Header Ads

Yazın 5 cilt sorunu ve korunma yolları

Yazın keyfini çıkarmayı hayal ettiğiniz şu günlerde, minik bir hatırlatma yapmak istedik. Yaz mevsimi yalnızca keyif getirmiyor. Eğer hazır olmazsanız, bazı cilt sorunlarıyla karşılaşmanız kaçınılmaz oluyor. Sıcak yaz günlerinde doğada, açık havada daha fazla vakit geçiriyor, yüzüyor, güneşleniyor, uzun yürüyüşlere çıkıyorsunuz. Bunlar yaz mevsiminin en keyifli tarafları. Ancak güneş yanıkları, böcek ısırıkları, isilikler gibi sorunlar bu keyfinizi gölgeleyebiliyor.

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. İnci Candan ve Acıbadem Bakırköy Hastanesi Dematoloji Uzmanı Yeşim Tekin’e, yaz mevsiminde en sık rastlanan cilt sorunlarını ve alınması gereken önlemleri sorduk. İşte uzmanların yanıtları…

1) Güneş yanıkları
Uzun süreli ve korunmasız olarak güneşte kalındığında deride oluşan yanma hissi, acı ve bazen de sıvı dolu kabarcıklar, güneş yanığı olarak tanımlanıyor.

Korunmak için: 11.00-16.00 saatleri arasında doğrudan güneşe maruz kalmayın. Rüzgârlı, bulutlu havalarda güneşin olumsuz etki yaratmayacağını düşünmeyin. En az 30 koruma faktörlü güneş kremi kullanın. Kremi güneşe çıkmadan yarım saat önce uygulayın, 2-3 saatte bir yenileyin, denize ve havuza girdikten sonra tekrar sürün.

2) Bitki alerjileri
Yaz aylarında çoğunlukla parklarda, bahçelerde vakit geçirmenin sonucu olarak bitki alerjileri ortaya çıkabiliyor. En çok incir ağacı veya olgunlaşmamış meyvesi ile temastan sonra görülüyor. Temas ettiği bölgede kaşıntı, ağrı ve birkaç ay süren kahverengi lekeler oluşuyor.

Korunmak için: Hangi bitkinin alerji yapacağını bilmek mümkün olmadığı için korunmak kolay değil. Böyle bir reaksiyon olduğunda bölgenin bol su ile yıkanması, kaşıntı ve yanma devam ederse soğuk kompres yapılması, o an bulunabilirse antihistaminik ilaç alınması ve kortizonlu losyon sürülmesi öneriliyor.

3) Güneş alerjisi
Bazı kişilerde cildin güneşe maruz kalan alanlarında kaşıntı ve döküntüler ortaya çıkabiliyor. Özellikle açık tenlilerde görülen güneş alerjisi cildin güneşle temas ettiği ilk gün ortaya çıkıp, sonra kendiliğinden kaybolabiliyor. Ancak bu sorunu, yaz boyunca yaşayanlar da var.

Korunmak için: Güneş koruma ürünleri her zaman işe yaramıyor. Tatile çıkmadan önce antihistaminik oral ilaçlara başlamak ve tatil süresince kullanmak kısmen koruyor. Bazı durumlarda güneş alerjisi olan kişilere yaz başlamadan ışık ile duyarsızlaştırma tedavisi uygulanıyor.

4) Mantarlar
Çevremizde çok fazla bulunan ancak sanıldığı kadar kolay bulaşmayan bu mikroorganizmalar, nem ve ısı yönünden uygun bir ortam bulduğunda oraya yerleşiyor. Öte yandan güneş lekesi olarak adlandırılan kahverengi lekeler ise vücutta zaten var olan bir mantarın uygun ortam bularak ortaya çıkması ile oluşuyor.

Korunmak için: Mantarın en sık görüldüğü ayak, kasık ve vajinal bölge başta olmak üzere vücudu kuru tutmak, ortak ayakkabı ve terlik kullanımından uzak durmak gerekiyor. Ayrıca havuz veya denize girdikten sonra ıslak giysilerin değiştirilmesi de önem taşıyor.

5) Pişikler
Katlantı bölgelerinde oluşan, derinin birbirine değmesi ve terin tahrişi ile ortaya çıkan kızarıklık, deri yüzeyinde bozulma ve yaralar açılması pişik olarak adlandırılıyor. Bebeklerde sık rastlanan bu durum, yetişkinlerde de görülüyor.

Korunmak için: Pişikten korunmak için kilo kontrolünü sağlamak önemli. Çünkü şişman kişilerde, katlantı bölgeleri oluşuyor. Hava almayan ve ter ile tahriş olan bu bölgelerde isilik oluşma oranı daha yüksek. Ayrıca şişman olmayan kişilerin duştan sonra iyi kurulanması, özellikle erkeklerin pamuklu kumaştan yapılmış, bacak üst kısmına kadar uzanan ve vücudu saran iç çamaşırı giymesi öneriliyor.
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.