Header Ads

Mutlu olmak için 5 şahane öneri

Mutlu olmak aslında sandığımız kadar zor değil. Hayata daha pozitif bakmak ve kendinizi daha mutlu hissetmek istiyorsanız, sizin için hazırladığımız 5 muhteşem öneriye mutlaka göz atın. İşte mutlu olmanın 5 yolu...
Facebook hesabınızı kapatın
Facebook hesabınızın mutluluk seviyenize yakından etki ettiğini biliyor muydunuz? Michigan Üniversitesinde yapılan bir araştırmada Facebook hesaplarını kapatan insanların daha mutlu oldukları gözlemlenmiş. Bunun yanı sıra arkadaşlarıyla yüz yüze görüşen ve insanlarla daha çok etkileşimde bulunan kişilerin kendilerini daha mutlu hissettikleri de ortaya çıkarılmış.
Dışarı çıkın
Geçtiğimiz yıl Birleşik Arap Emirlikleri'nde yapılan bir araştırmada dışarıda daha çok vakit geçiren kişilerin modlarının yükseldiği gözlemlenmiş. Araştırmadaki yazarlardan biri olan Dr. Fatme Al Anouti'nin açıklamasına göre, güneş ışığına daha çok maruz kalan kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerinin en büyük sebebi ise D vitami. İşte güzel havaların tadını çıkarmak için bir iyi sebep daha!
Mutlu düşünün
"İyi düşün, iyi olsun" sözünü bugüne kadar defalarca duymuş olabilirsiniz. Ancak yapılan araştırmalar bu düşünceyi gerçekten de doğrular nitelikte. Amerikan Pozitif Psikoloji Derneği'nin yaptığı araştırmada mutlu müzikler dinleyen ya da daha iyi şeyler düşünmeye çalışan kişilerin kendilerini daha iyi hissettikleri ve modlarının yükseldiği ortaya koyulmuş.
Uykunuzu düzenleyin
Mutluluğun formüllerinden birinin de uyku olduğunu biliyor muydunuz? Amerikan Psikoloji Derneği'nin yaptığı bir araştırmada yetersiz uykunun modunuzu düşürdüğü ve hatta ilişkilerinize bile zarar verdiği ortaya koyuldu. Amerikan Pskiloji Derneği, gün içinde ekstra 60-90 dakikalık bir uykunun yetersiz uyku probleminizi çözeceğini ve bu durumun ruh halinize de olumu yansıyacağını vurguluyor.
Yapılan bir başka araştırmada ise mutlu olmanın iyi bir gece uykusu için oldukça önemli olduğu da saptanmış.
Sosyal aktivitelere katılın
Sosyal aktivitelere katılmak, yardım etmek ve gönüllü çalışmak gibi faaliyetler, her zaman kendimizi daha iyi hissetmemize neden olur. Yapılan bir araştırmada hayır işlerinde gönüllü olarak çalışan kişilerin, hiçbir iş yapmadan yalnızca yardım derneklerine bağışta bulunanlara göre kendilerini daha mutlu hissettikleri gözlemlenmiş. Üstelik gönüllü çalışan bu kişilerin depresyon derecelerinde de bir azalma olmuş.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.