Header Ads

Zeytinyağlı yaprak dolması tarifi

Gayr-i Müslimler Osmanlı mutfağına farklı lezzetler katarak onu zenginleştirmişlerdir. Bu lezzetlerden en güzeli, özellikle İstanbul ve İzmir'de çok tanınan ve sevilen; bol baharatlı ve tatlı zeytintağlı yaprak dolmasıdır. Biraz maarifet ve sabır gerektiren bu yemek mutfakta ustalığınızı göstermenin ve bir ziyafet hazırlamanın en emin yoludur. Denemenizi tavsiye ederim.

Zeytinyağı ve soğanları kısık ateşte yavaş yavaş pembeleşinceye kadar kavurun. Daha sonra kuş üzümü, fıstık ve pirinci ekleyin ve 10 dakika kadar kavurmaya devam edin. Tüm baharatları, tuzu ve şekeri ekleyin. Karıştırarak pişirmeye devam edin. Gerekirse yarım su bardağı ılık su ekleyebilirsiniz. Pirinçler yumuşadığında (biraz diri kalmaları gerekiyor) altını kapatın.

5 bardak rendelenmiş ya da ince küpler halinde doğranmış soğan 
1,5 su bardağı zeytinyağı
1 su bardağı yıkanmış ve ılık suda 20 dakika bekletilmiş pirinç 
2 çorba kaşığı kuş üzümü
2 çorba kaşığı çam fıstığı
1 buçuk tatlı kaşığı yenibahar
1 tatlı kaşığı tarçın
1 tatlı kaşığı nane
1 tatlı kaşığı karabiber
2 tatlı kaşığı tuz
3 tatlı kaşığı şeker
Yarım su bardağı limon suyu
Sıcak suyla iyice yıkanmış salamura yaprak


Dolma tenceresi sığ ve yayvan olmalıdır. Tencerenin altına bir sıra yaprak döşeyin ve sardığınız dolmaları çember şeklinde dizin. İki kattan fazla olmamasına özen gösterin aksi halde daha çok su kullanmanız gerekecek ve dolma içi tadını yitirecektir. 2 su bardağı sıcak suyu limon suyu ile karıştırarak dolmaların üzerinde gezdirerek ekleyin ve üstlerine bir sıra daha sarma yaprağı döşeyin. Kapağını kapatarak yarım saat kadar kısık ateşte pişirin. Pişirdikten sonra kapağını açmadan bir gün tencere içinde bekletin.
Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.