Header Ads

Kavurmanın püf noktaları

Kurban bayramının vazgeçilmezi kavurmadır.Kavurmaların püf noktalarını biliyor musunuz?
Kurban Bayramı'nda şüphesiz pek çok evdekavurma da yapılacak. Pekikavurma yaparken nelere dikkat edilmeli, nelerden kaçınmalı? İşte bu soruların cevapları... 

Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) üyelerinden Koray Türk, Kurban Bayramı sofralarının vazgeçilmezi kavurmanın püf noktalarını anlattı. 

Et Bir Gün Dinlendirilmeli 

kavurma ikramının bayramın ilk gününde itibaren başladığını, bu nedenle etlerin dinlendirilmesine fırsat bulunamadığını anlatan Türk, ''Kuzu ve dana kavurmanın lezzetli ve yumuşak olması için etin bir gün dinlendirilmesi gerekir'' dedi. 

Etler Önce Harlı Ateşte 'Mühürlenmeli' 

Aksi halde lezzetli bir kavurma yapmanın mümkün olmayacağını dile getiren Türk, kuzu kavurmanın yapımına ilişkin şunları anlattı: 

''Öncelikle bir süre ısıttığımız tavaya etin kendi iç yağını koyuyoruz. Yağ bir süre eridikten sonra kuzu etini tavaya alıyoruz ve etleri yaklaşık 7-8 dakika harlı ateşte pişiriyoruz. Biraz kavrulduktan sonra etin lezzetini ve besin değerini artırması için tüm bir soğan koyuyoruz. Soğanı doğramıyoruz çünkü kavurma uzun sürede pişeceği için dağılacaktır. Tüm soğan, hem kokusunu hem de lezzetini ete verecektir. Et yemeklerinde tuz ve baharatlar en son eklenmelidir. Tuz eti sertleştirebilir ve suyunu çektirir. Etimizi harlı ateşte biraz kavurduktan sonra ocağın altını biraz kısıyoruz. Sonrasında acıyı seviyorsak biraz pul biber ve defne yaprağı ekliyoruz. Defne yaprağı hem kuzunun kokusunu alacaktır hem de lezzetini artıracaktır. Biraz da kekik ekliyoruz. Etimizi altı kısık yumuşayana kadar pişiriyoruz. Bayram kavurmamız servise hazır hale geliyor.'' 

Dana kavurmanın İyi Pişmesi İçin 1 Bardak Su Konulmalı 

Dana kavurmanın da benzer şekilde yapıldığını dile getiren Türk, ancak danakavurmaya bir bardak su eklenmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Türk, 'Dana etlerimizi biraz kavurduktan sonra içerisine 1 bardak su ekliyoruz. Dana etinin pişme süresi daha uzundur. O nedenle su eklemek gerekiyor' dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.