Header Ads

Hayatınızı kolaylaştıracak püf noktalar

Hayatınızı kolaylaştıracak püf noktalar özellikle bayanlar için mutfakta yaşamın her alanında hayatınızı kolaylaştıracak size zamanınızı çalmadan pratik yapabileceğiniz püf noktalar.

Sarımsak en kolay nasıl soyulur?

Karşınızda sarımsak soymanın en kolay ve hızlı yolu. Size gerekense sadece iki adet tas.
İşte karşınızda sarımsak soymanın en kolay ve hızlı yolu. Bu haberden sonra artık sarımsakları zorlanmadan kolay ve hızlı bir şekilde soyabileceksiniz. Size gerekense sadece iki adet tas. Ortaya çıkan sonuca siz de inanamayacaksınız.
Yanan tencere nasıl parlatılır?

Yanan çelik tencerenizi karbonat ve sirke ile eski haline döndürmeniz mümkün.

Yemek pişirirken ocakta unutulan bir tencere… Her yeri saran yanık kokusu. Önce yanan yemeğe üzülüp, sonra da dibi tutan yanmış tencere nasıl temizlenir diye kara kara düşünmeler. Peki dibi tutmuş tencereler nasıl temizlenir, yanık kalıntıları nasıl çıkar. Yanan tencerenizi yeniden pırıl pırıl yapabilirsiniz. Bunun için 1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 fincan sirkeyi tencerenizde kaynatın. Hem üzerine isleyen siyah lekeler çıkacak, hem de tencereniz tertemiz olacaktır


Kireç tutan yerler nasıl temizlenir?
Çelik kaplarda özellikle de çaydanlıklarda biriken kireçlerden kurtulmak için kimyasallara başvurmak zorunda değilsiniz.

Patates kabuğuyla da kolay bir şekilde kireçleri yok edebilirsiniz. Su koyup kaynattığınız kapların iç kısımları zamanla kireçle kaplanır. Kazımakla çıkmayan kireçler için en kolay yol ise patatesin kabuklarıdır. Kireçli kapların içine soyduğunuz patates kabuklarını koyup uzun süre kaynatın. Zamanla içini kireç kaplayan kaplarınızı, içi boş olarak kısık ateşin üzerine koyun. Çaydanlığı yakmamaya dikkat ederek bir süre bu şekilde ısıtın. Bu şekilde kireci çıkartabilirsiniz.


Yumurtanın taze olduğunu nasıl anlarsınız?

Yumurtaların taze olduğunu anlamak için bir kaseye 4-5 parmak yüksekliğinde su koyun. Yumurtaları suyun içine bırakın. Yumurtalar dibe batıyorsa taze demektir. Eğer suyun üzerinde yüzüyorsa yumurtalarınız eskimiş demektir ve kullanmamanızı öneririz.


Yumurta haşlamanın püf noktası
İdeal haşlanmış yumurtanın merkezinde ufak bir nemli kısım olur. Donuk sarı veya yeşilimsi renk fazla piştiğinin göstergesidir. Yumurtayı tam kıvamında haşlamak için yumurtaların birbirine değmeyeceği büyüklükte bir tencere gereklidir. Tencere ne yumurtalar kaynarken dolaşacak kadar geniş ne de birbirine değecek kadar dar olmalıdır.

Yumurtaları tencereye yan yana yerleştirdikten sonra üzerine çıkacak kadar su koyun. Yumurtaları su tamamen kaynadıktan sonra kaşık yardımıyla yavaşça suya bırakın. 8 dakika ayarlayın ve zaman dolduktan sonra yumurtaları tamamen soğuyana kadar soğuk suyun altına tutun. Bu yöntemle enfes haşlanmış yumurtalar yapabilirsiniz.


Fincandaki çay kahve lekeleri nasıl çıkarılır?
Seramik fincanlarınızdaki kahve ve çay lekelerini kolayca nasıl çıkarabilirsiniz?

Kahve ve çay sebebiyle seramik fincanların içerisinde oluşan lekeler canımızı sıkmaya yeter. Peki, bu lekelerden nasıl kurtulabiliriz? Bir havluya karbonat döküp fincanların içini ovun. Ardından bol su altında fincanları yıkayın.

Lekelerin çözündüğünü ve kaybolduğunu göreceksiniz.


Mutfak dolapları nasıl temizlenir?
Ahşap mutfak dolaplarının kapaklarında özellikle kulupların kenarları çabuk kirlenir. Buraları temizlemek için basit bir karışım hazırlayabilirsiniz.

1 kaşık sıvıyağ ve 2 kaşık karbonatı karıştırın. Elde ettiğiniz macunu temizlemek istediğiniz kısımlara sürüp diş fırçası veya sünger yardımı ile ovun. Ardından nemli bez ile temizleyin. Farkı göreceksiniz.


Sütün taşması nasıl önlenir?
Sütün başında taşmaması için beklemek hem sıkıcıdır hem de sizi işinizden alıkoyar. Sütün taşmaması için sütü kaynatacağınız tencereye sütü dökmeden önce tereyağı sürerseniz yeterli olacaktır. Tencerenin ağız kısmına ve yanlarına tereyağı sürdüğünüzde taşmasını engellediği söyleniyor. Bir sonraki süt kaynatma seansınızda denemekte fayda var!


Yorum Gönder
Blogger tarafından desteklenmektedir.