Header Ads

Evdeki Düzensizliğe karşı organize olmanın yolları

Ev dağınık siz sinirli hiç birşey yerinde durmuyor tabiki moreller sıfır ne yapmak gerekiyor evdeki düzensizliğe karşı organize olmak gerekiyor peki nasıl olacak bu :

Organize olmanın ilk şartı başlamaktır. İşe koyulduğunuzda artık işinize yaramayaneşyalarınıza olan bağlılığınız ve dağınıklık aynı noktada engelliyor, yarattığı karışıklık sizi strese sürüklüyorsa, bu stresi yaşamadanorganize olabilmeniz için izlemeniz gereken tüm detayları sıraladık.      
Unutmayın, organize olmanın anahtar kelimeleri, disiplin ve zaman yönetimi. Organize olmak için ayırdığınız zaman sakinleşmemize yardımcı olacağı gibi, sizi strese sokan parti hazırlıkları, ardiye ya da dolabınızı düzenleme, çocuklarınızın tam bir keşmekeş olan odalarıyla başa çıkma gibi durumlarda çareniz bu anahtar kelimeler olacaktır. 
1. Bu Bir Aile İşidir
Durum: Eviniz temizgörünüyor, ancak bu durum dağınık olmadığı anlamına gelmiyor. Yatak odasında bir giyim karmaşası, lavaboda kirli tabaklar, çocuk odasının önünde etrafa saçılmış oyuncaklar… Sanki evinize bir hortum vurmuş gibi. Düzeninizi bir türlü kuramazken, organize olmak fikrini bir türlü aklınıza getiremiyor, işin içinden çıkamıyorsunuz. Aile bireyleri arasında iş birliği yaparak bu işin üstesinden gelin.
Çözüm: Ailede iş birliği, günlük ev temizliğiplanlaması açısından en iyi çözümdür. Psikologların, çocuklara her gün yeni görevler verilmesiyle ilgili uyarılarını mutlaka siz de duymuşsunuzdur. Örneğin haftada bir gün alışveriş görevi, bir başka güntemizlik görevi verilmesi, hem çocukların sorumluluk duygularının gelişmesine hem de işinizinkolaylaşmasına yardımcı olacaktır.
Çocuklarınız kendi kendilerini derleyip toplamadıklarında ise onları boş bırakmak yerine, neden yapmadıklarını sorun. Karşılıklı fikir alış verişi yaparak, bu duruma çözümler üretmeye çalışın. Çocukların günlük işlerini yapmaları için, yıldız tablosu hazırlamanız, özellikle de tablo dolduğunda ödülvarsa (eğlenceli bir aile aktivitesi olabilir) teşvik edici olacaktır. Sorunu bu şekilde çözüyor olmakla, hem çocuklarınızla olan ilişkinizi geliştiriyor olacak hem de daha fazla askı ya da daha büyük bir dolap almaktan daha etkili olacaktır. Sizin saatlerinizi alan ev işleri, aile üyeleri arasında yapacağınız iş bölümü sayesinde her bir üyenin sadece beş dakikasını alacağını göreceksiniz. Ayrıca bütün işler sizi çıldırtmaya çalışırken, ailece yapılan temizlik çok daha eğlenceli olacaktır.
İşbirliği yapamayan çiftseniz, en iyi çözümün abartılmadan, samimi bir tartışmadan geçtiğini söyleyebilirim. Unutmayın, siz de diğer aile üyeleri gibi ailenin elemanlarında birisiniz. Ve düzenin sağlanması sadece sizin değil, tüm üyelerin görevi. İşler için yardım istemek yerine, sadece yardım etmelerini söylemeniz daha yerinde bir davranış olacaktır.
2. Tatil Sonrası Şaşırtıcı Değişiklikler
Durum: Tatilden getirdiğiniz hediyeler çocuğunuzun küçük odasını kaplamış durumda. Adım atacak ve daha fazlasını depolayacak yeriniz de yok.
Çözüm: Tatil ve doğum günleri çocuklar için çoğu zaman oyuncaklar ve kıyafetler akını anlamına gelir. Aslında bu akın, eski oyuncaklardan ve elbiselerden kurtulmanın en iyi fırsatıdır. Unutmayın sürekli depolama yapamazsınız. Gelen bir yerine, eski ikiyiihtiyacı olan birilerine vermek etkili bir davranış olacaktır.
Çocuklarınıza bu oyuncak yığınının kendileri için bir fayda sağlamayacağını ve duygusal davranmamaları gerektiğini anlatın. Onlara artık yararlı olmadıklarını, başka bir akranına yararlı olabileceğine dair teşvik edin. Böylece onların nasıl organize olacaklarını öğreten bir davranış da sergilemiş olacaksınız.
Ayrıca, çocuğunuzun odasında sadece birkaç oyuncak için bölüm oluşturun. Kalan diğer oyuncakları bir dolapta saklayın. Bu sistemle hem siz tasarruf edeceksiniz hem de çocuğunuz tüm yıl boyunca yeni oyuncaklar edinmiş gibi olacak.
3. Kutu Temizliği
Durum: Yarın kayınvalidenizin de katılacağı bir akşam yemeği daveti vereceksiniz. Tüm haftanın yoğunluğu omuzlarınızdayken, yemek masanızın üzerindeki postaları, çocuğunuzun ev ödevlerini, okul projelerini hala toplayabilmiş değilsiniz. Ayrıca hazırlamanız gereken yemekler ve bunun dışında da yapmanız gerekenler var.
Çözüm: Ailenin her bireyinin ismini üzerine yazarak birer kutu hazırlayın. Eşyaları hızlı bir şekilde toplayarak, aile üyelerine ait olan kutulara koyup, kendilerine verin. Ayrıca bu yöntemi postalar, oyuncaklar ya da çamaşırlar için de uygulayabilirsiniz. Aile üyelerine birer kutu vererek busistemi sadece özel günlerde değil, her gün uygulayabilir ve böylece yığılmayı engelleyebilirsiniz. Unutmayın, eğer her şeyi bir kutuda toplamayı denerseniz, yine benzer durumla karşılaşabilir ve misafirleriniz gittikten sonra bitkin düştüğünüzde, ne kalan zaman işinize yarayacak ne de her hangi bir iş yapacak haliniz kalacaktır.
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.