Header Ads

Turşu yapmanın püf noktaları

Turşu yapımında dikkat edilecekler

1. Turşu yapımı için ilk kural tuz oranının çok iyi ayarlanmasıdır. Fazla tuz turşuyu yenmeyecek hale getirir. Tuz oranının az olması ise, istenmeyen zararlı canlılann üremesine ve yumuşamaya neden olur.

2. Tuz oranını ayarlamakta zorlanıyorsanız, suyun her litresi için beş yemek kaşığı tuz koyun. 

3. Sebzeler tuzlu suda ekşimeye bırakılır.

4. Sebzeler üzerine salamura döküldügünde, sebze ve salamura arasındaki tuz alışverişi nedeniyle, salamuranın tuz oranı azalır. Bunun için, hazırlanacak salamuranın, baslangıçtaki tuz oranı daha yüksek olmalıdır. Ya da, kontrol edilerek ekşilen tuz ilave edilebilir.
5. Salamura hazırlanırken; 

%8 tuzlu su yapmak için; 80 gr. tuz 1 litre suda eritilir. Eger bir litreden fazla salamura gerekli ise, suyun her litresi için 80 gr tuz hesaplanır.
Eğer tuz tartılamıyorsa, o zaman %8 tuzlu su, pratik olarak şöyle yapılabilir: Suyun her litresi için 5 yemek kaşığı silme tuz hesap edilir.
%10 tuzlu su hazırlamak için 100 gr (veya 6 yemek kaşığı) tuz 1 litre suda eritilir. 
Eğer istenirse, turşuya, salamuranın %10’u oranında sirke ilave edebilirsiniz.

6. Sebze Seçerken; 
Turşu yapacağınız sebzeleri seçerken sert, taze, kabuklarının parlak görünümlü ve zedelenmemiş olmasına özen gösterin. Sebzeler ne kadar taze ve diri olursa turşunun dayanma süresi de o kadar artar.
7. Mutlaka turşuluk tuz olarak iri kaya tuzunu kullanın. Çünkü rafine tuz turşunun kısa zamanda yumuşamasına neden olur.

8. Turşuyu, ekşimesi için 18~20°C sıcaklıkta 4-6 hafta bekletin. 

9. Turşu olgunlaştıktan sonra, daha serin bir yerde muhafaza edin. Turşunun üzerinde beyaz, kalın bir zar halinde maya tabakası oluşursa, bunu temizleyin.
SALATALIK TURŞU TARİFİ İÇİN TIKLAYIN

Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.