Header Ads

Düzenli bir ev için 6 kural

Hiç telaşa gerek yok!

Evinizin daima düzenli ve ışıl ışıl görünmesi için bu 6 püf noktayı bilmeniz yeterli. Temizlik malzemelerine her hafta kaç lira harcadığınız değil, ne kadar pratik olduğunu önemlidir, unutmayın!
1. İlk olarak biriktirme huyunu bırakmanız gerekiyor. Eviniz için az sayıda ama değerli aksesuarlar tercih edin. Her köşede başka bir biblo, mum, örtü, tabak ya da duvardan sarkan duvar süsü, bebekler, nazarlıklar derken, eviniz ufak bir hediyelik mağazasına döndüyse toplu gözükmesi için ne kadar çabalasanız da beceremezsiniz.


2. Eskimiş, kullanmadığınız, bir köşede tozlanan eşyaları ayırın. Verilebilecek durumda olanları verin ve diğerlerini atın. Birikmiş kavanozlar, kullanmadığınız abajur, renk değiştirmiş paspas, gözünüze ne takılırsa bu listeye dahil edebilirsiniz. Aksesuarlara bakarken ‘Bu neden burada?’ diye sorun. Gerçekten vazgeçilmez bir parça mı? Unutmayın ki evde çok eşya, her şey yerli yerinde olsa bile dağınık bir görüntü demektir 

3. Ne atmaya ne vermeye kıyamadığınız parçalar için yeterli büyüklükte bir kutu alın. Yapı marketlerde çok ucuza bulabilirsiniz. Saklayacaklarınızı bu kutuya koyup dolap ya da baza altı gibi bir yere kaldırın. Evde değişiklik yapmak istediğinizde başka bir aksesuarla bu kutudan seçtiğiniz birinin yerini değiştirebilirsiniz.
4. Evi eşya fazlasından kurtardıktan sonra şimdi bir bakın, her şey gerçekten de olması gerektiği yerde mi? Gazete, dergi, broşür gibi çabuk biriken ve dağılan kağıt yığını için bir gazetelik edinin. Gazetelik doldukça eski gazete, broşür ve dergileri atmanız gerektiğini de hemen hatırlatır.
5. CD, kitap, DVD benzeri eşyalarınız için mutlaka bir kitaplık, raf, arşiv dolabı oluşturun. Ne kadar eşyanız olduğuna bağlı olarak pek çok alternatifiniz var. Bu tip küçük boy parçalar kendilerine özel olarak hazırlanmış bir yerde durmuyorlarsa hep dağınıklığa neden olurlar.
6. Büyük eşyaların yeri bellidir ve onları yerine kaldırmak kolaydır. Ancak neden orada olduğu bilinmeyen daha küçük parçalar: çakmak, bozuk para, kibrit, toka, bardak altlığı, kalem benzeri eşyalar için hazırlıklı olmalısınız. Salonun uygun bir köşesine ahşap, orta büyüklükte bir kase koyun. Zevkinize göre başka bir dekoratif kap ya da kutu da olur. Bir benzeri de antrede ve çalışma odasında durabilir. Sözünü ettiğimiz ayağınıza dolanan ve hemen kaldırmak istediğiniz ıvız zıvırı bu kasede toplayın. Zamanınız olduğunda ayıklarsınız. Üstelik sonradan gerekecek bir şeyi de atmamış olursunuz. 
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.