Header Ads

Kalçadaki sivilcelerden kurtulmanın yolları!

Bazı kadınların kalçalarında sivilcelenmeler olur. Özellikle yaz aylarında mayo giymek bu kadınlar için sorun haline gelir. Bazen akneler o kadar büyük olur ki, size acı verir. Kalçalardaki aknelerin farklı sebepleri olabilir. İşte, bu durumdan kurtulmak için kolay ve etkili yöntemler!
1.) Topikal merhem
Duş sonrasında topikal merhem ya da losyon sürün. Benzoil peroksit, salisilik asit veya alfa hidroksi asit ihtiva eden bir merhem seçin. Bunlardan hangisinin etkili olacağını deneyerek öğrenebilirsiniz. Duş yaptıktan sonra tamamen kuruduktan sonra merhemi uygulayın. benzoil peroksit gibi maddeler elbiselerinizde leke yapabileceği için vücudunuza sürdükten sonra kuruması için bekleyin. Daha sonra tekrar akne tedavisinde etkili Tretinoin içeren bir öğeyi kullanabilirsiniz. Sizin için en uygun maddeyi doktorunuza danışın.
2.) Anti-infektif ajanlar alın
Sivilceler, anti mikrobiyal(enfeksiyon tedavisi) tedavi gerekebilir. Bunun için doktorunuza danışmalısınız. Eğer, Anti-mikrobiyal tedavi için bir sakınca görülmediyse, size verilen ölçülerde ilaç kullanmanız gerekecektir. Ancak ilaçlar bittikten sonra sivilcelerin geri gelmesi olasılığı bulunmaktadır.
3.) Steroid Infusion alın (kortizon olmayan iltihap giderici)
Eğer sivilceleriniz çok büyük iltihaplı ise o zaman bu tedavi yöntemine başvurulabilir. Bu tedavi ile en azından acının hafifletilmesi sağlanabilir.
Doğal çözümler:
4.) Güneş
Kalçalarınızın akne olan bölümleri güneş görmelidir. Güneş bu bölgedeki yağları kurutacaktır. Ancak bu sırada güneş yanığı olmamak için, comedogenic güneş kremi sürmeyi unutmayın. Fazla güneş ışınlarının cildinize zarar vereceğini de unutmayın.
5.) Başağrısı ilaçları
Poponuzdaki akneler için başağrısı ilaçlarını kullanabilirsiniz. 3-4 adet ağrı ilacını alın ve iyice ezin. Bu ilaçları bir çorba kaşığı ilik su ve yoğurt ile karıştırın. Ardından kalçanızın özellikle sivilceli bölümlerine sürün. Yıkamadan önce bu karışımın  kurumasını bekleyin.
6.) Doğal asitler
Limon suyu veya elma sirkesi sivilce tedavisinde kullanılabilir. Sivilce olan bölümde açık yaralar varsa, bu yöntem acı verebilir. Yaklaşık 30 dakika bekletin ve soğuk suyla yıkayın.
7.) Doğal yağlar
Çay ağacı veya Hindistan cevizi yağı sivilceleri iyileştirmek için çok yararlıdır. Olağanüstü antibakteriyel ve antifungal yağlardır.
8.) Buz ile ovun
Bu yöntem sivilcelerin iyileşmesi için etkili değildir. Ancak çok acılı sivilcelere uygulanabilir. Buz ile ovduğunuz bölgedeki sivilcelerin acılarının azaldığını göreceksiniz.
Kalçanızda akne olmaması için
-Temizliğe özen gösterin.
- Haftada bir kez, cildinize peeling yapın. .
- En az yüzde iki benzoil peroksit ile bir temizleyici kullanın.
- İç çamaşırlarınızı non-alerjik çamaşır temizleyicisi ile yıkayın.
- Kimseyin giysilerini veya iç çamaşırını giymeyin. İç çamaşırlarınızın özellikle pamuklu olmasına dikkat edin.
- Terleme sonrasında mutlaka iç çamaşırınızı değiştirin.
- Vitamin almayı deneyin. En azından bir multivitamin ve Çinko tablet her gün alın.
- A vitamini, B5, C, E, selenyum ve Omega 3 sağlıklı ciltler için yararlı vitaminlerdir.
- Sizin için uygun olan vitaminleri kullanmak içindoktorunuza danışın.
- Kalçalardaki akne tedavisi için çok su için. Vücudunuzu nemlendirmek için her gün sekiz bardak su için.
- Uzun süre oturmayın. Sık sık ayağa kalkarak cildinizin nefes almasını sağlayın.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.