Header Ads

Soğanı yağda kavurmayın

Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünden Op.Dr. Tamer Bakalım, kalp ve damar sağlığını korumak için kalp yorulmadan önlem alınması gerektiğini belirtti.

Sigaraya hiç başlamamanın kalp ve damar sağlığı için çok önemli olduğunu kaydeden Op.Dr. Tamer Bakalım, alkolün de kalp hastalıkları ile direkt ilişkili olmasa da fazla tüketiminin özellikle karaciğer yağlanmasına neden olduğu için kalp ve damar sağlığı üzerinde olumsuz etki yaptığını belirtti. Op.Dr.Bakalım, her gıdadan yeterli ve dengeli tüketimin önemine değinerek şöyle konuştu: "Dengeli beslenmek ve her gıdadan gerektiği kadar almak sağlıklı bir kalp için çok önemlidir. Yağ kullanımı kısıtlı olmalı, yağ göz kararı ile değil ölçekle kullanılmalıdır. Kızartma alışkanlığı ortadan kaldırılmalıdır. Hamur işi, fast food gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Yarım yağlı süt tüketilmelidir. Kutu sütler hijyen açısından güvenlidir."

Meyve ve sebze yerken kalori miktarlarına dikkat etmeli ve ölçülü tüketilmesi gerektiğini anlatan Bakalım, şunları söyledi: "Kırmızı et tüketimi haftada bir, yağsız olarak tercih edilmelidir. Bunun yanında tavuk ve hindi eti tercih edilmeli, tavuğun derisi, pişirilmeden önce alınmalıdır. Haftada iki kez çok yağlı olmayan balıklar yenmelidir. Balık dışındaki deniz ürünleri tüketilmemelidir. Haftada 2-3 kez yumurta tüketilebilir. Ancak, hiçbir zaman yağda değil haşlama olarak tercih edilmelidir. Hijyen açısından sarısı kayısı kıvamında değil, katı kıvamda olmalıdır. Günde en fazla 1.5 çay kaşığı tuz kullanılmalıdır. Vücudun ihtiyacı olan tuz, sebze ve meyvelerle yeterli miktarda alındığı için, masada tuzluk bulundurulmamalıdır. Margarin yerine tereyağı yenmelidir. Türkiye'de yağın yakılarak yemek pişirilmesi kültürü, örneğin soğanın yağda kavrulması, sağlıksız bir beslenme alışkanlığıdır. Soğan yağda kavrulmamalı, tüm malzemeler bir araya konularak pişirilmelidir"Rafine edilmiş, işlenmiş şeker ya da mısır şurubuyla üretilmiş hazır gıdaların da kalp ve damar sağlığıaçısından tehlikeli olduğunu ifade eden Doç.Dr. Bakalım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ancak, gerçek ve içine herhangi bir katkı maddesi konulmamış olan bal şeker kadar zararlı değildir. Şeker gibi bal da tatlandırıcı olarak çayda kullanılabilir. Bal kullanırken içeriğine dikkat edilmeli, saf bal olduğundan emin olunmalıdır."
 
40 yaş üzeri kadın ve erkekler yılda bir kez kardiyolojik check up'dan geçmeleri gerektiğini vurgulayan Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nden Op.Dr. Tamer Bakalım, sözlerine şöyle devam etti: "Kişi, ailesel olarak kalp hastalıkları açısından taşıdığı risk faktörleri, şeker hastalığı, tansiyon ve kolesterol gibi eşlik eden diğer hastalıklara göre check up programlarına alınmalıdır. Kardiyolojik tetkikler, kişiye özel yapılmalıdır. Doktor, kardiyolojik checkup'da kişisel ayrımları yaptıktan sonra yine kişiye özel egzersiz programları da düzenleyebilir."

İHA
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.