Header Ads

Zayıflatan 10 besin, zayıflamaya yardımcı besinler


Bayanlar, zayıflama konusunda denediğiniz yöntemleri bir kenara bırakarak ya da yapmış olduğunuzdiyetlerin arasına bu besinleri ekleyerek, etkili bir şekilde zayıflayabilirsiniz. Makalemde yer alan besinleri günlük yaşamınız içerisine aldığınız günden itibaren, her geçen gün zayıfladığınızın farkına varacaksınız.
Yumurta
Yumurtanın tümüne yakını protein, bu nedenle önemli ölçüde tokluk hissi veriyor. İki ince dilim esmer ekmek, az miktarda yağsız peynir ve bir adet haşlanmış yumurta ile yapacağınız kahvaltı, gün boyu kendinizi daha tok hissetmenizi sağlıyor ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu proteini karşılıyor. Yumurtanın içindeki kolesterole gelince; kolesterol sadece yumurta sarısında bulunuyor, bu kolesterolün de yarıdan azı bağırsak tarafından emiliyor. Üstelik emilen kolesterol, karaciğerdeki kolesterol yapımını azaltıyor.
Baklagiller
Muhtemelen ‘kolesistokinin’ diye bir maddeden söz edildiğini hiç duymadınız. Bu madde, sindirim sistemi tarafından salgılanıyor ve iştahı doğal olarak azaltıyor. Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, baklagil tüketiminin bağırsaktan kolesistokinin salgılanmasını artırdığını ve iştahı azalttığını gösteriyor. Fasulye, barbunya, bakla gibi baklagiller, kan şekerinizi az miktarda yükseltiyor, vücuda bitkisel protein ve bağırsaklarınızın ihtiyaç duyduğu lifleri sağlıyor.
Armut, ayva ve elma
Armutta, ayvada ve elmada bol miktarda lif var. Özellikle, şekerinizi ve kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olan ve ‘pektin’ adı verilen eriyebilen lifler içermeleri, bu meyveleri tüketmeyi yararlı hale getiriyor, öğün aralarında yiyeceğiniz bir orta boy armut ya da elma, kendinizi tok hissetmenizi sağlıyor. Böylece, hem yemek arasındaki atıştırma isteğiniz hem de normal öğünde yediğiniz yemek miktarı azalıyor.
Yağsız et
Yemeğin içinde et olması tokluk hissini arttırıyor. Ayrıca ette ve balıkta bol bulunan ‘lösin’ adındaki amino asit, kaslarınızın kalori harcamasını kolaylaştırıyor. Bu nedenle günde 100-150 gram kadar yağsız et içeren düşük kalorili diyetler, et içermeyenlere oranla daha fazla kilo vermenizi sağlıyor. Bu diyetlerle kaslardan değil, yağlardan kilo kaybediyorsunuz. Etlerin yağsız olması tabii ki önemli. Yemeklerinizi yağsız kıyma ya da yağsız et ile pişirin ama et ya da kıymayı yağda kavurmayın!
Yeşil çay
Yeşil çay en iyi zayıflama yardımcılarından biri. Yeşil çayda, faydayı sağlayan kafein değil, kateşinler adı verilen ve metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını arttıran antioksidanlar. Yeşil çay aynı zamanda, LDL (kötü) kolesterolü de düşürmeye yardımcı oluyor. Günde 1-2 fincan yeşil çay içmek, zayıflamanıza yardımcı oluyor. Aman dikkat, içine şeker atmak yok! Bir de uyarı: Yeşil çayda, yüksek oranda kafein var. Bu, hassas kişilerde çarpıntı yapabiliyor ve gece içildiğinde uykuyu kaçırabiliyor.
Zeytinyağı
Sızma zeytinyağının içindeki omega 6 yağ asitleri, kalori yakmanızı kolaylaştırıyor. Bu nedenle günde bir çorba kaşığı kadar zeytinyağı tüketmek faydalı. Zeytinyağının çiğ olması daha iyi; bu nedenle yağı salatalarınıza ilave etmek doğru oluyor. Yemekleri de yağsız pişirebilir, sonra üzerine bir kaşık zeytinyağı döküp, karıştırabilirsiniz. Böylesi daha sağlıklı oluyor.
Tarçın
Bir öğünde, bir çay kaşığının dörtte biri kadar tarçın tüketmek, yemek sonrası insülin artışını engelliyor, çabuk acıkmamanızı sağlıyor. Ayrıca, kandaki şeker, kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşürüyor. Tarçını yemeklerinizin üzerine serpebilirsiniz, özellikle fasulye ve nohut gibi baklagillere çok yakışıyor. Bir dilim tam tahıllı ekmek üzerine tarçın ekerek yapacağınız ikindi kahvaltısı, akşam yemeğine kadar acıkmanızı engeller.
Sirke
Sirke, midenin boşalmasını yavaşlatarak hem daha uzun süre tok hissetmenizi sağlıyor hem de yemekten sonra kan şekerinin hızla yükselmesini engelliyor. Bu nedenle sirkeyi bolca kullanmaktan kaçınmayın. Bir kaşık zeytinyağı ve bir kaşık sirke ile hazırlanan piyaz, haşlanmış brokoli ya da karnabahar, sağlıklı bir öğle yemeğidir.
Kırmızı biber
Düzenli olarak acı kırmızı biber tüketmek, iştahınızı kontrol etmeye yardımcı oluyor. Japonya’da yapılan bir araştırmada, kahvaltıda acı biber yiyen insanların öğle yemeğinde daha az yemek yedikleri saptandı. Acı kırmızı biberin iştah azaltıcı etkisinin içindeki ‘kapsaikin’ isimli maddeden kaynaklandığı sanılıyor.
Greyfurt
Yapılan bir araştırmada, yemekten önce yarım greyfurt yiyerek ya da bir bardak taze sıkılmış greyfurt suyu içerek, başka bir önlem almadan, üç ayda 1,5 kilo verilebildiği görüldü. Çünkü greyfurtun içindeki fitokimyasallar, insülin seviyelerini düşürerek iştahınızın azalmasına yardımcı oluyor.
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.