Header Ads

Mikrodalga fırın kullanma yöntemleri

Az zaman harcayarak mükemmel lezzetler yaratmamızı sağlayan ürünlerden biri de mikrodalga fırınlar. Farklı bir pişirme tekniğine sahip bu fırınlar ile ilgili bilmek istedikleriniz...
Nasıl pişirir? 

Mikrodalga fırın, su moleküllerinin yer değiştirmesi yöntemiyle pişirme sağlar. Yani yiyecekleri ne kızartır, ne de haşlar. Lezzeti yoğun olarak korumak için yiyecekler ağızları kapalı olarak pişirmek gerekir. 
       
Tarifler nasıl uygulanır? 

Geleneksel bir tarifi mikrodalga fırında pişirmek istediğinizde, tarifte verilen pişme süresini 1/2 oranında azaltın ve pişerken sürekli kontrol edin. 
       
Yemekler nasıl renklendirilir? 

Mikrodalga fırında pişen yemeğe renk ve tat katmak için üzerine biraz kırmızı biber veya kavrulmuş toz ceviz serpin. Tatlılar için kavrulmuş toz badem, esmer şeker veya tarçın da kullanabilirsiniz. 
       
Ne tür kaplar kullanılır? 

Seramik ve porselen yerine cam veya plastik kapları tercih edin. 
       
Yiyecekler nasıl konur? 

Mikrodalgada pişireceğiniz yiyecekleri önce dilimleyin ve ince kısımları ortaya gelecek şekilde kaba dizin. Böylece yiyeceklerin her tarafının eşit pişmesini sağlamış olursunuz. Meyve, sebze, et veya balık da olsa, dilimlerin en ince kısımlarının kabınızın ortasına gelmesine dikkat edin.
       
Uygun kabı seçmek 

Mikrodalga fırında kullanacağınız kabın uygun olup olmadığını test etmek için, kabın ortasına soğuk su dolu bir bardak yerleştirip, fırını da en yüksek devrine getirin. 2 dakika ısıtıp bekleyin. Su kaynarken bardak ılık olmalı, fakat kap soğuk kalmalı. Eğer kap ısınmış ise mikrodalga fırın için uygun değil demektir. Hiçbir zaman metalik veya metal dekorlu kap ve alüminyum folyo kullanmayın. 
       
Fırının kapasitesini artırmak 

Fırın kapasitesini artırmak için özel yükselticiler kullanabilirsiniz. Böylece aynı anda 2 aynı yemeği pişirmeniz mümkün olur. Ancak ısıyı daha yüksek tutmak ve pişme sırasında tabakların yerini değiştirmek gerekir. 
       
Yemeğin pişip pişmediğinden emin olun 

Servis yapmadan önce bir bıçağın ucu ile yemeğin iyi ve eşit pişip pişmediğini kontrol edin. 
       
Nem oranı 

Fırının nem oranını artırmak için içine su dolu bir bardak koyun.

kaynak:www.cosmoturk.com
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.