Header Ads

Şekersiz beslenmenin faydaları

Yapay şeker olarak bilinen kristal şeker vücudun dengesini bozduğu gibi fizyolojik ve psikolojik bazı etkiler de yaratıyor. Vücudun normal çalışma sistemini zaman zaman yavaşlatması da bu etkilerin başında geliyor. Vücudu fizyolojik bir şekilde olumsuz olarak etkileyen bir şeyin psikolojik etkileri de kaçınılmaz. Vücuda yerleşen şeker, uzun vadede birçok hastalığa da neden olma riskini de beraberinde getiriyor.
Bağımlılıklardan kurtulma konusunda dünya çapında tanınan, enerjiye dayalı doğal arınma yöntemi “Abrahamson Metodu” tek seansta şeker bağımlılığından arındırıyor. Abrahamson Metodu uzmanları şekeri azaltmanın faydalarını anlatıyor
1. Kolayca kilo vermek
Düzensiz beslenmek, fast-food gibi katkılı yiyecekler tüketmek ve en önemlisi aşırı şeker tüketmek, kilo almayı tetikleyen hareketler listesinin başında mutlaka yerini alan maddelerdir. Fazla şeker tüketimi kan şekerini çok çabuk arttırmaktadır ve pankreas aşırı insülin salgılamaktadır. Buna “metabolik sendrom” denir. İnsülin, şekeri regüle ettikten sonra fazlasını yağ olarak depoluyor. Kan şekerindeki ani düşüşse sürekli acıkma hissine ve yemeye yol açıyor. Şekeri azalttığınızda kabızlık gibi şikayetlerle karşılaşmayacak, kilo vermenin daha kolay olduğunu görecek ve buna uygun bir beslenme şekli tercih etmek isteyeceksiniz. Kilo vermenin almaktan daha zor, emek sarf eden bir iş olduğunu düşündüğünüzde, şekeri biraz daha dikkatli tüketmek sizin yararınıza olacaktır.
2. Vücuttaki ödemin gitmesini kolaylaştırmak
Tüketilen yiyecek ve içeceklere dikkat edilmemesi, kilo alma sürecini tetiklerken aslında bu kiloların vücuda yerleşmesini de sağlamış oluyor. Ödem; insan vücudundan belki de en zor atılan şeylerin başında geliyor. Şekerin azaltılması halinde vücuda giren sağlıklı yiyecekler, yer edinmiş ödemlerin destek almasını engelliyor ve yavaş yavaş bu ödemler vücuttan gitmeye başlıyor. Kan dolaşımıyla vücudun her tarafına taşınan şeker özellikle göbek, kalçalar, göğüsler ve bacağın üst kısmında toplanıyor. Bu bölgeler de dolduğunda, yağ asitleri kalp ve böbrek gibi aktif organlara dağılıyor. Bu organlar gittikçe yavaşlıyor ve sonuçta dokuları bozularak yağa veya ödeme dönüşüyor.
3. Hormon dengesini normale çekmek
Vücut işleyişini sağlayan organların düzenli çalışmasını sağlayan hormonlar. Şekeri fazla tüketmekten dolayı doğru şekilde çalışmayan organlar, hormonların da normal düzenini bozuyor ve devamında olumsuz bir şekilde etkisini gösteriyor.. Normal seviyelerde olması gereken hormonların, bu seviyelerin üzerinde olması sağlık açısından çok da istenen bir durum değil elbette. Şeker tüketimini azaltmak, vücudun dengesini koruduğu gibi otomatik olarak hormonları da dengeliyor ve normal seviyelerde olmasını sağlıyor.
4. Bağışıklık sistemi güçlenir
Vücudu dış etkenlere karşı koruyan ve aslında herkesin de dikkat etmesi gereken şeylerin başında bağışıklık sistemi geliyor. Bağışıklık sisteminin doğru çalışması demek, sizin sağlıklı bir hayatınızın olması demek. Dolayısıyla bu sistemi bozacak herhangi bir hareketten her zaman kaçınmanız gerekir. Şeker, sağlıklı beslenmeyi desteklemeyen bir besin maddesi olduğu gibi bağışıklığı da yeterince olumsuz bir şekilde etkiler. Az şeker tüketimiyle sağlık bir şekilde çalışan vücudunuzun bağışıklık sistemi de zararlı besinlerle karşılaşmadıkça güçlenecektir.
5. Düzenli bir uykuya sahip olmak
Kandaki şeker oranına bağlı olarak uyku gelmesi, aslında bilinen bir şey. Şeker hastalığı olan kişilerde görülen uyku sorunu için yapılması gereken şey çok basit: Şekeri bırakmak veya en aza indirgemek. Az şeker tüketimi ile uykunuzu düzenleyecek ve daha sağlıklı periyotlarda uykuya sahip olabileceksiniz. Ayrıca, fazla şeker tüketimiyle alınan kilolar da sağlıklı bir uyku çekmenizi engelleyen etken olacaktır. Rahat nefes almak adına, kilonuzu normale yakın seviyelere çekerken, şeker tüketimini azaltmak size yardımcı olacak şeylerin başında geliyor.
6. Kronik hastalıklara yakalanma riski azalır
Diş çürümesi başta olmak üzere obezite, diyabet, kalp ve dolaşım hastalıkları, kanser, böbrek taşları, hipertansiyon, felç, ülser, astım, romatizma, kronik yorgunluk sendromu, kemik erimesi, çocuklarda egzema gibi hastalıklara neden olduğu bilinmektedir. Şeker Alzheimer’s hastalığı riskini artırabilir, miyopluğa ve katarakta sebep olabilir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.