Header Ads

Tüyleri tamamen yok etmek mümkün mü?


Tüyleri tamamen yoketmek mümkünmü tüyleri yoketmenin yolları neler bu yazı bu sorulara cevap veriyor.
Jilet : Son derece yaygın ve pratik. Evde rahatlıkla uygulanabilmesi ve çabukluğu yüzünden pek çok kadının tercihi. Nelere dikkat etmeli : Jilet, kuru veya ıslak olarak uygulanabilir. Islak yöntemde traş bıçağıya birlikte ayrıca traş köpüğü de kullanmalısınız. Bunu yaparken cildi ıslatın ve traş köpüğü sürün. Batık oluşumunu engellemek için jileti kılların çıkış istikametinde kullanın. Çok acil bir durum olmadıkça, kuru cilt üzerinde jilet kullanmaktan kaçınmalısınız. İllaki kullanmanız gerekiyorsa, traş edeceğiniz bölgeyi talk pudralayıp yumuşattıktan sonra, kılların çıkış yönüne doğru jiletleyin. Uygulamadan sonra, cildi mutlaka bir vücut nemlendiricisiyle nemlendirin. Uzama süresi : Kılların en fazla iki gün sonra eski yerlerini almasına hazırlıklı olun. Kılların uçları, jiletle kesildiğinden düzleşmiş olur, bu yüzden daha sert ve daha koyu renk çıkmış izlenimine kapılırsınız. Bunun dışında jiletin kılları gürleştirici ve sertleştirici bir etkisi kesinlikle söz konusu değildir. Acı faktörü : Jilet yaparken bir yerlerinizi kesmediğiniz sürece acı duymazsınız. Sadece uzarken hafif bir kaşıntı ve acı sözkonusu olabilir.

Krem ve losyonlar : Tüy dökücü krem ve losyonlar, özellikle kısa süreli çözüm arayanların kurtarıcısıdır. Nelere dikkat etmeli : Tüylerden arındırmak istediğiniz bölgeyi krem veya losyonla kaplayın. Kremin içindeki aktif kokulu madde kıllar üzerinde etkili olarak cilt yüzeyinden kolayca kopmalarını sağlayacaktır. Pürüzsüz bir cilt için kremin üzerinde belirtilen bekleme süresinin sonunda ılık suyla yıkamanız yeterli. Uzama süresi : Losyonlar, jilete nazaran biraz daha rahatlama sağlar. En geç yedi gün içinde kıllar, jilet kadar sert olmamakla birlikte çıkmaya başlar. Acı faktörü : Tüy dökücü kremler, özellikle hassas ciltler üzerinde reaksiyon gösterebilirler. Bunu önlemek için cildinizin küçük bir bölümünde test edebilirsiniz. Bunun dışında hiçbir acı duymazsınız.
El ağdası : Kadınlar tarafından hala en çok kullanılan epilasyon yöntemlerinden biri. Limon ve şekerden oluşan karışımıyla evde de uygulanabilir. Ancak şekerin kılları besleyen özelliği gözardı edilmemeli. Nelere dikkat etmeli : Elde edilen karışım çok sıcak olmamak kayıyla varise neden olabilir istenilen bölgeye yapıştırılır. Temiz bir bez yardımıyla, kılların çıkış yönünün tersine hızla çekilir. Uzama süresi : Yaklaşık bir ay sonra, kıllar uzamaya başlar. Ancak jilet ya da tüy dökücü losyonlar gibi sert değildir. Acı faktörü : El ağdası, epilasyon yöntemleri arasında en fazla acı veren olarak bilinir.
Sir ağda : El ağdasına nazaran birçok avantajlar içeren bu yöntem ancak güzellik salonlarında uygulanabiliyor. Nelere dikkat etmeli : Sir ağda, normal ağdalardan farklı olarak şeker ve limon yerine bitki özleri ve reçineden yapılıyor ve sadece alkolle temizlenebiliyor. Bu sayede herhangi bir enfeksiyon meydana gelmiyor.Uzama süresi : Kıllar daha seyrek ve yumuşak çıkıyor. Tabii yine de ayda bir kez yenilenmesi gerekiyor. Acı faktörü : Kıl kökünü yumuşattığı için can yakmıyor ve vücut sıcaklığında olduğundan el ağdasından daha acısız.
Epilatörler : Uç kısmındaki döner başlıklar sayesinde kılları kökünden koparan epilatörler, artık sadece bacaklarda değil hassas bölgelerde de kullanılıyor. Nelere dikkat etmeli : Elektrikli epilatörleri kullanmadan önce, cilt mutlaka talk pudrasıyla pudralanmalıdır. Kıllar, çıkış istimetinin tam tersinden aşağıdan yukarı doğru alınmalı. Böylece daha rahat ve çabuk epilasyon sağlayacaksınız. Sonrasında ise uygulanan bölgeyi parfüm içermeyen bir nemlendiriciyle nemlendirmelisiniz. Uzama süresi : Bu tür epilasyondan sonra kıllar en az dört hafta görünmez ancak, bu sürenin sonunda bir de bakarsınız ki, hepsi aynı boyda değildir. Epilatörlerin en can sıkıcı yana da budur zaten. Acı faktörü : Bütün epilasyon yöntemlerinden daha fazla acıtmaz. Ama epilatör almadan önce mutlaka deneyin!
İğneli epilasyon : Kıllar için en etkili ve kesin çözüm. Ancak her kıl kökünün ayrı ayrı yokedilmesi gerektiğinden hem yıllar alan hem de pahalı bir yöntem. Bu yüzden vücudun yüz, kasıklar ve koltukaltı gibi bölgelerinde uygulanması daha uygun.Nelere dikkat edilmeli : Çok ince bir iğne her kılın köküne enjekte ediliyor ve kısa bir elektrik dalgası veriliyor. Bu dalga kılın kökünü yakıyor. Düzenli tedavi sonunda kıl kökü giderek zayıflıyor ve bir noktadan sonra büyüme duruyor. Bu çok hassas tedavinin uzman kişiler tarafından yapılmaması halinde enfeksiyonlara ve yara izlerine yolaçabiliyor. Uzama süresi : Tedaviden yaklaşık bir ay sonra, kıllar uzamaya başlar. Her defasında daha da incelir ve azalır ancak, tedavi süresinde tek bir kıla bile kendiniz müdahale etmeme koşuluyla. Acı faktörü : Bu cildinizin hassaslığına ve uygulama yapılan böleye bağlıdır. Sadece kıl köküne elektrik verildiği an, kısa bir yanma söz konusudur. Tedavi sonrasında cilt yüzeyinde kırmızı lekeler oluşur ve bunlar bir-iki saat sonra kendiliğinden geçer.
Lazer epilasyon Nelere dikkat edilmeli : Lazer epilasyondan istenilen çözümün alınabilmesinin ön koşulu tüylerin siyah ve sert olmasıdır. epilasyon öncesinde ve sonrasında 3 hafta süreyle güneşten 100 koruyucu kremlerle o bölgeyi korumak gerekir, aksi takdirde ciltte kalıcı leke bırakabilir. Uzama süresi : Periyodik bir uygulama sistemi var. Seans aralarında jilet kullanılabiliyor. Acı faktörü : Kullanılan alete ve kişinin hassasiyetine göre değişebilir.
Epilight : Fotokimyasal bir reaksiyon sonucu, temel etki sistemiyle çalışıyor. Gittikçe yaygınlaşan etkili bir yöntem. Nelere dikkat etmeli : En önemli avantajı enfeksiyon, alerji gibi yan etkilerinin olmayışı. Kronik kıl batmasına bağlı kıl kökü iltihaplarında da rahatlıkla kullanılabiliyor. Uzama süresi : Yüz, bikini ve koltukaltı bölgelerinin herbiri için 3- 4 seans yeterli. İki seans arasında en az 4- 6 hafta geçmesi gerekiyor. En geç 3- 4 ay içindeyse istenmeyen tüylerden sonsuza kadar kurtulmak mümkün. Acı faktörü : Hiçbir acı yok.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.