Header Ads

Meme kanserinden koruyan 5 besin

Kadınlarda en çok görülen kanser türlerinden olan meme kanseri için her geçen gün yeni bir bilinçlendirme kampanyası yapılırken diğer taraftan da dünyanın dört bir yanında tedavi yöntemleri ve önleyici önlemler konusunda araştırmalar devam ediyor. Bu araştırma sonuçlarına göre meme kanserinin oluşumunu ve kanser hücrelerinin gelişimini engelleyen 5 besinin tüketimi kadınlar için meme kanserini ve gelişimini önlemede yardımcı oluyor… İşte mucizevi 5 besin…

Erik ve şeftali 

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre erik ve şeftalinin içinde bulunan ve polifenol adı verilen iki tip antioksidan bu iki meyvenin, uzmanların “süper yiyecek” olarak adlandırdıkları yaban mersiniyle bile yarışmasını sağlıyor.

Polifenol ismi verilen bu antioksidan madde sağlıklı hücrelere hücum eden ve meme kanserine neden olan hücrelerin ölmesini sağlıyor.

Brokoli

Michigan Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan deneylerde görüldü ki brokolinin içinde yer alan bir madde ise meme kanseri hücrelerinin sayısının azalmasını sağlıyor.

Ancak brokoliyi haşlamadan mümkün olduğunca çiğ yemek tavsiye ediliyor çünkü haşlamak içindeki önemli maddelerin kaybolmasına neden oluyor.

Balık

Kanser araştırmalarında en az 10 yıl balık yağı takviyesi almanın, meme kanserinin en yaygın türüne yakalanma riskini düşürdüğü ortaya çıktı.

Bunun sebebinin de omega 3 yağı olduğu düşünülüyor. Ancak hap içmek yerine her yönden faydası bulunan balığı bol bol tüketebilirsiniz

Ceviz

Marshall Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırmada iki gruba ayrılan farelerin birine ceviz, diğerine ise kalori olarak aynı fakat ceviz olmayan bir diyet uygulandı.

34 gün süren diyetin sonunda ceviz yiyen farelerde tümörün büyüme oranı yemeyenlere göre yarı yarıya daha az olduğu ortaya çıktı. Bu da yine cevizin omega 3 bakımından zengin olmasına bağlanıyor.
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.