Header Ads

Kahverengi lekeleri geçiren maske tarifi

Güneş sonrası oluşan kahverengi cilt lekelerinizden kurtulmak ister misiniz? Evde hazırlayabileceğiniz pratik maske tarifleriyle kahverenci cilt lekelerinizden kurtulabilirsiniz!

Cildiniz güneşe maruz kaldığı zaman, deriniz melanini artırmak için melanositler gibi anılan hücre üretiminde bir artışa neden olur ve bu nedenle cildinizde koyu lekeler oluşur. Sonra cilt üzerindeki koyu lekeler, kahverengi lekelere, yaşlılık lekelerine, güneş lekelerine, karaciğer lekelerine dönüşür.

Kahverengi lekeler cildin daha fazla güneş, kir ve diğer yabancı maddelere maruz kalan yüz, boyun, göğüs, sırt, eller, bacaklar ve omuzlar gibi bölgelerinde ortaya çıkar. Güneşe maruz kalma, yaşlanma ve genetik kahverengi lekeler için başlıca nedenleri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca hamilelik, vitamin eksiklikleri, stres ve zayıf karaciğer işleyişi gibi bazı faktörlerin de bu kahverengi lekelerin ortaya çıkışına katkıda bulunabilir.

Cilt üzerindeki kahverengi lekeleri veya yaşlılık lekelerini yok etmek, cildinizin genç ve güzel görünmesi için ev yapımı bazı yöntemleri deneyebilirsiniz. İşte tarifler...
Limon Suyu:
Limon doğal cilt üzerinde kahverengi lekeler, aynı zamanda koyu boyun veya koyu koltuk altını ağartma özelliğine sahiptir. Limon, cilt üzerinde bulunan ölü hücreleri alarak, sitrik asiti ile ölü derinin altında bulunan yeni deriyi yapılandırır. Bu özelliği sayesinde limon, kahverengi lekelerin yok edilmesinde çok etkilidir. Kahverengi lekelerin üzerine limon suyu uygulaması yaptıktan sonra güneşi çıkmamak gerekiyor. Ayrıca limon suyu cildinizde kaşıntı ve yanma meydana gelebilir. Bunun için dikkatli olmanız gerekir. Yanma veya kaşıntı olması halinde limon suyunu suyla seyreltebilir veya içine gül suyu koyabilirsiniz.
Uygulama
Bir limon alın ve dilimler halinde kesin. Limon dilimleriyle kahverengi lekeleri ovun. 10 dakika bu işlemi yaptıktan sonra cildinizi yıkayın. 
Veya, limon suyu ile bir miktar şekeri karıştırın. Bu karışımı lekelerin üzerine sürün. Hafifçe ovarak 20 dakika bekletin. Düzenli olarak bu uygulamayı yapmanız halinde, cildinizin ölü derileri alınacak ve cildiniz pırıl pırıl olacaktır. 
Limonla yapabileceğiniz bir başka yöntem ise şu; limon suyunun içine zerdeçal tozu ekleyin ve bir macun haline getirin. Bu macunu kahverengi lekelerin üzerine sürün ve iyice kuruyuncaya kadar bekletin. Sonuç alıncaya kadar bu yöntemi uygulayabilirsiniz.
Yeşil Çay
Yeşil çay ciltteki güneş hasarlarının iyileşmesine içinde bulunduduğu antioksidanlar sayesinde yardımcı olur. Günde iki kez, kaynar suyun içine yeşil çay poşeti daldırın. Sonra bir pamuğu bu suya batırın ve özellikle güneş lekelerinin bulunduğu alanları iyice ovun.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.