Header Ads

Fatmagülün suçu ne kitap oldu


 Başrolünde Hülya Avşar’ın rol aldığı, bugün televizyonun ilgiyle izlenen dizilerinden biri olan “Fatmagül’ün Suçu Ne?“nin senaryosunu Sebahat Altıparmakoğlu öyküleştirdi.
Altıparmakoğlu, Kırmızı Kedi’den yayımlanan kitabın öyküsünü önsözde şöyle anlattı:
‘Fatmagül’ün Suçu Ne?‘ dizi olarak yayınlanmaya başladığı sırada, kitabını arayanlara çok rastladım. Bu senaryo Türkali’nin ‘Üç Film Birden‘ adlı kitabında ‘Umutsuz Şafaklar’ adıyla yer alıyordu. Ancak son hali değildi. Türkali, Londra’da bu senaryo üzerine tekrar çalışmış, önemli değişiklikler yapmış. Son hali yalnızca bilgisayarlarımızda vardı. Uzun zamandır bu senaryoları öyküleştirmek istiyorduk ama Türkali’nin vakti, benim de cesaretim yoktu.”

Serinin ilk kitabı olacak

Altıparmakoğlu “Fatmagül’ün Suçu Ne?” dışında Türkali’nin diğer senaryolarının da öyküleştirileceğini belirterek, “Fatmagül’ün Suçu Ne?” nin film öyküleri dizisinin ilk kitabı olacağını belirtti. Senaryoyu öyküleştirirken Türkali’ye danışarak yol aldığını anlatan Altıparmakoğlu şunları kaydetti: “Türkali’nin yazdığı senaryo, romanı aratmayacak özellikler barındırıyordu. Diyaloglar özenyazılmıştı ki yolumu fazlasıyla açtı. Bu bir Vedat Türkali eseri. Ben sadece parçaları birleştirdim. Ama bunun da kolay olduğunu söyleyemem.
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.