Header Ads

Sarımsağın faydaları

Sarımsağın faydaları nedir sarımsağın tüketmek için 9 neden. Uzmanlar sarımsağın vucuda olan yararlarını anlatmakla bitiremiyor sarımsağın faydaları:

Yemeklerde, salatalarda, mezelerde ve  soslarda verdiği o harika lezzet ile sarımsağa bayılırız. Sarımsağın kendine has kokusundan ve tadından allisin adlı madde sorumludur. Sarımsağın içerisinde bulunan "allisin"maddesi yüzyıllardır hastalıklara karşı insanlığı koruduğu bilinmekte.

Tansiyonu çok düşük olan kişiler, sarımsak alerjisi olanlar ve mide rahatsızlığı çekenler dışında herkesin sarımsağı güvenle tüketebilir.

Sarımsak, prebiyotik özellikteki bir besindir. Yani prebiyotikler dediğimiz; vücut için faydalı bakterilerin etkinliğini ve sayısını artırmaya yardımcı olur. Dolayısıyla sarımsak, bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmesi özelliğinden dolayı sarımsak düzenli tüketilmelidir.
Hem vitaminler, mineraller ve diğer zengin besin içeriğinden dolayı hem de prebiyotik özelliğinden dolayı sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
Sarımsak kolesterol problemine de iyi gelmektedir. Kandaki iyi huylu kolesterolü (HDL) yükseltip, kötü huylu kolesterolü (LDL) ve trigliseridi düşürmektedir.
Tansiyonu yüksek olan kişiler de sarımsağı düzenli tüketmeye çalışmalıdır; çünkü sarımsak tansiyon düşürücü etkiye sahiptir.
Kansere karşı da koruyucudur. Yapılan bilimsel çalışmalari düzenli sarımsak yiyenlerin sarımsak yemeyenlere oranla mide kanserine yüzde 50 daha az yakalandığı göstermiştir.
Damar sertliği sorununa karşın sarımsak iyi bir koruyucudur.
Kan şekerinin dengelenmesinde yardımcı rol oynar.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.