Header Ads

Diyet baklava şişmanlatır mıı?


Diyet baklava, diyet yapanlar ve diyabetik hastaların tüketebilmeleri amacıyla imal edilir. Kalori değeri baklavaya göre düşüktür ve diyabet açısından tehlike yaratmaz.


Bir ürünün diyet olabilmesi için enerjisinin yüzde 25 oranında azaltılmış olması gerekir. Diyet baklavaların kimilerinde enerji oranı yüzde 33’e kadar azaltılmış, şeker oranı sıfırlanmıştır. Şekersiz üretildiklerinden şeker hastaları tarafından rahatlıkla yenebilir.

Normal baklava yaklaşık 450 kilokalori iken diyet baklavalar 320 kilokaloridir. Baklava yapımında yapay tatlandırıcı olarak ‘Acesulfame’ ve ‘Aspartam’ maddeleri kullanılabilir. Bu yapay tatlandırıcıların kalori değerleri 0’dır.

Öte yandan diyet baklava içinde şeker dışında bulundurduğu diğer malzemelerin kalorisi nedeniyle çok hafif bir gıda değildir. Bu nedenle kilo vermek isteyenlerin bu ürünleri günlük kalori hesabına katarak, dikkatli tüketmeleri gerekir.

Diyet yapan kişiler ve diyabet hastalarının tükettiği baklavanın porsiyonu küçük olmalı. Piyasada diyet adı altında satılan baklavaların enerjileri yeteri kadar azaltılmamış olabilir. Bunun için diyet baklava güvenilir bir yerden satın alınmalı.
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.