Header Ads

Zayıflamanızı engelleyen bazı faktörler


Kilo vermek için yapabileceğiniz bir çok farklı yöntem var. Bunlar arasında düzenli spor, düzenli ve sağlam sizin bünyenize uygun diyet listesi veya düzenli bir beslenme sistemi, kan grubuna göre diyet listesi, protein, ya da karbonhidrat diyeti gibi diyetler sayılabilir. Ancak zayıflamak için yapılabilecek her şeyi yaptığınıza inanıyorsanız ve buna rağmen bir türlü zayıflayamıyorsanız mutlaka bir yerlerde bir taraflı ediyorsunuz demektir. Bu hataların neler olabileceğine birlikte değinelim. İşte size zayıflamanızı engelleyen bazı faktörler;
BEDAVADAN 60 DAKİKA KONUŞMA İÇİN TIKLAYIN
1. Popüler Diyetler
Gazetelerden, internetten, televizyondan, arkadaşlarınızdan duyduğum bazı diyet listeleri var. Şu diyetle bu kadar zamanda bu kadar kilo verilir diye duyduğum her diyete zayıflamak için sarılıyorsanız, işte en büyük hatayı burada yapıyorsunuz demektir. Çünkü nasıl her insanın saç rengi, boyu, kaşı, gözü farklıysa iç organlarının faaliyetleri de farklıdır ve zayıflayıp şişmanlama şeklide farklı olacaktır. Yani başkasına 10 kilo harcatan bir diyet listesi size 1 kilo verdirebilir. Size 5 kilo harcatan bir diyet listesi başkasına hiç kilo verdirmeyebilir. Bu nedenle asla başkalarından aldığınız diyet listelerini kendinize uygulamaya çalışmayın. Kilo vermek istiyorsanız kesinlikle bir diyetisyene gidin. Diyetisyeniniz sizden kan, idrar gibi birçok tahlil isteyecektir. Bu araştırmalar sonucunda tamamen sizin değerlerinizi göre özel olarak hazırlanmış bir diyet listesi verecek. Muhtemelen sizin kan gurubunuza ve tahlil sonuçlarınıza göre verilen diyet listesi mutlaka işe yarayacaktır. Bu nedenle popüler diyetleri yapmak yerine kendinize özel diyet listesini diyetisyeninizin hazırlatıp bu diyet listesini uygulayın.
2. Kansızlık
Her türlü diyet listesi uyguluyorsunuz, spor yapıyorsunuz ama bir türlü zayıflayamıyorsanız, kansızlık yani anemi hastalığının olabilir. Kansızlık yüzünden kilo veremeyen kişiler genellikle kadınlardır. Kansız olan kişi güçsüz, enerjisiz kaldığı için spor yapamayan, egzersiz yapamayan bir hal alırlar. Bu nedenle kilo verebilir şikayetçi iseniz kan değerlerinizi ölçtürün. Eğer kansızlık hastalığı çıkarsa, doktorunuz size kansızlığı gidermek için gerekli tedaviyi uygulamak ve sizde bu sürede kolayca kilo vermeye başlayabilirsiniz.
3. Insülin direnci
İnsilün sorunun olduğu kişilerde, insülün miktarı çok abartılı ise kişi ne yaparsa yapsın bir türlü zayıflayamaz. Öncelikle şeker hastalığını tedavi ettirmek yoluna giderse hızla kilo verebilir olanağına da kavuşabilir. Çünkü vücutta bulunan şeker molekülünü ilenebilmesi için gerekli oranda insülüne ihtiyaç olacak. Bu nedenle önce şekerinizi ölçtürün ve doktorunuzun tavsiyesi ile birlikte değerlerinizi alıp bir diyetisyene görünün.
4. Tiroid bozuklukları
Aslında kilo vermek isteyip de zayıflayamayan birçok kişinin ortak sorunudur tiroid bozukluğu. Çok kişi ne kadar uğraşırsa uğraşsın bir türlü kilo veremez. Oysa, doktora gidip gerekli tiroid tahlillerini ettirirse ve çıkan sonuçlara göre tedavi yöntemine gitse hızla kilo vermeye başlayabilir. Yaptırılan tiroid testlerinde tiroid değerlerinin yavaş çalıştığı ortaya çıkarsa, bu, sizin kilo verememenizin en büyük sebebidir aslında. Yavaş çalışan tiroidleriniz normal çalışma düzenine dönünce kilo vermeniz kolaylaşır ve artık diyet listelerinizi uygulama zayıflamaya başlarsınız. Bu nedenle kilo veremiyorsanız mutlaka tiroid testlerinizi yaptırın.
5. Yanlış İlaç Kullanımı
Özellikle son 5 yıldır piyasada satılan zayıflama ilaçları, yağ yaktırdığını iddia eden ilaçlar gibi bazı ilaçlar satılmaktadır. Bu tür zayıflama ilaçlarının özellikle sağlık bakanlığı onaylı olmayanları kullanıldığı sürece zayıflatırken bırakıldığı andan itibaren hızla verdiğiniz kilonun en azından 2 katını alıyorsunuz. Bu süreden sonra çalıştığım sporlar, egzersizler, diyet menyularin artık zayıflama ilacı kullanımından önceki kadar işe yaramamaya başlıyorBu nedenle asla hekim tavsiyesi dışında hiçbir zayıflama ilacını kullanmak gerekir.
Kilo vermenizi Engel 9 Faktör
6. Diğer Hormon bozuklukları
Sürekli, hızla kilo alırsınızsa, ne yaparsanız yapın bir türlü zayıflayamıyorsanız, sürekli şiş sorunu ile uğraşıyorsanız, mutlaka hormon testi yaptırın. Çünkü hormonlarınızda bir sorun varsa ne yaparsanız yapın, kilo veremezsiniz. Gerekli hormon testlerinin yapıldıktan sonra hormonlarınızda sorun çıkarsa, hormon tedavisi yoluna gidilip, bunun yanında da otomatik olarak zayıflamaya başlayabilirsiniz.
7. Egzersiz Olmadan Diyet Yapmak
Her türlü kendinize uygun diyetler yaparak zayıflayabilirsiniz ancak bu zayıflama kalıcı bir zayıflama olmuyorsa, tekrar kilo alırsınızsa, burada eksik olan olgu egzersiz yapmıyor oluşunuzdur. Kalıcı ve sağlam bir zayıflama istiyorsanız size özel, diyetisyen tarafından hazırlanmış diyet menüsünü yanına mutlaka egzersiz yapmalısınız. Çünkü diyet ile kilo verirken antrenman yapmasa hem verdiğiniz kilo kalıcı olmaz hem de cildinize sarkmalar meydana gelir.
8. Psikolojik Sorunlar
Bazen kilo verememenin altında tamamen psikolojik faktörler uyuyabilir. Kişide depresyon, anksiyete, uykusuzluk, aşırı uyku halı, şizofreni, alkol gibi sorunlar mevcutken kişi sürekli kilo almaya ve bir türlü zayıflayamamaya başlıyor. Erkek psikolojik rahatsızlıklarını tedavi ettirmediği sürece zayıflaması zorlaşmaya devam edebilir.
9. Mide bağırsak sistemi Sorunları
Erkek ne kadar egzersiz, diyet yaparsa yapsın bir türlü zayıflayamıyorsa mide ve bağırsaklarında sorun olabilir. Yani mide ülseriniz, gastirt, reflü, kabızlık gibi sorunlarınız olursa kilo vermeniz zorlaşacaktır. Bu nedenle öncelikle ülser tedavisi, reflü tedavisi, kabızlık tedavisi alarak zayıflamaya ilk adımı atabilirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.