Header Ads

Cildinize zarar veren 7 kötü alışkanlıklarımız

Cildimize ve vücudumuza zarar veren alışkanlıklarımızı saysak çok uzun bir liste çıkar ancak bazıları hepsinden daha zararlı… İşte, cildinize zarar veren en kötü 7 alışkanlık
Sakız çiğnemek
Sakız çiğnemekle cildiniz arasındaki bağlantıyı bulamadınız di mi? Oysa ki birçok araştırmaya göre sürekli sakız çiğnemek cildinizin kırışmasına neden oluyor. Sürekli aynı hareketi uzun süre tekrarlamanız dudak etrafındaki kırışıklıkların oluşmasını sağlıyor.
Makyajı silmemek
Gün boyunca cildimizin nefes almasını engelleyen makyajı eve gelir gelmez silmek en iyisi. Eğer uyurken makyajınızı silmiyorsanız, cildinize en büyük kötülüğü yapıyorsunuz demektir. Makyajınızı silmemeniz, göz enfeksiyonlarının, cilt problemlerinin ve kırışıklıkların en büyük nedeni…
Cep telefonu
Elimizden düşmeyen cep telefonlarımız aslında cildimizin en büyük düşmanlarından biri. Gün boyu her yere temas eden cep telefonu, bakteri yuvası haline geliyor.Bu yüzden telefonla konuşmadan önce en azından bir peçeteyle temizleyip öyle yüzünüzle temas ettirin, böylelikle cilt sorunlarını azaltmış olursunuz.
Tatlı
En bariz ancak en zor bırakılan kötü alışkanlıklarımızdan biri, tatlı aşkımız… Tatlıyı sevmeyen sayılı insanlardan biri değilseniz, size üzücü bir haberimiz var. Araştırmalara göre çok fazla şeker tükettiğinizde, cildinizin uzun süre genç ve sağlıklı kalmasını sağlayan protein kötü yönde etkileniyor.
Uzun sıcak duş
Yorgun bir şekilde eve geldiğinizde en büyük keyfiniz, uzun ve sıcak duş mu?  Eğer öyle ise üzgünüz ancak artık bu keyifinize veda etme zamanı geldi! Uzun süre cildinize sıcak suya maruz bırakmanız, cildinizdeki yararlı yağların tüketiyor. Yağların tükenmesi ise cildinizin nemsiz kalmasına ve sıcaklıktan dolayı kuru ve pul pul bir görüntüye sahip olmasına neden oluyor.
Kirli çarşaf
Biz uyurken bütün vücudumuz yenilenir. Uyuduğumuz çarşaflar özellikle de yastık kılıfı düzenli bir şekilde değiştirilmediği zaman cildinizi kötü yönde etkiler. Cildimiz yenilenirken ölü cildimiz dökülür. Uyurken dökülen ölü cilt hücreleri ise çarşaflarınız sürekli değiştirmezseniz cilt problemlerine neden olur.
Stres
İş, aile, maddi durum derken hayatımız stres altında geçiyor. Stres, size psikolojik olarak zarar verdiği gibi fiziksel olarakta veriyor. Stres, bağışıklık sistemimizi zayıflatarak, cildinizin yaşlanmasına neden oluyor. Stressiz bir hayat yaşamak çok zor bir ihtimal olabilir bu yüzden kafanızı dağıtacak belli hobiler bulabilirsiniz. 

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.