Header Ads

2012 yaz modasının olmazsa olmazları

Canlı renkler, tropik desenler daha çok enerji verecek, kayık yakalar daha feminen, göbek açma trendi daha seksi, çizgililer daha sportif, pilililer daha sofistike hissettirecek. Üstelik bu yıl kıyafetler daha cesur. Hem kadınlar hem de erkekler için... İşte sezonun olmazsa olmazları. Bahar ve yaz alışverişine bu listeyi yanınıza almadan çıkmamanızı öneririz...
Geçen yıldan kalanlar

Peplum modasının altın çağı: Peplum kesim (gövde kısmın düz gelip bele oturması ve aşağıya doğru hacim kazanması) 80’lerden fırlamış ve trendler arasına girmişti. Bu sezon çokmoda, altın çağını yaşayacak diyebiliriz. Elbiselerde, eteklerde, buluzlarda, her yerde göreceğiz. Dolayısıyla hanımlar yaşadı; çünkü bu kesim beden üzerinde ince bir görüntü elde etmenizi sağlıyor. Bel kıvrımınıza vurgu yapmak ya da göbek bölgenizdeki fazlalıkları gizlemek istiyorsanız ideal bir kesim.

Pilili etekler: Pili, Marilyn Monroe’nun 1955 yılında çevirdiği ünlü ‘The Seven Year Itch’ filminde havalandırma mazgalının üzerinde uçuşan o meşhur beyaz elbisesiyle görünmesinden beri kadınların gözdesi. 80 ve 90’larda yeniden moda olan pilili etekleri geçen yıl da giydik. Bu sezon da zarafetinden bir şey kaybetmeden yine gündemde. Sadece eteklerde değil, buluz ve gömleklerde de bol bol pili var.

Çizgili modası: Çizgili modası geçen yıl da hayatımızdaydı ama bu yıl kendini daha çok hissettiriyor. Özellikle siyah-beyaz çizgili çok moda. Değişmez kuralı hatırlatalım: Enine çizgi daha geniş gösterir, boyuna çizgi de boylu... Çizgi bu yıl bu kadar sınırlı değil modada; çizgilerin yarattığı geometrik efekt kıyafetlerde etkileyici bir detay halinde bu yıl.

Bacaklar fora: Bu yıl şortlar da altın çağını yaşıyor. Bol, diz üstü, dar, kısa, renkli, beyaz... Herkese göre bir şort var bu yıl.
Transparan kadınlar: Transparanı bir süredir kadınlar da modacılar da çok sevdi. Bu yüzden vazgeçilemiyor. Ve transparan bu yazın da vazgeçilmezi. Şehirde transparan giyen kadınlar erkeklerin başını döndürecek.

Sihirli kalem: Kalem etekler bir süredir modada yerini kaptırmıyor. Bu yıl özellikle peplum kesim ceket ya da buluzların altında yerini alıyor ve çok kadınsıduruyor.

Sandıktan çıkanlar:

Göbek açma trendi: 80’lerin göbek açma trendi bu yaz geri dönüyor. Bu yıl büstiyerler vücuduna güvenen genç hanımların gözdesi olmaya aday. Bu trendi sadece sahillerde değil her tür kıyafette, gece ve gündüz şehir hayatında göreceğiz.
Kayık yaka: Bu yılın modasında sandıktan çıkanlar arasında kayık yaka da var. Bir süredir unutmuştuk. Yine hayatımıza giriyor. Kayık yaka, kırpılmış omuzlar, hepsi omuzları açığa çıkarmak için...

Pijama partisi: Kızlar, pijama partisine hazır olun! Bu yaz pijama ve gecelikleri uyurken değil sokakta giyeceğiz! Pijamadan ilham almış desenli pantolonlar ve geceliğe benzer elbiseler bu yıl modacıların yeni gözdesi. Modacılar bunları düz babet ya da sandaletlerle kombinlemiş.

Yaza renk katanlar:

Desenlerle dolu bir sezon!
Hayvan desenleri, tropikal çiçek desenleri, şal deseni ya da artdeco’dan ilham alan desenler ön planda. Tropik çiçekler ve kuşlar sizi tropik bir adada hissettirecek. Sadece siz değil bu histen çevreniz de yararlanacak. Hele hele uçuşan şifon kumaşlarla bu duygu sizi daha da saracak.

Canlı veya soft renkler:
2012 yazında canlı ve neon renkler ön planda. Ancak “Bu kadar canlı rengi kaldıramam” diyenler için de pastel renkler çok gözde. Toz pembe, pudra, açık limon sarısı, su yeşili, açıkmavi ve lila sofistike bir görüntü için ideal.

Kadınların gözdesi:
Tabii ki çanta ve ayakkabı... Onlar da bu yıl renklere büründü. Neon ya da soft renklerde çanta ve ayakkabılar çok moda. Son zamanlarda ayak sağlığı açısından alçak topuklular hanımlar tarafından tercih edilmeye başlayınca alçak ya da düz topuklara da rağbet arttı. Ama yine de yüksek topuklar, yüksek-dolgu topuklar yerlerini sıkı sıkı koruyor.

Plajlar da rengarenk:
Mayo ve bikinilerde bu yıl boyundan bağlamalı ve straplez modeller öne çıkıyor. Renkler göz alıcı, desenler cıvıl cıvıl.
Erkekler de rengarenk:
Bu yaz fuşyayı sadece kadınlar değil erkekler de giyecek. Hem de takım elbise olarak. Sadece fuşya değil, kırmızı, sarı takım elbiseler. Pantolon boyları bilekte. Bu yaz cesur erkeklerin de yazı olacak.

Posta
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.