Header Ads

Bahar için ev dekorasyonu ipuçları

İlkbaharın süratle yaklaştığı şu günlerde, zorlu bir kışı geride bırakırken evinize yeni bir soluk getirmeye, bu en özel yaşam alanınızda mis gibi bahar havası estirmeye ne dersiniz? Kolaylıkla uygulanabilecek bu 7 adımla dinamik ve eğlenceli bir bahar atmosferi sizi bekliyor.

İşe fazlalıkları eleyerek başlayın
Öncelikle etraftaki fazla eşyaları ortadan kaldırın ki yeni fikirlere yer açılsın. Örneğin kağıt, gazete, faturalar, anahtarlar ya da oyuncaklar gibi dağınıklık yaratan eşyalar için saklama alanları yaratın ve işe yaramayanları eleyip atın. Odada yer alan fazla eşyalar mekanın kişiliğini yok eder ve istenilen etkinin yaratılması güçleşir.

Bir duvarınızı canlı ve enerjik bir tonda boyayın

Size baharı anımsatan bir obje veya desenli bir kumaş yeni odanızın temel çıkış noktası olabilir. Objeniz veya deseninizin içerisinden genel atmosfere uyum sağlayacağını düşündüğünüz rengi seçin. Bu konuda cesur olun ve bir duvarı bu renge boyayın. Tablolar, raflar, küçük aksesuarlar ve taze çiçeklerle odayı hareketlendirin.

Mobilyalarınızın yerlerini değiştirin

Ayakaltında duran sehpa, sepet gibi küçük eşyaları kaldırın ya da köşelere taşıyın. Kanepe ya da büfe gibi büyük mobilyalarınızı çapraz olacak şekilde yerleştirin. Bu şekilde oda olduğundan daha büyük bir görünüme kavuşurken enerji akışı da rahatlayacaktır. Ayrıca mobilyaları duvardan biraz da olsa uzaklaştırmak odaya derinlik hissi verir ve atmosferi yenilemede yardımcı olur
Aydınlatma konusuna önem verin

Aydınlatma bir mekanın görünümünü en çok etkileyen ve hatta tamamen değiştirebilen çok önemli bir detay. Tavandan aydınlatmalar çoğunlukla odayı basık ve kasvetli gösterirken evinizdeki en renkli ve enerjik köşeye yerleştireceğiniz bir yerden aydınlatma odanın tüm ruhunu değiştirir, derinlik katar ve hatları belirginleştirir. Çoğunlukla ağır ve eski moda tavan aydınlatmaları odanın tarzının değişmesi gerektiğinin habercisidir. Yeni ve modern tasarımlı lamba ve abajurlarla mekanı tümüyle farklı bir moda sokabilirsiniz.

Tablolar ve aynalarla kişiliğinizi yansıtın
Odanıza beğendiğiniz ressamların iç açıcı tablolarını asarak duvarlarınızı hareketlendirin. Canlı renklerde ve gösterişli çerçeveleri tercih edin. Tablo asmanın püf noktası çerçeveyi büfe veya mobilyaların üst kenarından 20- 25 cm yükseğe yerleştirmek ve koridor ya da kolonlarda ise çeşitli boyut ve sayılardaki tablo gruplarına yer vermektir. Bunun yanı sıra mekanda ayna kullanmak sihirli bir etki yaratır ve odanın dinamiğini zenginleştirir. Aynayı ışığı ve özel bir objeyi yansıtabilecek bir yere yerleştirmeyi deneyin. Etkisine siz bile şaşıracaksınız.

Aksesuarlarla fark yaratın

İçinizdeki yaratıcılığı perde, yastık, abajur, mum ve küçük biblolar gibi dekoratif öğelerle ortaya çıkartabilirsiniz. Aksesuarlar kişiliğinizin birer yansıması olarak yaşam alanlarında yerini alır. Birbirine uyumlu olduğunu düşündüğünüz parçaları birlikte kullanın. Farklı ebatlardaki aksesuarları bir arada düzenlerseniz görüntüyü monotonluktan kurtarmış olursunuz.

Taze çiçekler ve bitkilerle evinizi canlandırın


Baharın gelişini müjdeleyen rengarenk çiçekler ve büyük yapraklı yeşil bitkiler baharı temsil eder. Mekanın monoton bir köşesine koyacağınız yüksek yapılı yeşil yapraklı bir bitki odanın tüm havasını değiştirirken pencere önlerine yerleştirebileceğiniz minik saksılardaki renkli çiçekler evinize canlılık katar. Kışın dolaplara kaldırdığınız vazolarınızı da ortaya çıkarıp içlerine taze bahar dalları ve buketleri yerleştirmenin zamanı geldi. 
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.