğrenerek, kendinizeen uygun gelecek yöntemi seçme imkânını bulabilirsiniz. Daha sonra doktorunuzla yöntem hakkında daha rahat konuşursunuz. Sizin ve eşinizin birlikte en rahat uygulayabileceğiniz yöntem, pek çok faktöre bağlıdır. Yöntemin geri dönülebilir olması, yan etkileri ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruyup koruyamaması gibi. 


Kadınların üreme hücresi olan yumurtanın, erkek üreme hücresi olan sperm tarafından döllenmesi ile üreme başlar. Bunun için erkek üreme organı penisin, kadının vajinasına girerek, içinde milyonlarca sperm olan meni sıvısını boşaltması gereklidir. Sperm, rahim boyunca ilerleyerek yumurtalık kanalına kadar ulaşır. Eğer bu kanallardan birinde olgunlaşmış bir yumurta varsa tek bir sperm bunu döller. Döllenmiş yumurta, zigot adı verilen yumurta ve spermden oluşmuş 46 kromozomlu bir hücredir. Artıkyeni bir birey oluşturacak, yeni bir genetik materyali içermektedir. 

Doğum kontrol yöntemlerinden hangisini seçeceksiniz?
Sizin ve eşiniz için en uygun yönteme karar verirken pek çok faktör bunu etkileyecektir. Pek çok seçenek olduğu için buna karar verirken doktorunuzdan yardım da isteyebilirsiniz. Her yöntemin avantajlı ve dezavantajlı kısımları vardır. Burada sizin için enönemli olan noktaya göre karar verirsiniz. Seçenekleri değerlendirirken aklınıza gelen soruların cevaplarını da öğrenebilirsiniz;
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.