Header Ads

Renklerle tedavi yöntemi


Kinesiotaping Japonya’da yaklaşık 25 yıl önce geliştirilmiş fakat Avrupa ve Amerika’da olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda tanınmış özel bir bantlama yöntemidir.Kinesiotaping, bel-boyun ve sırt ağrıları gibi çok sık rastlanan sağlık sorunları yanında ortopedik ve nörolojik sorunlar ile cerrahi sonra da kullanılabilen bir tedavi seçeneğinin.
Kinesiotaping uygulamalarının temelde iki amacı vardır:
# Ağrısız ve daha kolay hareket edebilir sağlamak,
# Yumuşak doku iyileşmeyi desteklemek
Bantlama bir tedavi yöntemi olarak yıllardır fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarında seçilmiştir, özellikle sporcu sağlığı ve koruyucu yaklaşımlar alanında bilinen bu tedavi şekli bir çok farklı malzeme ile uygulanan gelmiştir. Kinesiotaping bantlama yöntemlerinden biri olmakla beraber, bu yöntemde benzerlerinden farklı olarak esnek ve uzun süre cilt üzerinde kalabilen özel bantlar kullanın ve bu şeritler özel tekniklerle, farklı amaçlar doğrultusunda uygulanmaktadırlar. [Kinesiotaping * => Kinezyoteyping]
Kinesiotaping ® ‘te kullanılan bantları özellikleri nelerdir?
Bu yöntemde kullanılan bantlar Kinesiotape olarak adlandırılmaktadır ve ticari marka olarak KINESIO TEX ® Tape özel ismi ile satılıyor.
Bu bant, oldukça ince ve hassas dokunmuş pamuklu bir malzemeden imal edilmiştir. Yapışkan yüzeyde bulunan özel hava kanalları sayesinde çok hızlı şekilde kuruduğunda, ıslanma ve terleme durumunda bile cilt üzerinde kalabilmektedir. Bant cilt üzerine yapıştırılmış halde iken duş almak, ya da uygulama bölgesini yıkayabilmek mümkündür. Kinesiotape uygulamanın yapıldığı cildin yapısı ve ortam koşullarına bağlı olmak üzere uygulama bölgesinde çıkmaksızın 4 ila 7 gün kalabilmektedir. Bandın en önemli özelliklerinden biri de cildin esneme kapasitesine uyumlu olmasıdır, bu özellik sayesinde, bant hareket halindeyken ciltte oluşan gerilme ve gevşemeye uyum sağlayabilmektedir. KINESIO TEX ® Tape yapısında ciltte alerji yaratabilecek lateks veya benzeri herhangi bir etken madde içermediği gibi gerekli hallerde birbiri üzerine katmanlar oluşturacak şekilde de yapılabilir. Bantlar genellikle uzak doğunun renklerle tedavi felsefesinden yola çıkarak daha sonra kişisel tercihlere de cevap verebilmek amacı ile, siyah, pembe, turkuaz ve ten rengi olmak üzere, 4 farklı renkte üretilmiştir. Her renk malzeme olarak aynı özellikte olup, uygulama da farklı renklerin tercihi uygulayan uzmanın yada hastanın inisiyatifine bırakılmıştır.
Bu bantlama yönteminin etkileri nasıl oluşur?
Vücutlarımız hareket etmek için tasarlanmıştır ve bu hareketin temel unsurları sinir sistemi ile kas-iskelet sistemi. Kaslar, iskelet dokusuna yapışmış halde bulunur ve normal koşullarda kasılıp gevşeme yolu ile hareketi doğururlar. Eğer bir kas çok uzun süre gevşemeksizin çalışmak durumunda kalır yada kapasitesinin üzerinde çalışma durumunda kalırsa kas dokusunda küçük yada büyük boyutlarda yaralanmalar oluşur. Oluşan bu yaralanmaları sonucu oluşan yanğılı / iltihabi durum cilt ile kas dokusu arasındaki bölgede baskıya neden olur ve bu basınç lenfatik akıma engel oluşturur. Dokularda oluşan bu baskı deri altında yer alan ve ağrı duyusunu yaratan sinir uçlarını uyararak kişide “ağrı ve rahatsızlık hissi” uyandırıyor. Bu tip ağrılar kas ağrısı yada miyalji olarak adlandırılmaktadır KINESIO TEX ® Tape teorik olarak, cildi yukarı kaldırıp deri ile kasların arasındaki boşluğu arttırmakta ve bölgede yaralanma yada hastalık sonucu oluşan baskıyı hafifletmektedir. Yaralanma bölgesindeki baskının azalması bölgede ki kan dolaşımı artışı ile sonuçlanmaktadır. Azalan gerginlik ve hassasiyet neticesinde deri altında var olan ağrı alıcılarının uyarılmasını önlenmiş ve ağrısız hareket imkânı sağlanmış olur. Kinesiotaping tekniğinin temel amacı ağrısız harekete destek olmak ve bu yolla iyileşmeyi hızlandırmaktır.
# Kinesiotaping yöntemi kasların çevresine yada üzerine gerektiği şekilde yapıştırıldığında kasların çalışmasına yardımcı olabileceği gibi kasların aşırı çalışmasını önleyebilmektedir.
# Kinesiotaping ile ağrılı eklemlerin fonksiyonel bir destekle hareket etmelerini sağlayabilir, yorgun yada zayıf kasların çalışmasına destek olabilirsiniz.
# Kinesiotaping yöntemini lenf akımına destek olacak tekniklerle uygularsanız 24 saat boyunca devam edecek bir lenfatik akım desteği sağlamış olursunuz.
# Kinesiotaping programlarında yer alan düzeltme teknikleri ile vücuttaki dokuları destekleyebilir böylece kişinin daha erken dönemde ağrısız şekilde hareket edebilmesini sağlarken doku iyileşmesini hızlandıracak etkiler oluşturabilirsiniz.
# Kinesiotaping soğuk tedavisi, hidroterapi yada elektrik stimülasyonu gibi diğer fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri ile eş zamanlı olarak kullanılabilir.
# Kinesiotaping uygulamaları temel olarak sinir sistemi, kas iskelet sistemi ve dolaşım sistemi üzerine etki eder, özellikle kas dokusunun vücut fonksiyonları ve metabolizması üzerindeki önemi göz önüne alındığında uygulamanın iyileşmeye ve ağrısız harekete olan katkısı iyileşmeyi hızlandırılmasında oldukça önemli bir unsur olarak ön plana çıkacak.
Kinesiotaping hangi sorunlarda kullanılabilir?
Kinesiotape son derece esnek ve etkin kullanım şekliyle baştan ayağa bir çok sorunun tedavisinde tek başına yada yardımcı bir tedavi seçeneği olarak kullanılabilir
# Farklı nedenlerden kaynaklanan bel-sırt-boyun ağrıları,
# Kireçlenme, romatizmal hastalıklar veya bir yaralanma sonucu gelişen kalça, diz, ayak-ayak bileği ağrıları ile omuz, dirsek, el-el bileği ve parmakları ilgilendiren ağrılı problemler. [Ayak bileği burkulmaları, ayak tabanı ağrısı, tenisçi dirseği, karpal tünel sendromu, donuk omuz, gebelik sürecinde gelişen ağrılı eklem sorunları. vb]
# Spor yaralanmaları sonra yada yaralanma öncesi önleyici programlar
# Postür ve duruş bozuklukları
# Nörolojik hastalıklarda görülen kas kuvvet yetersizlikler ile hareket algısı ile ilgili bozukluklar
# Cerrahi sonrası yada hamilelik süresince görülen ödem / şişlik durumlarında
Yukarıda verilen örneklerde de görüldüğü gibi Kinesiotaping pek çok sağlık sorununa bir tedavi seçeneği olarak kullanılmaktadır. Bu yeni yöntem bugün dünyanın birçok yerinde kullanılan alınan başarılı sonuçlar bilimsel verilerle desteklenmektedir. Kinesiotaping’i kimler uygulayabilir? Kinesiotaping yönteminde bantları, hangi bölgeye, hangi tekniklerle, hangi yönde ve hangi amaçlarla uyguladığı doğru sonuca ulaşmak için oldukça önemlidir. Tekniğin başarı ile uygulanması kaslar, eklemleri, bağlar ve dolaşım sisteminin anatomisini bilmekten ve duruma uygun doğru teknikleri uygulamak geçiyor bu nedenle Kinesiotape uygulaması bu konuda düzenlenen uluslararası onaylı kursları almış fizyoterapisti ve hekimler tarafından yapılmaktadır. Ülkemizde Kinesiotaping uygulamaları? Ülkemizde Kanada ve Avrupa’dan davet edilen yetkili ve deneyimli eğitmenleri aracılığıyla bu konuda kurslar açılmış ve halen açılmaya devam etmektedir. Açılan bu kurslara katılan sınırlı sayıda fizyoterapisti ve doktor kursları başarı ile tamamlayarak, ülkemizde Kinesiotaping uygulama yetkisine sahip olmuş ve olmaktadır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.